18.11.2020 - 19.11.2020 Teatr, Wydarzenia Ö2, Katarina Bangata 80, Stockholm

„Irena – żaden anioł” – gościnny spektakl w Sztokholmie

Premiera spektaklu teatru Unga Roma (www.ungaroma.com) odbyła się na Gotlandii 8 marca 2020. Spektakl oparty jest na prawdziwej historii Ireny Sendlerowej, która w latach 1942-45 przemyciła z warszawskiego getta tysiące żydowskich dzieci.

Dzieci te ukrywała następnie w klasztorach lub były przyjmowane przez polskie rodziny, które opiekowały się nimi jak własnymi. Z niewyobrażalną odwagą ryzykowali własnym życiem, by ratować innych.

Spektakl to poetycki thriller opowiadający historię młodej kobiety, która działa na rzecz dobra, gdy świat wychodzi poza wszelkie rozsądne ramy. Sztuka Irena – żaden anioł, która przepełniona jest smutkiem i krwawą komedią, powagą i zabawą, muzyką i fantazją, opowiada o człowieczeństwie, działaniu i odwadze. Z wiarą, że świat może się zmienić na lepsze.

Na scenie – Mikaela Hagelberg i Tobias Aspelin
Scenariusz – Lotta Grut
Reżyseria – Daniela Goldmanna
Scenografia i kostiumy – Suzane Crépault
Muzyka – Carin Blom
Producent – Anna Holmlin Nilsson

Gdzie: Ö2, Katarina Bangata 80, Sztokholm
Kiedy: 18 listopada o godz. 18:00; 19 listopada o godz. 12:00.

Przedstawienie jest dla wszystkich osób od 9 roku życia w i trwa 55 minut, bez przerwy.

Bilety: https://www.nortic.se/dagny/event/29575


Występ gościnny w Ö2 jest wspierany przez Instytut Polski w Sztokholmie.

Ö2 jest wspierany przez Administrację Kultury Miasta Sztokholm, Szwedzką Radę ds. Sztuki, Region Sztokholmski i ABF Sztokholm.


Zdjęcia: Roland Hejdström

from to
Scheduled Teatr >Wydarzenia
Ö2, Katarina Bangata 80, Stockholm Map

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia