23.12.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Portrait a lá Witkacy – warsztaty rysunkowe Daniela Chmielewskiego

Witkacy to znany w całej Polsce pseudonim artystyczny, którym posługiwał się polski pisarz, dramaturg, fotograf, filozof i malarz - Stanisław Witkiewicz (1885-1939). Każdy, kto interesuje się sztuką, dramatem, filozofią czy literaturą, przyzna, że twórczość Witkacego jest nieodłącznym elementem polskiej kultury.

Artysta urodził się w 1885 roku w Warszawie i odebrał sobie życie w przededniu II wojny światowej, w międzyczasie torując drogę powojennemu teatrowi absurdu, kojarzonemu przede wszystkim z Beckettem i Ionesco. Stworzył również system estetyczny zwany teorią Pure Form i testował ją w teatrze oraz przy pracy z obrazami i rysunkami. W połowie lat 20-tych XX wieku, artysta skupił się na twórczości portretowej i założył „Firmę Portretową S.I. Witkiewicz”, w ramach której każdy, za uiszczeniem określonej kwoty, mógł zamówić wykonanie portretu techniką pastelową.

W tutorialu Daniela Chmielewskiego, polskiego artysty komiksowego, znanego z nowatorskich adaptacji literatury, zaprezentowana zostanie technika rysowania z użyciem ulubionego narzędzia Witkacego – miękkich pasteli. W nagraniu, Daniel Chmielewski przedstawi reguły, którymi kierował się Witkacy. Widzowie poznają różnice między fotorealistycznymi portretami TYPU A a psychodelicznymi portretami TYPU C, w których zniekształcone odcięte głowy unoszą się nad krajobrazami wypełnionymi fauną niczym z najgorszego koszmaru. Tutorial ma na celu przekazać praktyczną wiedzę, jak używać pasteli, ale co najważniejsze – zainspirować do używania wyobraźni i podświadomości w twórczym procesie!


Daniel Chmielewski (ur. 12 lipca 1983 r.) jest polskim autorem książek dla dzieci i komiksów. Napisał i narysował album “Ja, Nina Szubur” – adaptację książki noblistki Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata”. Komiks wyszedł w Polsce w 2018 roku, jego amerykańska premiera w wydawnictwie Uncivilized Books planowana jest na 2021 rok. Jest autorem albumu “Podgląd”, zilustrowanego przez Marcina Podolca i wydanego w Polsce i we Francji i rysownikiem krótkiej formy “Ostatnia powieść Jamesa Joyce’a” napisanej przez Petera Milligana. Razem z psychiatrą Katarzyną Szaulińską stworzył “Czarne fale”, komiks opowiadający o tym jak radzić sobie z depresją, który rozdawany był podczas specjalnych warsztatów w polskich szkołach. Uczy narracji komiksowej w trzech domach kultury, rysuje storyboardy dla telewizji i wykonuje ilustracje pomocnicze dla psychologów sportowych.

Oficjalny blog Daniela Chmielewskiego.

Foto: Daniel Chmielewski, Antygona


Grafika: Daniel Chmielewski

Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia