26.08.2021 Literatura, Wydarzenia

Barbara Klicka w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem podczas Sztokholmskiego Weekendu Książki 2021

Szukasz książki, która odświeży twoją wakacyjną bibliotekę? Oniryczna powieść Barbary Klickiej pod tytułem „Zdrój” w tłumaczeniu Patricii Cukrowskiej 29 lipca trafiła do szwedzkich sklepów dzięki wydawnictwu Prosak. Autorka książki odwiedzi Sztokholm, by opowiedzieć o swojej twórczości szwedzkim czytelnikom i wielbicielom książek.

Barbara Klicka (1981, Warszawa) jest pisarką, poetką, dramatopisarką oraz redaktorką. W 2012 roku wydała zbiór poezji „Same, same”, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Za jej kolejną pracę, „Nice”, w 2016 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Od wielu lat współpracuje z teatrem żydowskim w Warszawie, a jej scenariusz do sztuki „Elementarz” został wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka i wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie. W latach 2010 – 2014 Barbara była redaktorem magazynu Cwisz, który skupia się na tematyce żydowskiej literatury i kultury. „Zdrój” (sz. Urkällan) jest jej debiutancką książką wydaną przez polskie wydawnictwo literackie W. A. B. w 2019 roku.

Barbara Klicka, fot. Dominika Dzikowska


Już w te wakacje szwedzcy czytelnicy mają szansę spotkać Barbarę Klicką w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem, która odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia o godzinie 16:00 w Instytucie Cervantes.

Wydarzenie odbywa się w ramach Sztokholmskiego Weekendu Książki (Stockholms Bokhelg), gdzie w dniach 26–29 sierpnia 2021 ponad 100 różnych wydawnictw, księgarni, muzeów oraz instytucji zapełni ulice Sztokholmu postaciami związanymi z literaturą. Uczestnictwo w festiwalu jest darmowe, a pomoc w nawigowaniu między licznymi wydarzeniami zapewnia specjalnie stworzona na tę okazję mapa, dzięki której odwiedzający mogą zaplanować swoją podróż pomiędzy spotkaniami z autorami, wyprzedażami książek oraz premierami.


O książce:

Młoda kobieta, Kama z Warszawy, przyjeżdża do małego sanatorium Ciechocinek, by poddać się rehabilitacji po dwóch ciężkich zabiegach. To nie jest jej pierwszy raz w miejscu tego typu, ponieważ połowę dzieciństwa spędziła na wizytach w uzdrowiskach, lecz tym razem jest inaczej. Tym razem nie jest już dzieckiem. Nowy świat sanatarium zdaje się być pełen rytuałów, hierarchii i niepisanych zasad, które pomimo dużego wysiłku Kamy, są bardzo ciężkie do zrozumienia i zastosowania. Cielesność oraz podział pomiędzy państwowym systemem zdrowotnym a wrogą biurokracją tworzą klaustrofobiczną atmosferę. Wydarzenia w powieści odgrywają się na pograniczu zdrowia i choroby, przyjemności i bólu, młodości i przemijającego czasu. Mroczne zakamarki budynku mieszają się z codziennością życia w sanatorium i skrywają wiele sekretów.


Spotkanie z Barbarą Klicką jest możliwe dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak, Instytutem Cervantes w Sztokholmie oraz Stockholms Bokhelg.

Scheduled Literatura Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia