26.08.2021 Literatura, Wydarzenia

Barbara Klicka w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem podczas Sztokholmskiego Weekendu Książki 2021

Szukasz książki, która odświeży twoją wakacyjną bibliotekę? Oniryczna powieść Barbary Klickiej pod tytułem „Zdrój” w tłumaczeniu Patricii Cukrowskiej 29 lipca trafiła do szwedzkich sklepów dzięki wydawnictwu Prosak. Autorka książki odwiedzi Sztokholm, by opowiedzieć o swojej twórczości szwedzkim czytelnikom i wielbicielom książek.

Barbara Klicka (1981, Warszawa) jest pisarką, poetką, dramatopisarką oraz redaktorką. W 2012 roku wydała zbiór poezji „Same, same”, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Za jej kolejną pracę, „Nice”, w 2016 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Od wielu lat współpracuje z teatrem żydowskim w Warszawie, a jej scenariusz do sztuki „Elementarz” został wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka i wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie. W latach 2010 – 2014 Barbara była redaktorem magazynu Cwisz, który skupia się na tematyce żydowskiej literatury i kultury. „Zdrój” (sz. Urkällan) jest jej debiutancką książką wydaną przez polskie wydawnictwo literackie W. A. B. w 2019 roku.

Barbara Klicka, fot. Dominika Dzikowska


Już w te wakacje szwedzcy czytelnicy mają szansę spotkać Barbarę Klicką w rozmowie ze Stefanem Ingvarssonem, która odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia o godzinie 16:00 w Instytucie Cervantes.

Wydarzenie odbywa się w ramach Sztokholmskiego Weekendu Książki (Stockholms Bokhelg), gdzie w dniach 26–29 sierpnia 2021 ponad 100 różnych wydawnictw, księgarni, muzeów oraz instytucji zapełni ulice Sztokholmu postaciami związanymi z literaturą. Uczestnictwo w festiwalu jest darmowe, a pomoc w nawigowaniu między licznymi wydarzeniami zapewnia specjalnie stworzona na tę okazję mapa, dzięki której odwiedzający mogą zaplanować swoją podróż pomiędzy spotkaniami z autorami, wyprzedażami książek oraz premierami.


O książce:

Młoda kobieta, Kama z Warszawy, przyjeżdża do małego sanatorium Ciechocinek, by poddać się rehabilitacji po dwóch ciężkich zabiegach. To nie jest jej pierwszy raz w miejscu tego typu, ponieważ połowę dzieciństwa spędziła na wizytach w uzdrowiskach, lecz tym razem jest inaczej. Tym razem nie jest już dzieckiem. Nowy świat sanatarium zdaje się być pełen rytuałów, hierarchii i niepisanych zasad, które pomimo dużego wysiłku Kamy, są bardzo ciężkie do zrozumienia i zastosowania. Cielesność oraz podział pomiędzy państwowym systemem zdrowotnym a wrogą biurokracją tworzą klaustrofobiczną atmosferę. Wydarzenia w powieści odgrywają się na pograniczu zdrowia i choroby, przyjemności i bólu, młodości i przemijającego czasu. Mroczne zakamarki budynku mieszają się z codziennością życia w sanatorium i skrywają wiele sekretów.


Spotkanie z Barbarą Klicką jest możliwe dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak, Instytutem Cervantes w Sztokholmie oraz Stockholms Bokhelg.

Scheduled Literatura Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia