23.12.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Portrait a lá Witkacy – warsztaty rysunkowe Daniela Chmielewskiego

Witkacy to znany w całej Polsce pseudonim artystyczny, którym posługiwał się polski pisarz, dramaturg, fotograf, filozof i malarz - Stanisław Witkiewicz (1885-1939). Każdy, kto interesuje się sztuką, dramatem, filozofią czy literaturą, przyzna, że twórczość Witkacego jest nieodłącznym elementem polskiej kultury.

Artysta urodził się w 1885 roku w Warszawie i odebrał sobie życie w przededniu II wojny światowej, w międzyczasie torując drogę powojennemu teatrowi absurdu, kojarzonemu przede wszystkim z Beckettem i Ionesco. Stworzył również system estetyczny zwany teorią Pure Form i testował ją w teatrze oraz przy pracy z obrazami i rysunkami. W połowie lat 20-tych XX wieku, artysta skupił się na twórczości portretowej i założył „Firmę Portretową S.I. Witkiewicz”, w ramach której każdy, za uiszczeniem określonej kwoty, mógł zamówić wykonanie portretu techniką pastelową.

W tutorialu Daniela Chmielewskiego, polskiego artysty komiksowego, znanego z nowatorskich adaptacji literatury, zaprezentowana zostanie technika rysowania z użyciem ulubionego narzędzia Witkacego – miękkich pasteli. W nagraniu, Daniel Chmielewski przedstawi reguły, którymi kierował się Witkacy. Widzowie poznają różnice między fotorealistycznymi portretami TYPU A a psychodelicznymi portretami TYPU C, w których zniekształcone odcięte głowy unoszą się nad krajobrazami wypełnionymi fauną niczym z najgorszego koszmaru. Tutorial ma na celu przekazać praktyczną wiedzę, jak używać pasteli, ale co najważniejsze – zainspirować do używania wyobraźni i podświadomości w twórczym procesie!

https://youtu.be/0aEB_IytAfI


Daniel Chmielewski (ur. 12 lipca 1983 r.) jest polskim autorem książek dla dzieci i komiksów. Napisał i narysował album “Ja, Nina Szubur” – adaptację książki noblistki Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata”. Komiks wyszedł w Polsce w 2018 roku, jego amerykańska premiera w wydawnictwie Uncivilized Books planowana jest na 2021 rok. Jest autorem albumu “Podgląd”, zilustrowanego przez Marcina Podolca i wydanego w Polsce i we Francji i rysownikiem krótkiej formy “Ostatnia powieść Jamesa Joyce’a” napisanej przez Petera Milligana. Razem z psychiatrą Katarzyną Szaulińską stworzył “Czarne fale”, komiks opowiadający o tym jak radzić sobie z depresją, który rozdawany był podczas specjalnych warsztatów w polskich szkołach. Uczy narracji komiksowej w trzech domach kultury, rysuje storyboardy dla telewizji i wykonuje ilustracje pomocnicze dla psychologów sportowych.

Oficjalny blog Daniela Chmielewskiego.

Foto: Daniel Chmielewski, Antygona


Grafika: Daniel Chmielewski

Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

„To nie mój film” Marii Zbąskiej na

Ny Europeisk Film powraca! Celem tego cyklu filmowego jest zaprezentowanie nowego kina europejskiego, w którym występują wschodzące gwiazdy kina z całego kontynentu. 9 kwietnia o godz. 19:00 w kinie Klarabiografen w Sztokholmie odbędzie się projekcja debiutanckiego filmu Marii Zbąskiej „To nie jest mój film”.
09 04.2025 Kino, Wydarzenia

Lunch z literaturą przy instalacji De Aderton

Zapraszamy na lunchowe czytanie fragmetów tekstów napisanych przez laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej oraz Han Kang.
27 03.2025 Artykuły, Design, Litteratur, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pracownia Wschodnia oraz FRINGE Warszawa na targach

Galeria Pracownia Wschodnia oraz FRINGE Warszawa zostali wybrani do udziału w targach SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się między 3 a 6 kwietnia 2025 r. w SKHLM Skärholmen Centrum w Sztokholmie. Panel FRINGE: Stockholm and Warsaw z udziałem reprezentantów z FRINGE Warszawa ma miejsce 4 kwietnia o godz. 18 w ramach programu Talks & Performance.
03 04.2025 06 04.2025 Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia