22.11.2020 - 6.12.2020 Historia, Wydarzenia Sankt Sigfrids Katolska Kyrka, Fjällgatan 34, Borås

Wystawa w Borås: Święty Jan Paweł II – 100 lat

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która miała miejsce 18 maja, Instytut Polski w Sztokholmie przygotował wystawę pamiątkową, prezentowaną w Kościele Św. Zygfryda w Borås, w okresie od 22 listopada do 6 grudnia 2020.

Wystawa poświęcona jest życiu papieża i składa się z tekstów napisanych przez Annę Głowacki, zdjęć Zdzisława Sowińskiego oraz przedmiotów należących do Jana Pawła II uzyskanych dzięki hojności instytucji szwedzkich, m.in. Katolickiej Katedry św. Eryka w Sztokholmie. 

Co to jest miłość? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi.

Jan Paweł II

Uniwersalność nauk Jana Pawła II sprawia, że słowa papieża zawsze będą aktualne i nie przestaną inspirować do życia w zgodzie z sobą.

Totus Tuus Maria – jestem cały Twój, powiedział Jan Paweł II podczas wizyty w Fatimie rok po zamachu w Rzymie (1981). Totus Tuus było wyrażeniem przywiązania papieża do Matki Boskiej, który wychowany przez ojca i brata, własną matkę pożegnał już w wieku 9 lat. 

Jan Paweł II został zapamiętany jako ten, który dawał wiele od siebie i walczył o prawa człowieka, o polepszenie warunków i jakości życia mieszkańców krajów rozwijających się oraz o budowę i umocnienie demokracji w Europie Wschodniej. Swoje przesłanie kierował do wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie.


Koncepcja i tekst: Anna Glowacki
Zdjęcia: Zdzisław Sowiński 

Projekt został zrealizowany we współpracy z Parafią Katolicką Św. Zygfryda w Borås i Kościołem Katolickim w Szwecji.


Aby zwiedzić wystawę, należy umówić się wcześniej telefonicznie pod numerem: 0768716172 lub 0761999866.


Zdjęcia: Zdzisław Sowiński

from to
Scheduled Historia Wydarzenia
Sankt Sigfrids Katolska Kyrka, Fjällgatan 34, Borås Map

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia