22.11.2020 - 6.12.2020 Historia, Wydarzenia Sankt Sigfrids Katolska Kyrka, Fjällgatan 34, Borås

Wystawa w Borås: Święty Jan Paweł II – 100 lat

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która miała miejsce 18 maja, Instytut Polski w Sztokholmie przygotował wystawę pamiątkową, prezentowaną w Kościele Św. Zygfryda w Borås, w okresie od 22 listopada do 6 grudnia 2020.

Wystawa poświęcona jest życiu papieża i składa się z tekstów napisanych przez Annę Głowacki, zdjęć Zdzisława Sowińskiego oraz przedmiotów należących do Jana Pawła II uzyskanych dzięki hojności instytucji szwedzkich, m.in. Katolickiej Katedry św. Eryka w Sztokholmie. 

Co to jest miłość? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi.

Jan Paweł II

Uniwersalność nauk Jana Pawła II sprawia, że słowa papieża zawsze będą aktualne i nie przestaną inspirować do życia w zgodzie z sobą.

Totus Tuus Maria – jestem cały Twój, powiedział Jan Paweł II podczas wizyty w Fatimie rok po zamachu w Rzymie (1981). Totus Tuus było wyrażeniem przywiązania papieża do Matki Boskiej, który wychowany przez ojca i brata, własną matkę pożegnał już w wieku 9 lat. 

Jan Paweł II został zapamiętany jako ten, który dawał wiele od siebie i walczył o prawa człowieka, o polepszenie warunków i jakości życia mieszkańców krajów rozwijających się oraz o budowę i umocnienie demokracji w Europie Wschodniej. Swoje przesłanie kierował do wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie.


Koncepcja i tekst: Anna Glowacki
Zdjęcia: Zdzisław Sowiński 

Projekt został zrealizowany we współpracy z Parafią Katolicką Św. Zygfryda w Borås i Kościołem Katolickim w Szwecji.


Aby zwiedzić wystawę, należy umówić się wcześniej telefonicznie pod numerem: 0768716172 lub 0761999866.


Zdjęcia: Zdzisław Sowiński

from to
Scheduled ical Google outlook Historia Wydarzenia
Sankt Sigfrids Katolska Kyrka, Fjällgatan 34, Borås Map

PADDYMANIA – koncert z utworami z musicalu

Z okazji Święta Niepodległości, Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza „Paddymanię” - koncert z utworami z musicalu „Virtuoso” poświęconego postaci Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z Ojców Niepodległości, wybitnego polityka i premiera, znakomitego pianisty i kompozytora.
11 11.2020 Muzyka, Teatr, Wydarzenia

„Irena – nie anioł” – gościnny spektakl

Premiera spektaklu teatru Unga Roma (www.ungaroma.com) odbyła się na Gotlandii 8 marca 2020. Spektakl oparty jest na prawdziwej historii Ireny Sendlerowej, która w latach 1942-45 przemyciła z warszawskiego getta tysiące żydowskich dzieci.
18 11.2020 19 11.2020 Teatr, Wydarzenia

Seminarium z Włodzimierzem Boleckim: Literatura i życie

Zapraszamy do obejrzenie seminarium online z Włodzimierzem Boleckim, profesorem literaturoznawstwa PAN w Warszawie, poświęconego życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
03 11.2020 Literatura, Wydarzenia