Portrait a lá Witkacy – warsztaty rysunkowe Daniela Chmielewskiego
Artysta urodził się w 1885 roku w Warszawie i odebrał sobie życie w przededniu II wojny światowej, w międzyczasie torując drogę powojennemu teatrowi absurdu, kojarzonemu przede wszystkim z Beckettem i Ionesco. Stworzył również system estetyczny zwany teorią Pure Form i testował ją w teatrze oraz przy pracy z obrazami i rysunkami. W połowie lat 20-tych XX wieku, artysta skupił się na twórczości portretowej i założył „Firmę Portretową S.I. Witkiewicz”, w ramach której każdy, za uiszczeniem określonej kwoty, mógł zamówić wykonanie portretu techniką pastelową.
W tutorialu Daniela Chmielewskiego, polskiego artysty komiksowego, znanego z nowatorskich adaptacji literatury, zaprezentowana zostanie technika rysowania z użyciem ulubionego narzędzia Witkacego – miękkich pasteli. W nagraniu, Daniel Chmielewski przedstawi reguły, którymi kierował się Witkacy. Widzowie poznają różnice między fotorealistycznymi portretami TYPU A a psychodelicznymi portretami TYPU C, w których zniekształcone odcięte głowy unoszą się nad krajobrazami wypełnionymi fauną niczym z najgorszego koszmaru. Tutorial ma na celu przekazać praktyczną wiedzę, jak używać pasteli, ale co najważniejsze – zainspirować do używania wyobraźni i podświadomości w twórczym procesie!
Daniel Chmielewski (ur. 12 lipca 1983 r.) jest polskim autorem książek dla dzieci i komiksów. Napisał i narysował album “Ja, Nina Szubur” – adaptację książki noblistki Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata”. Komiks wyszedł w Polsce w 2018 roku, jego amerykańska premiera w wydawnictwie Uncivilized Books planowana jest na 2021 rok. Jest autorem albumu “Podgląd”, zilustrowanego przez Marcina Podolca i wydanego w Polsce i we Francji i rysownikiem krótkiej formy “Ostatnia powieść Jamesa Joyce’a” napisanej przez Petera Milligana. Razem z psychiatrą Katarzyną Szaulińską stworzył “Czarne fale”, komiks opowiadający o tym jak radzić sobie z depresją, który rozdawany był podczas specjalnych warsztatów w polskich szkołach. Uczy narracji komiksowej w trzech domach kultury, rysuje storyboardy dla telewizji i wykonuje ilustracje pomocnicze dla psychologów sportowych.
Oficjalny blog Daniela Chmielewskiego.
Grafika: Daniel Chmielewski