23.09.2021 - 26.09.2021 Literatura, Wydarzenia

Online Seminarium „Czy demokracja w Europie jest zagrożona?” na Targach Książki w Göteborgu!

Zapraszamy na seminarium organizowane przez EUNIC „Czy demokracja w Europie jest zagrożona?”, we współpracy z Targami Książki w Göteborgu - największymi targami literackimi w regionie nordyckim, które w tym roku miało miejsce w dniach 23-26 września 2021! Seminarium będzie dostępne na stronie Targów “Bokmässan Play” do 31.12.2021.

Autorzy Kathrin Röggla (Austria), Alexandra Lucas Coelho (Portugalia), Aušra Kaziliūnaitė (Litwa) oraz Krystyna Dąbrowska (Polska) rozmawiają na temat wpływu pandemii na ich życie prywatne, pracę, twórczość, a także na nastroje w ich krajach ojczystych. Czy pandemia oraz restrykcje z nią związane odcisnęły swoje piętno na języku i literaturze? Jak wpłynęło to na przemysł i politykę kulturalną? Jak na dialog intelektualny i spójność w Europie wpłynął rosnący nacjonalizm i obecny kryzys pandemiczny? Jak uczestnicy seminarium widzą przyszłość?

Rozmowę moderuje szwedzki dziennikarz Per Svensson.

Link do seminarium: https://bokmassan.se/programs/ar-demokratin-i-europa-hotad/

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979) poetka, eseistka i tłumaczka. Do tej pory opublikowała cztery tomiki poetyckie: Biuro podróży (2006), Białe krzesła (2012), Czas i przesłona (2014), Ścieżki dźwiękowe (2018). W 2013 roku została laureatką dwóch prestiżowych polskich nagród literackich: Nagroda im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagroda Fundacji im. Kościelskich, a w 2019 została uhonorowana Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Jej wiersze są przetłumaczone na dziewiętnaście języków i zostały opublikowane w wielu czasopismach literackich zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in.: Harper’s Magazine, Plough, Modern Poetry in Translation, AGNI, Po&Sie, Revista Crátera, Akzente, Sinn und Form, i Rękopisy. Zbiory poezji Krystyny zostały wydane po włosku, niemiecku i szwedzku, a wkrótce również po portugalsku i angielsku (Zephyr Press, 2022). Krystyna przełożyła poezję m.in. W.C. Williamsa, Thoma Gunn, Charlesa Simic, Kima Moore, Nuala Ní Dhomhnaill i Louise Glück. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Fot. Roman Lipiogórski

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia

Koncert świąteczny w Kościele Adolfa Fredrika 🗓

Święta tuż tuż! Pierwszy śnieg już spadł, ulice są pięknie ustrojone w świąteczne dekoracje, a zimowy mrok rozświetlają długie łańcuchy lampek. Czas więc i na świąteczny koncert! Komisja Europejska w Szwecji wraz z ambasadami 16 krajów UE ma przyjemność zaprosić na wielojęzyczny Koncert Bożonarodzeniowy z kolędami ze wszystkich zakątków Europy!
14 12.2021 Muzyka, Wydarzenia

Visegrad 4 Film Days 🗓 🗺

Wydarzenie filmowe organizowane przez państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2021 w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie. Czechy, Węgry, Polska oraz Słowacja zapraszają na weekend wypełniony nowościami filmowymi z krajów V4.
05 12.2021 Kino, Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia