4.10.2021 Aktualności

Tegoroczna zwyciężczyni konkursu Europejskiego Dnia Języków

W zeszłym tygodniu świętowaliśmy Europejski Dzień Języków 2021 w Sztokholmie z kawiarnią językową transmitowaną na żywo z Europahuset.

Podczas 2,5-godzinnego programu zaprezentowanych zostało około dwadzieścia języków poprzez mini kursy językowe. Mieliśmy też gościa specjalnego – tegoroczną zwyciężczynię konkursu Dnia Języków, Agnieszkę Mikulską z Rinmangymnasiet w Eskilstunie.


Agnieszka stworzyła 5 fantastycznych kart obrazkowych w swoim ojczystym języku – polskim i zdecydowała się używać tylko wyrażeń idiomatycznych powiązanych ze słowem „oko”.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Agnieszce i dlaczego lubi uczyć się nowych języków? Tutaj możesz przeczytać wywiad z Agnieszką opublikowany na stronie Komisji Europejskiej.

Scheduled Aktualności

Fotorelacja: Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej w

W piątek, 19 listopada Muzeum Nagrody Nobla, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, uczciło 25. rocznicę otrzymania przez Wisławę Szymborską Literackiej Nagrody Nobla. Wieczór okazał się pełnym sukcesu wydarzeniem z wypełnionym po brzegi salonem muzeum - z prelekcją, koncertem i pokazem filmowym poświęconymi Szymborskiej.
22 11.2021 Aktualności, Galeria

Unikatowe przedmioty Wisławy Szymborskiej przekazane do Muzeum

W tym roku mija 25 lat od przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. W czwartek 11 listopada w Sztokholmie odbyła się uroczystość przekazania Muzeum Nobla w Sztokholmie trzech przedmiotów po Wisławie Szymborskiej. Dają one wgląd w proces twórczy polskiej poetki oraz falę popularności, z którą na co dzień Szymborska musiała się zmagać po przyznaniu jej Nagrody Nobla.
11 11.2021 Aktualności, Galeria, Sztuka polska

Fotorelacja: Marta Pajek na Festiwalu Animacji REX

Siódma edycja Festiwalu Animacji REX odbyła się w dniach 29 października - 7 listopada 2021 w kinie Zita Folkets Bio oraz wielu innych miejscach w Sztokholmie. W piątek, 5 listopada, znana na całym świecie reżyserka Marta Pajek odwiedziła drugi, festiwalowy pokaz „Walls” i opowiedziała o swojej trylogii Impossible Figures and Other Stories.
02 11.2021 Aktualności, Galeria