11.11.2020 Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty to mężowie stanu, którzy byli ojcami Niepodległej. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych, ale ich wspólnym celem w roku 1918 było odbudowanie własnego państwa przez Polaków.

Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. […] Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

Pamięć o historycznym dniu sprzed 102 laty, kiedy Polska odzyskała Niepodległość i Wolność, do dziś pozostaje dla nas źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra naszej ojczyzny – Polski.

Scheduled Aktualności

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polskie ślady. Wystawa zbiorowa w galerii sztuki

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Polska spår (Polskie ślady) 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall! W czasie otwarcia zagra zespół Ukrainian-Polish Orchestra a polscy artyści Józef Gałązka i Natan Kryszk zaprezentują performance zainspirowany twórczością Władysława Hasiora. Ponadto, wszyscy obecni będą mieli okazję wziąć udział w procesji do instalacji Władysława Hasiora Solspann (Słoneczny rydwan). Wystawa jest przypomnieniem żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku i jest częścią serii wydarzeń prezentujących historię wystawienniczą galerii.
23 03.2024 25 05.2024 Aktualności, Design, Historia, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Atelier Andr w sekcji Greenhouse targów Stockholm

Till den uppmärksammade sektionen Greenhouse på årets mässan Stockholm Furniture Fair utvaldes studion Atelier Andr som ägs av den polska formgivaren Anna Andrzejewicz.
06 02.2024 10 02.2024 Aktualności, Design, Wydarzenia