26.08.2021 Literatura, Wydarzenia

Barbara Klicka w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem podczas Sztokholmskiego Weekendu Książki 2021

Szukasz książki, która odświeży twoją wakacyjną bibliotekę? Oniryczna powieść Barbary Klickiej pod tytułem „Zdrój” w tłumaczeniu Patricii Cukrowskiej 29 lipca trafiła do szwedzkich sklepów dzięki wydawnictwu Prosak. Autorka książki odwiedzi Sztokholm, by opowiedzieć o swojej twórczości szwedzkim czytelnikom i wielbicielom książek.

Barbara Klicka (1981, Warszawa) jest pisarką, poetką, dramatopisarką oraz redaktorką. W 2012 roku wydała zbiór poezji „Same, same”, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Za jej kolejną pracę, „Nice”, w 2016 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Od wielu lat współpracuje z teatrem żydowskim w Warszawie, a jej scenariusz do sztuki „Elementarz” został wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka i wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie. W latach 2010 – 2014 Barbara była redaktorem magazynu Cwisz, który skupia się na tematyce żydowskiej literatury i kultury. „Zdrój” (sz. Urkällan) jest jej debiutancką książką wydaną przez polskie wydawnictwo literackie W. A. B. w 2019 roku.

Barbara Klicka, fot. Dominika Dzikowska


Już w te wakacje szwedzcy czytelnicy mają szansę spotkać Barbarę Klicką w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem, która odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia o godzinie 16:00 w Instytucie Cervantes.

Wydarzenie odbywa się w ramach Sztokholmskiego Weekendu Książki (Stockholms Bokhelg), gdzie w dniach 26–29 sierpnia 2021 ponad 100 różnych wydawnictw, księgarni, muzeów oraz instytucji zapełni ulice Sztokholmu postaciami związanymi z literaturą. Uczestnictwo w festiwalu jest darmowe, a pomoc w nawigowaniu między licznymi wydarzeniami zapewnia specjalnie stworzona na tę okazję mapa, dzięki której odwiedzający mogą zaplanować swoją podróż pomiędzy spotkaniami z autorami, wyprzedażami książek oraz premierami.


O książce:

Młoda kobieta, Kama z Warszawy, przyjeżdża do małego sanatorium Ciechocinek, by poddać się rehabilitacji po dwóch ciężkich zabiegach. To nie jest jej pierwszy raz w miejscu tego typu, ponieważ połowę dzieciństwa spędziła na wizytach w uzdrowiskach, lecz tym razem jest inaczej. Tym razem nie jest już dzieckiem. Nowy świat sanatarium zdaje się być pełen rytuałów, hierarchii i niepisanych zasad, które pomimo dużego wysiłku Kamy, są bardzo ciężkie do zrozumienia i zastosowania. Cielesność oraz podział pomiędzy państwowym systemem zdrowotnym a wrogą biurokracją tworzą klaustrofobiczną atmosferę. Wydarzenia w powieści odgrywają się na pograniczu zdrowia i choroby, przyjemności i bólu, młodości i przemijającego czasu. Mroczne zakamarki budynku mieszają się z codziennością życia w sanatorium i skrywają wiele sekretów.


Spotkanie z Barbarą Klicką jest możliwe dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak, Instytutem Cervantes w Sztokholmie oraz Stockholms Bokhelg.

Scheduled Literatura >Wydarzenia

Setna rocznica urodzin Svena Nykvista ze specjalnym

21 maja będziemy świętować setną rocznicę urodzin światowej sławy szwedzkiego operatora filmowego Svena Nykvista w Filmhuset w Sztokholmie. Przygotujcie się na dzień wypełniony filmowymi wrażeniami.
21 05.2022 Kino, Wydarzenia

Wojciech Hoffmann i Michał Hudzikowski na An

W dniach 19-24 kwietnia 2022 w Sztokholmie odbędzie się festiwal filmu eksperymentalnego An Ordinary Day Film Festival. Organizatorzy festiwalu, Studio 44, zaprosili do współpracy twórcę animacji i wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wojciecha Hoffmanna, oraz kierownika działu międzynarodowej promocji i dystrybucji w Studiu Munka, Michała Hudzikowskiego.
23 04.2022 Kino, Wydarzenia

Supporting Event for Ukraine 🗓 🗺

In solidarity with Ukraine, Konserthuset Stockholm together with EUNIC Stockholm, the Ukrainian Institute in Sweden and the European Commission Representation in Sweden, is pleased to announce that the National Chamber Ensemble "Kyiv Soloists" will perform in Stockholm in a concert organised to support Ukraine through humanitarian help.
27 03.2022 Muzyka, Wydarzenia