8.10.2021 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, 111 45 Stockholm

Pokaz filmu „Dzień Kobiet” Marii Sadowskiej na European Film Festival 🗺

Już wkrótce zaczynamy fascynującą, pierwszą edycję festiwalu filmu europejskiego. Od 8 do 10 października będziemy mieli okazję zobaczyć filmy skupiające się na problematyce związanej ze środowiskiem i feminizmem.

European Film Festival, organizowany we współpracy z EUNIC Stockholm oraz Komisją Europejską w Szwecji, prezentuje 16 filmów w celu „zilustrowania oraz zainspirowania do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska oraz wsparcia kobiet”. Ten pełen kinowych emocji i popychający do dyskusji filmowy weekend łączy szesnaście zróżnicowanych pokazów, które skupiać się będą na najbardziej aktualnych tematach dzisiejszych czasów: filmy przestrzegające przed alarmującymi zmianami klimatycznymi, filmy przywołujące pytania o bioróżnorodność oraz zasoby wody pitnej, jak również filmy przyglądające się nietypowym oraz wrażliwym sytuacjom, które dotyczą kobiet w każdym wieku.

Festiwal otwiera konferencja w dniu 8 października 2021 o godz. 15.00 – Film europejski: wyzwania i perspektywy na przyszłość w zaangażowaniu widowni w całej Europie. Goście uczestniczący w panelu dyskusyjnym skupią się między innymi na motywach przewodnich w europejskim filmie, co wyróżnia film europejski oraz jak można zachęcić publiczność do oglądania europejskiego kina.

Michał Hudzikowski, kierownik działu międzynarodowej promocji i dystrybucji w Studiu Munka, weźmie udział w rozmowie z Martiną Lattacher, australijską ekspertką filmową mieszkającą w Sztokholmie. Moderatorem rozmowy jest Johannes Mayer (Kulturbiblioteket, Kulturhuset). Michał Hudzikowski studiował Organizację i produkcję filmową i telewizyjną w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od czasu ukończenia nauki z powodzeniem dystrybuuje oraz promuje polskie filmy poza granicami kraju. W tym roku odwiedzi Sztokholm, by reprezentować Studio Munka, które zawdzięcza swoją nazwę sławnemu polskiemu reżyserowi – Andrzejowi Munkowi.

Po panelu dyskusyjnym zapraszamy wszystkich do zajęcia miejsc i zrelaksowania się podczas pokazu filmu „Dzień Kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej. Film opowiada o Halinie, skromnej kasjerce osiedlowego sklepiku, która marzy o lepszym życiu dla siebie i swojej 13-letniej córki, Misii. Dostaje na to szansę, gdy Halina awansuje na stanowisko kierownika sklepu. Szybko uczy się jednak, że ceną za wyższą wypłatę oraz lepsze warunki mieszkaniowe jest kłamstwo, manipulacja i oszustwo. Z ofiary zmienia się w agresora dla swoich dawnych współpracowników. Jest tak skupiona na pracy, że nie zauważa nawet, kiedy jej córka staje się uzależniona od gier komputerowych. Halina musi zacząć swoją podróż ku przebaczeniu…

Pokaz filmowy odbędzie się w Zita Folkets Bio w Sali nr 2 o godzinie 18:30.

Wstęp wolny! Zarezerwuj bilety tutaj: https://zita.se/womens-day


„Dzień Kobiet”
Reżyseria: Maria Sadowska
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Maria Sadowska
Czas trwania: 92 min.
Rok produkcji: 2012, Polska
Film w języku polskim z angielskimi napisami.

Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, 111 45 Stockholm Map

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia