23.12.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Portrait a lá Witkacy – warsztaty rysunkowe Daniela Chmielewskiego

Witkacy to znany w całej Polsce pseudonim artystyczny, którym posługiwał się polski pisarz, dramaturg, fotograf, filozof i malarz - Stanisław Witkiewicz (1885-1939). Każdy, kto interesuje się sztuką, dramatem, filozofią czy literaturą, przyzna, że twórczość Witkacego jest nieodłącznym elementem polskiej kultury.

Artysta urodził się w 1885 roku w Warszawie i odebrał sobie życie w przededniu II wojny światowej, w międzyczasie torując drogę powojennemu teatrowi absurdu, kojarzonemu przede wszystkim z Beckettem i Ionesco. Stworzył również system estetyczny zwany teorią Pure Form i testował ją w teatrze oraz przy pracy z obrazami i rysunkami. W połowie lat 20-tych XX wieku, artysta skupił się na twórczości portretowej i założył „Firmę Portretową S.I. Witkiewicz”, w ramach której każdy, za uiszczeniem określonej kwoty, mógł zamówić wykonanie portretu techniką pastelową.

W tutorialu Daniela Chmielewskiego, polskiego artysty komiksowego, znanego z nowatorskich adaptacji literatury, zaprezentowana zostanie technika rysowania z użyciem ulubionego narzędzia Witkacego – miękkich pasteli. W nagraniu, Daniel Chmielewski przedstawi reguły, którymi kierował się Witkacy. Widzowie poznają różnice między fotorealistycznymi portretami TYPU A a psychodelicznymi portretami TYPU C, w których zniekształcone odcięte głowy unoszą się nad krajobrazami wypełnionymi fauną niczym z najgorszego koszmaru. Tutorial ma na celu przekazać praktyczną wiedzę, jak używać pasteli, ale co najważniejsze – zainspirować do używania wyobraźni i podświadomości w twórczym procesie!


Daniel Chmielewski (ur. 12 lipca 1983 r.) jest polskim autorem książek dla dzieci i komiksów. Napisał i narysował album “Ja, Nina Szubur” – adaptację książki noblistki Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata”. Komiks wyszedł w Polsce w 2018 roku, jego amerykańska premiera w wydawnictwie Uncivilized Books planowana jest na 2021 rok. Jest autorem albumu “Podgląd”, zilustrowanego przez Marcina Podolca i wydanego w Polsce i we Francji i rysownikiem krótkiej formy “Ostatnia powieść Jamesa Joyce’a” napisanej przez Petera Milligana. Razem z psychiatrą Katarzyną Szaulińską stworzył “Czarne fale”, komiks opowiadający o tym jak radzić sobie z depresją, który rozdawany był podczas specjalnych warsztatów w polskich szkołach. Uczy narracji komiksowej w trzech domach kultury, rysuje storyboardy dla telewizji i wykonuje ilustracje pomocnicze dla psychologów sportowych.

Oficjalny blog Daniela Chmielewskiego.

Foto: Daniel Chmielewski, Antygona


Grafika: Daniel Chmielewski

Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia