8.01.2021 Aktualności, Sztuka polska

Fenomen Wiedźmina: seria postów #wtorkizWiedźminem

Geralt z Rivii, Księżniczka Cirilla, Yennefer z Vengerbergu oraz oczywiście niezastąpiony Jaskier. Te imiona są rozpoznawalne na całym świecie, dzięki m.in. grze komputerowej wyprodukowanej przez CD Projekt Red, a w ostatnim czasi również dzięki nowemu serialowi platformy Netflix The Witcher opartemu na Sadze o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Dla wszystkich fanów książek, serialu oraz gier stworzyliśmy serię ciekawostek #wtorkizWiedźminem, poświęconą fenomenowi Wiedźmina, którą opublikowaliśmy w grudniu 2020 w mediach społecznościowych Instytutu. Podsumowaniem serii jest poniższy artykuł. Miłej lektury! ⚔️


#1 Pomysł syna jako początek przygód Wiedźmina?

Seria książek rozpoczęła się od opowiadania, które Andrzej Sapkowski wysłał na konkurs literacki zorganizowany przez polski magazyn science-fiction Fantastyka. Plotki głoszą, że to syn pisarza podsunął mu pomysł udziału w inicjatywie czasopisma. Zainspirowany propozycją, Sapkowski stworzył pierwszą z wielu przygód Geralta. Opowiadanie zdobyło trzecie miejsce w konkursie i zapoczątkowało wieloletnią współpracę między pisarzem a magazynem. Opowiadania Sapkowskiego o Geralcie były publikowane przez Fantastykę w częściach aż do 1993 roku, kiedy to ich pierwszy zbiór, pt. Ostatnie Życzenie został wydany przez wydawnictwo superNowa. Saga o Wiedźminie składa się z 8 książek: 2 zbiorów opowiadań oraz 6 powieści. Historia Geralta z Rivii stała się później inspiracją dla wielu różnych form artystycznych, w tym: seriali telewizyjnych, gier komputerowych, komiksów, a nawet musicalu!


#2 Wiedźmin w mediach.

Saga o Wiedźminie dała początek różnym dziełom artystycznym, z których najbardziej znane na całym świecie są: fabularna gra akcji Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz najnowszy serial The Witcher.

Poza książkami zostały stworzone również trzy komiksy oparte na historii Wiedźmina: dwa w Polsce oraz jeden w USA. Niemniej jednak, tylko jeden z nich, stworzony przez Macieja Parowskiego, Bogusława Polcha i Danutę Polch, jest inspirowany książkami Sapkowskiego. Pozostałe, autorstwa Arkadiusza Klimka i Michała Gałki (PL) oraz amerykański, wydany przez Dark Horse Comics, opierają się przede wszystkim na grze komputerowej.


Książki Sapkowskiego doczekały się także adaptacji w formie musicalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni, granego w 2017 roku. Jest to mroczna, ale fascynująca interpretacja! Obecnie nie widnieje w repertuarze, ale mamy nadzieje, że kiedyś musical ponownie zawita na scenie! Tymczasem musimy zadowolić się krótkim klipem promującym przedstawienie.


#3 Szwedzkie wydania z serii Saga o Wiedźminie.

“Hon kom till honom tidigt om morgonen.” (oryg. Przyszła do niego nad ranem.)

Tak brzmi pierwsze zdanie ze wspomnianego wcześniej zbioru opowiadań Ostatnie życzenie Andrzeja Sapkowskiego w szwedzkim przekładzie (2010, Albert Bonniers Förlag). Do grudnia 2020 roku, przetłumaczona na język szwedzki przez Tomasa Håkansona została jedynie seria opowiadań o Wiedźminie, składająca się z dwóch części: Ostatnie życzenie (szw. Den sista önskningen, 2010, Albert Bonniers Förlag) oraz Miecz przeznaczenia (szw. Ödets svärd, 2011, Albert Bonniers Förlag). Pod koniec 2020 roku ukazały się dwie kolejne książki w wersji szwedzkojęzycznej: Alvblod (oryg. Krew elfów) oraz Föraktets tid (oryg. Czas pogardy) w przekładzie Davida Szybka i Tomasa Håkansona (2020, Albert Bonniers Förlag).


Książki Sapkowskiego są dostępne w ponad 20 wersjach językowych, m.in. po angielsku, niemiecku, włosku, francusku, czesku, hiszpańsku, fińsku, szwedzku, chińsku, portugalsku. Autor otrzymał wiele nagród w związku z serią, m.in. jako pierwszy polski pisarz otrzymał w 2016 roku nagrodę World Fantasy Award. Ponadto, w czerwcu 2015 roku Ostatnie życzenie zostało uznane za bestseller przez New York Times!

Więc nie wahaj się rozpocząć przygody z Sagą o Wiedźminie i “grosza daj Wiedźminowi”.


#4 Zostań uczniem w The Witcher School.

Kto z nas nie chciałby spróbować swoich sił jako wiedźmin i być jak Geralt z Rivii: silny, błyskotliwy, godny zaufania Wiedźmin, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wojowników wśród fanów Sci-Fi. Swoje umiejętności zdobył podczas specjalnego szkolenia w Kaer Morhen, szkole dla wiedźminów w Kaedwen, która przygotowuje swoich uczniów do zawodu zawodowego łowcy potworów. Wymagające szkolenie jest niebezpieczne, ale warte wszelkich poświęceń i włożonego trudu. W tym roku każdy może doświadczyć takiej przygody w Polsce m.in. w Zamku Czocha, Zamku Moszna oraz Zamku Grodziec! Podczas czterodniowego kursu w The Witcher School, założonej przez organizację 5 żywiołów, uczestnicy uczą się posługiwać różnego typu mieczami, zaklinać magiczne formuły, a nawet warzyć eliksiry. Przekonaj się sam: https://witcherschool.com/


Klip prezentujący wiedźmińskie przeżycia z The Witcher School:


#5 Inspiracja mitologią słowiańską, czyli o animacji Strzygoń i jak sobie z nim radzić.

Saga o Wiedźminie to jedna z najpopularniejszych serii inspirowanych mitologią słowiańską. Andrzej Sapkowski stworzył mroczną i fascynującą opowieść, pełną magicznych zjawisk i fantastycznych stworzeń, opartą na okresie średniowiecza, a także, częściowo, na polskiej historii.


Główny bohater, Wiedźmin Geralt z Rivii, jako zawodowy łowca potworów, spotyka wiele monstrów, takich jak Leszy, Kikimora czy Strzyga. Ta ostatnia to istota żeńska przypominająca wampira, występująca w mitologii słowiańskiej także w wersji męskiej pod nazwą Strzygoń. Jest to tajemnicza postać, wywodząca się z polskiego folkloru, która budzi ciekawość swoją ambiwalentnością. Znany głównie jako straszący zza grobu mężczyzna o dwóch duszach, bywa jednocześnie uznawany za opiekuńczego i kochającego (choć martwego) męża i ojca…

Na pozbycie się Strzygonia istnieje tylko jeden sposób. Żeby się dowiedzieć, jaki, należy obejrzeć film Kajetana Obarskiego „Strzygoń i jak sobie z nim radzić”. Krótkometrażowa animacja powstała na podstawie podań polskiej demonologii ludowej, opisanej przez klasyków etnografii: Oskara Kolberga i Stanisława Ciszewskiego. Film został wyprodukowany przez Instytut Adama Mickiewicza i jest częścią projektu Upiór.


Projektu Upiór, Instytutu Adama Mickiewicza ma na celu stworzenie podstaw do wykorzystania potencjału tkwiącego w polskojęzycznych źródłach dotyczących słowiańskiej mitologii poprzez zebranie materiałów nt. mitów słowiańskich i zaprezentowania ich w ciekawej formie.

Reżyseria, animacja, dźwięk i montaż – Kajetan Obarski
Scenariusz – Kajetan Obarski, Łukasz Kozak
Narracja – Adam Strug
Wybór tekstów – Łukasz Kozak


#dla.tych.którzy.chcą.wiedzieć.więcej.

Przeczytałeś już wszystkie książki i komiksy? Obejrzałeś dwa seriale oraz musical? Wypróbowałeś gry CD Projekt Red? Nadal chcesz wiedzieć więcej o fenomenie Wiedźmina? Nie martw się. W Internecie znajdziesz wiele materiałów na temat serii Sapkowskiego i dzieł, nią zainspirowanych. Oto kilka propozycji od nas.

Więcej z Netflix:

Scheduled Aktualności Sztuka polska

Polskie ślady. Wystawa zbiorowa w galerii sztuki

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Polska spår (Polskie ślady) 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall! W czasie otwarcia zagra zespół Ukrainian-Polish Orchestra a polscy artyści Józef Gałązka i Natan Kryszk zaprezentują performance zainspirowany twórczością Władysława Hasiora. Ponadto, wszyscy obecni będą mieli okazję wziąć udział w procesji do instalacji Władysława Hasiora Solspann (Słoneczny rydwan). Wystawa jest przypomnieniem żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku i jest częścią serii wydarzeń prezentujących historię wystawienniczą galerii.
23 03.2024 25 05.2024 Aktualności, Design, Historia, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Atelier Andr w sekcji Greenhouse targów Stockholm

Till den uppmärksammade sektionen Greenhouse på årets mässan Stockholm Furniture Fair utvaldes studion Atelier Andr som ägs av den polska formgivaren Anna Andrzejewicz.
06 02.2024 10 02.2024 Aktualności, Design, Wydarzenia

Wystawa Women’s Concentration Camp Experience 🗓 🗺

Zapraszamy na wernisaż polskiej wystawy Kobiece Doświadczenie Obozu Koncentracyjnego 24 stycznia o godz. 15 w Kulturen w miejscowości Lund. Wystawa opowiada o doświadczeniach kobiet w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. 25 i 26 stycznia w Lund odbędzie się konferencja „Kobiety i dziewczęta w hitlerowskich obozach koncentracyjnych: głosy z powojennych archiwów”.
24 01.2024 25 08.2024 Aktualności, Historia, Wydarzenia