26.08.2021 Literatura, Wydarzenia

Barbara Klicka w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem podczas Sztokholmskiego Weekendu Książki 2021

Szukasz książki, która odświeży twoją wakacyjną bibliotekę? Oniryczna powieść Barbary Klickiej pod tytułem „Zdrój” w tłumaczeniu Patricii Cukrowskiej 29 lipca trafiła do szwedzkich sklepów dzięki wydawnictwu Prosak. Autorka książki odwiedzi Sztokholm, by opowiedzieć o swojej twórczości szwedzkim czytelnikom i wielbicielom książek.

Barbara Klicka (1981, Warszawa) jest pisarką, poetką, dramatopisarką oraz redaktorką. W 2012 roku wydała zbiór poezji „Same, same”, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Za jej kolejną pracę, „Nice”, w 2016 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Od wielu lat współpracuje z teatrem żydowskim w Warszawie, a jej scenariusz do sztuki „Elementarz” został wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka i wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie. W latach 2010 – 2014 Barbara była redaktorem magazynu Cwisz, który skupia się na tematyce żydowskiej literatury i kultury. „Zdrój” (sz. Urkällan) jest jej debiutancką książką wydaną przez polskie wydawnictwo literackie W. A. B. w 2019 roku.

Barbara Klicka, fot. Dominika Dzikowska


Już w te wakacje szwedzcy czytelnicy mają szansę spotkać Barbarę Klicką w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem, która odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia o godzinie 16:00 w Instytucie Cervantes.

Wydarzenie odbywa się w ramach Sztokholmskiego Weekendu Książki (Stockholms Bokhelg), gdzie w dniach 26–29 sierpnia 2021 ponad 100 różnych wydawnictw, księgarni, muzeów oraz instytucji zapełni ulice Sztokholmu postaciami związanymi z literaturą. Uczestnictwo w festiwalu jest darmowe, a pomoc w nawigowaniu między licznymi wydarzeniami zapewnia specjalnie stworzona na tę okazję mapa, dzięki której odwiedzający mogą zaplanować swoją podróż pomiędzy spotkaniami z autorami, wyprzedażami książek oraz premierami.


O książce:

Młoda kobieta, Kama z Warszawy, przyjeżdża do małego sanatorium Ciechocinek, by poddać się rehabilitacji po dwóch ciężkich zabiegach. To nie jest jej pierwszy raz w miejscu tego typu, ponieważ połowę dzieciństwa spędziła na wizytach w uzdrowiskach, lecz tym razem jest inaczej. Tym razem nie jest już dzieckiem. Nowy świat sanatarium zdaje się być pełen rytuałów, hierarchii i niepisanych zasad, które pomimo dużego wysiłku Kamy, są bardzo ciężkie do zrozumienia i zastosowania. Cielesność oraz podział pomiędzy państwowym systemem zdrowotnym a wrogą biurokracją tworzą klaustrofobiczną atmosferę. Wydarzenia w powieści odgrywają się na pograniczu zdrowia i choroby, przyjemności i bólu, młodości i przemijającego czasu. Mroczne zakamarki budynku mieszają się z codziennością życia w sanatorium i skrywają wiele sekretów.


Spotkanie z Barbarą Klicką jest możliwe dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak, Instytutem Cervantes w Sztokholmie oraz Stockholms Bokhelg.

Scheduled Literatura Wydarzenia

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia