23.09.2021 - 26.09.2021 Literatura, Wydarzenia

Online Seminarium „Czy demokracja w Europie jest zagrożona?” na Targach Książki w Göteborgu!

Zapraszamy na seminarium organizowane przez EUNIC „Czy demokracja w Europie jest zagrożona?”, we współpracy z Targami Książki w Göteborgu - największymi targami literackimi w regionie nordyckim, które w tym roku miało miejsce w dniach 23-26 września 2021! Seminarium będzie dostępne na stronie Targów “Bokmässan Play” do 31.12.2021.

Autorzy Kathrin Röggla (Austria), Alexandra Lucas Coelho (Portugalia), Aušra Kaziliūnaitė (Litwa) oraz Krystyna Dąbrowska (Polska) rozmawiają na temat wpływu pandemii na ich życie prywatne, pracę, twórczość, a także na nastroje w ich krajach ojczystych. Czy pandemia oraz restrykcje z nią związane odcisnęły swoje piętno na języku i literaturze? Jak wpłynęło to na przemysł i politykę kulturalną? Jak na dialog intelektualny i spójność w Europie wpłynął rosnący nacjonalizm i obecny kryzys pandemiczny? Jak uczestnicy seminarium widzą przyszłość?

Rozmowę moderuje szwedzki dziennikarz Per Svensson.

Link do seminarium: https://bokmassan.se/programs/ar-demokratin-i-europa-hotad/

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979) poetka, eseistka i tłumaczka. Do tej pory opublikowała cztery tomiki poetyckie: Biuro podróży (2006), Białe krzesła (2012), Czas i przesłona (2014), Ścieżki dźwiękowe (2018). W 2013 roku została laureatką dwóch prestiżowych polskich nagród literackich: Nagroda im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagroda Fundacji im. Kościelskich, a w 2019 została uhonorowana Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Jej wiersze są przetłumaczone na dziewiętnaście języków i zostały opublikowane w wielu czasopismach literackich zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in.: Harper’s Magazine, Plough, Modern Poetry in Translation, AGNI, Po&Sie, Revista Crátera, Akzente, Sinn und Form, i Rękopisy. Zbiory poezji Krystyny zostały wydane po włosku, niemiecku i szwedzku, a wkrótce również po portugalsku i angielsku (Zephyr Press, 2022). Krystyna przełożyła poezję m.in. W.C. Williamsa, Thoma Gunn, Charlesa Simic, Kima Moore, Nuala Ní Dhomhnaill i Louise Glück. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Fot. Roman Lipiogórski

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia