13.09.2021 Aktualności

Seria fantasy Andrzeja Sapkowskiego w całości po szwedzku

Wspaniała wiadomość dla wszystkich tych, którzy kochają fantasy i ekscytujące przygody! Cała seria ośmiu książek fantasy polskiego autora Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie jest już dostępna w całości w języku szwedzkim dzięki wydawnictwu Albert Bonniers Förlag.

Seria o Wiedźminie została przetłumaczona na szwedzki przez Tomasa Håkansona, Lisę Mendozę Åsberg, Davida Szybka i Irenę Grönberg. Książki Sapkowskiego zostały przetłumaczone na 20 języków i sprzedały się w ponad 33 milionach egzemplarzy na całym świecie.


Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948) – polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia jest ekonomistą i przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym. Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach „Fantastyki” opowiadaniem „Wiedźmin”, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych; każdy z jej tomów zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla – za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). Jest drugim, po Jacku Dukaju najczęściej nagradzanym autorem w historii tej nagrody. W 2003 został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za Narrenturm. W czerwcu 2009 r. jako pierwszy nie anglojęzyczny autor został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za Blood of Elves – angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie Krew elfów. Jego książki zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków. Na podstawie jego literatury powstały: komiks Wiedźmin (6 zeszytów w latach 1993-1995), film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński powstała komputerowa gra RPG Wiedźmin, której premiera miała miejsce 26 października 2007 roku, której Andrzej Sapkowski był konsultantem, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, wydanej 17 maja 2011 roku oraz wydany przez Warszawskie studio CD Projekt RED Wiedźmin 3: Dziki Gon 19 maja 2015 roku.

Więcej o szwedzkim wydaniu serii o Wiedźminie można przeczytać tutaj.

Scheduled Aktualności

Fotorelacja: Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej w

W piątek, 19 listopada Muzeum Nagrody Nobla, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, uczciło 25. rocznicę otrzymania przez Wisławę Szymborską Literackiej Nagrody Nobla. Wieczór okazał się pełnym sukcesu wydarzeniem z wypełnionym po brzegi salonem muzeum - z prelekcją, koncertem i pokazem filmowym poświęconymi Szymborskiej.
22 11.2021 Aktualności, Galeria

Unikatowe przedmioty Wisławy Szymborskiej przekazane do Muzeum

W tym roku mija 25 lat od przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. W czwartek 11 listopada w Sztokholmie odbyła się uroczystość przekazania Muzeum Nobla w Sztokholmie trzech przedmiotów po Wisławie Szymborskiej. Dają one wgląd w proces twórczy polskiej poetki oraz falę popularności, z którą na co dzień Szymborska musiała się zmagać po przyznaniu jej Nagrody Nobla.
11 11.2021 Aktualności, Galeria, Sztuka polska

Fotorelacja: Marta Pajek na Festiwalu Animacji REX

Siódma edycja Festiwalu Animacji REX odbyła się w dniach 29 października - 7 listopada 2021 w kinie Zita Folkets Bio oraz wielu innych miejscach w Sztokholmie. W piątek, 5 listopada, znana na całym świecie reżyserka Marta Pajek odwiedziła drugi, festiwalowy pokaz „Walls” i opowiedziała o swojej trylogii Impossible Figures and Other Stories.
02 11.2021 Aktualności, Galeria