29.01.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia

Spektakl online: „Irena – żaden anioł”

W tym tygodniu, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma zorganizował nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł"), które w piątek 29 stycznia 2021 w godz. 18.00-21.00 zostanie darmowo udostępniony online, z opcją włączenia polskich napisów.

„Irena – żaden anioł” jest spektaklem opartym na historii Ireny Sendler, Polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, i jej akcji ratowania dzieci z Warszawskiego getta podczas niemieckiej okupacji. Sztuka zgłębia temat odwagi cywilnej, poświęcenia dla innych i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Sam teatr opisuje spektakl jako „poetycki thriller”, w którym powaga łączy się czasem z czarnym humorem. 

Przedstawienie jest przeznaczone dla publiczności w wieku od 9 lat. Czas trwania 55 minut.

Link do spektaklu zostanie zaktywowany 29 stycznia o godz. 18.00:
👉 https://www.youtube.com/watch?v=A6L0y167vS8


Spektakl miał premierę na Gotlandii w marcu 2020. 

Głównym nurtem działalności szwedzkiej grupy teatralnej Unga Roma są spektakle dla dzieci i młodzieży. Założona w 2004 roku grupa wywodzi się ze słynnego teatru Romateatern, który od 1989 roku w okresie letnim wystawia plenerowe sztuki szekspirowskie w ruinach średniowiecznego Klasztoru Roma na Gotlandii.

Występują – Mikaela Hagelberg & Tobias Aspelin
Scenariusz – Lotta Grut
Reżyseria – Daniela Goldmanna
Scenografia i kostiumy – Suzane Crépault
Muzyka – Carin Blom
Producent – Anna Holmlin Nilsson
Wersja filmowa – Eric Rusch
Miejsce nagrania – Ö2
Zdjęcia prasowe – Roland Hejdström

Specjalny pokaz spektaklu jest projektem Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Teatru Unga Roma.

Scheduled Historia Teatr Wydarzenia

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia