8.10.2021 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, 111 45 Stockholm

Pokaz filmu „Dzień Kobiet” Marii Sadowskiej na European Film Festival 🗺

Już wkrótce zaczynamy fascynującą, pierwszą edycję festiwalu filmu europejskiego. Od 8 do 10 października będziemy mieli okazję zobaczyć filmy skupiające się na problematyce związanej ze środowiskiem i feminizmem.

European Film Festival, organizowany we współpracy z EUNIC Stockholm oraz Komisją Europejską w Szwecji, prezentuje 16 filmów w celu „zilustrowania oraz zainspirowania do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska oraz wsparcia kobiet”. Ten pełen kinowych emocji i popychający do dyskusji filmowy weekend łączy szesnaście zróżnicowanych pokazów, które skupiać się będą na najbardziej aktualnych tematach dzisiejszych czasów: filmy przestrzegające przed alarmującymi zmianami klimatycznymi, filmy przywołujące pytania o bioróżnorodność oraz zasoby wody pitnej, jak również filmy przyglądające się nietypowym oraz wrażliwym sytuacjom, które dotyczą kobiet w każdym wieku.

Festiwal otwiera konferencja w dniu 8 października 2021 o godz. 15.00 – Film europejski: wyzwania i perspektywy na przyszłość w zaangażowaniu widowni w całej Europie. Goście uczestniczący w panelu dyskusyjnym skupią się między innymi na motywach przewodnich w europejskim filmie, co wyróżnia film europejski oraz jak można zachęcić publiczność do oglądania europejskiego kina.

Michał Hudzikowski, kierownik działu międzynarodowej promocji i dystrybucji w Studiu Munka, weźmie udział w rozmowie z Martiną Lattacher, australijską ekspertką filmową mieszkającą w Sztokholmie. Moderatorem rozmowy jest Johannes Mayer (Kulturbiblioteket, Kulturhuset). Michał Hudzikowski studiował Organizację i produkcję filmową i telewizyjną w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od czasu ukończenia nauki z powodzeniem dystrybuuje oraz promuje polskie filmy poza granicami kraju. W tym roku odwiedzi Sztokholm, by reprezentować Studio Munka, które zawdzięcza swoją nazwę sławnemu polskiemu reżyserowi – Andrzejowi Munkowi.

Po panelu dyskusyjnym zapraszamy wszystkich do zajęcia miejsc i zrelaksowania się podczas pokazu filmu „Dzień Kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej. Film opowiada o Halinie, skromnej kasjerce osiedlowego sklepiku, która marzy o lepszym życiu dla siebie i swojej 13-letniej córki, Misii. Dostaje na to szansę, gdy Halina awansuje na stanowisko kierownika sklepu. Szybko uczy się jednak, że ceną za wyższą wypłatę oraz lepsze warunki mieszkaniowe jest kłamstwo, manipulacja i oszustwo. Z ofiary zmienia się w agresora dla swoich dawnych współpracowników. Jest tak skupiona na pracy, że nie zauważa nawet, kiedy jej córka staje się uzależniona od gier komputerowych. Halina musi zacząć swoją podróż ku przebaczeniu…

Pokaz filmowy odbędzie się w Zita Folkets Bio w Sali nr 2 o godzinie 18:30.

Wstęp wolny! Zarezerwuj bilety tutaj: https://zita.se/womens-day


„Dzień Kobiet”
Reżyseria: Maria Sadowska
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Maria Sadowska
Czas trwania: 92 min.
Rok produkcji: 2012, Polska
Film w języku polskim z angielskimi napisami.

Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, 111 45 Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia