17.12.2020 Aktualności

Wystawa Polish Modern Glass Art

Zapraszamy na wystawę online polskiej sztuki szkła, stworzonej przez grupę utalentowanych polskich artystów w 2020 na targi Art Market Budapest i dostępnej teraz dla wszystkich w zdigitalizowanej wersji!

Wystawa Polish Modern Glass Art ma na celu ukazać bogactwo i różnorodność sztuki szkła w Polsce. Wśród 17 prac 9 artystek znajdują się zarówno dzieła utytułowanych twórczyń, dobrze już znanych na europejskim rynku artystycznym, jak i prace młodych i ambitnych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie sztuki.

Natalia Dzidowska, Echinoidea


Repertuar form, motywów i technik prezentowany na wystawie jest niezwykle szeroki: od dzieł o charakterze artystyczno-użytkowym, jak choćby „Eko-talerze” Natalii Komorowskiej, wazony Natalii Dzidowskiej czy stół „C.O.D.E” Lidii Stanek-Wichlińskiej, poprzez dzieła o charakterze dekoracyjnym, jak „Vessels of Air” Magdaleny Zarychty czy statuetki Ewy Rossano, po stricte artystyczne, nieco bardziej niekonwencjonalne kompozycje autorstwa Marii Bednarczyk czy Marzeny Matuszewskiej. W zakresie tematycznym pojawia się sporo komentarzy do współczesnego świata i jego problemów (to zwłaszcza w dziełach reprezentantek młodszego pokolenia), jak choćby w pracach Jagody Nowak-Bieganowskiej („Awokado” i „Empty bowls”) oraz refleksji nad ludzką naturą, losem współczesnego człowieka, jego słabościami, dylematami i wewnętrznymi konfliktami. Ten nurt reprezentują zwłaszcza prace Ewy Rossano („Romana” i „Wschód uczuć”), „Dyski – zapiski z życia” Katarzyny Karbownik-Urbańskiej czy agresywne, drapieżne kompozycje Marii Bednarczyk.

Wystawa Polish Modern Glass Art przedstawia jedynie skromny wybór tego, co dzieje się na polskiej scenie artystycznej w zakresie sztuki szkła, już jednak ten niewielki wyimek dowodzi jej wysokiego poziomu, klasy artystycznej i kreatywności artystów. Polscy twórcy szkła z powodzeniem rywalizują w konkursach artystycznych w Europie i na świecie, ich rzeźby zdobywają nagrody, prezentowane są na wystawach w najlepszych galeriach sztuki w kraju i za granicą.

Wystawę znajdziesz tutaj.

Wideo wystawy można zobaczyć tutaj.

Katarzyna Karbownik-Urbanska, Disc-notes from life
Scheduled Aktualności

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia