23.12.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Portrait a lá Witkacy – warsztaty rysunkowe Daniela Chmielewskiego

Witkacy to znany w całej Polsce pseudonim artystyczny, którym posługiwał się polski pisarz, dramaturg, fotograf, filozof i malarz - Stanisław Witkiewicz (1885-1939). Każdy, kto interesuje się sztuką, dramatem, filozofią czy literaturą, przyzna, że twórczość Witkacego jest nieodłącznym elementem polskiej kultury.

Artysta urodził się w 1885 roku w Warszawie i odebrał sobie życie w przededniu II wojny światowej, w międzyczasie torując drogę powojennemu teatrowi absurdu, kojarzonemu przede wszystkim z Beckettem i Ionesco. Stworzył również system estetyczny zwany teorią Pure Form i testował ją w teatrze oraz przy pracy z obrazami i rysunkami. W połowie lat 20-tych XX wieku, artysta skupił się na twórczości portretowej i założył „Firmę Portretową S.I. Witkiewicz”, w ramach której każdy, za uiszczeniem określonej kwoty, mógł zamówić wykonanie portretu techniką pastelową.

W tutorialu Daniela Chmielewskiego, polskiego artysty komiksowego, znanego z nowatorskich adaptacji literatury, zaprezentowana zostanie technika rysowania z użyciem ulubionego narzędzia Witkacego – miękkich pasteli. W nagraniu, Daniel Chmielewski przedstawi reguły, którymi kierował się Witkacy. Widzowie poznają różnice między fotorealistycznymi portretami TYPU A a psychodelicznymi portretami TYPU C, w których zniekształcone odcięte głowy unoszą się nad krajobrazami wypełnionymi fauną niczym z najgorszego koszmaru. Tutorial ma na celu przekazać praktyczną wiedzę, jak używać pasteli, ale co najważniejsze – zainspirować do używania wyobraźni i podświadomości w twórczym procesie!


Daniel Chmielewski (ur. 12 lipca 1983 r.) jest polskim autorem książek dla dzieci i komiksów. Napisał i narysował album “Ja, Nina Szubur” – adaptację książki noblistki Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata”. Komiks wyszedł w Polsce w 2018 roku, jego amerykańska premiera w wydawnictwie Uncivilized Books planowana jest na 2021 rok. Jest autorem albumu “Podgląd”, zilustrowanego przez Marcina Podolca i wydanego w Polsce i we Francji i rysownikiem krótkiej formy “Ostatnia powieść Jamesa Joyce’a” napisanej przez Petera Milligana. Razem z psychiatrą Katarzyną Szaulińską stworzył “Czarne fale”, komiks opowiadający o tym jak radzić sobie z depresją, który rozdawany był podczas specjalnych warsztatów w polskich szkołach. Uczy narracji komiksowej w trzech domach kultury, rysuje storyboardy dla telewizji i wykonuje ilustracje pomocnicze dla psychologów sportowych.

Oficjalny blog Daniela Chmielewskiego.

Foto: Daniel Chmielewski, Antygona


Grafika: Daniel Chmielewski

Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia