6.10.2021 Aktualności, Galeria, Historia, Wydarzenia

Paszporty Życia – spotkanie dedykowane polskim dyplomatom z Grupy Ładosia

Ambasada RP w Sztokholmie wspólnie z Instytutem Polskim w Sztokholmie zorganizowała 6 października 2021 w siedzibie Ambasady RP w Sztokholmie specjalne spotkanie z Uri F. Straußem, który został uratowany przez Grupę Ładosia dzięki akcji „Paszporty Paragwaju”.

Akcja ta została zorganizowana przez polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Celem wydarzenia było przedstawienie wysiłków grupy polskich dyplomatów w Szwajcarii pod przewodnictwem Aleksandra Ładosia oraz organizacji żydowskich, które przeprowadziły dużą akcję, polegającą na przekazaniu Żydom sfabrykowanych paszportów latynoamerykańskich w celu uratowania ich przed Holokaustem.


Podczas panelu dyskusyjnego odbyła się prezentacja historii Grupy Ładosia oraz badań prowadzonych przez Instytut Pileckiego w ramach projektu „Paszporty Życia”, a także prezentacja książki „Lista Ładosia”, której egzemplarz w języku angielskim otrzymali uczestnicy spotkania. Po dyskusji panelowej, w której obok Uri Straussa wzięli udział dyr. Jarosław Nowak i Jędrzej Uszyński z MSZ DDPK, odbyła się projekcja filmu „Paszporty Paragwaju”, który można obejrzeć również tutaj:


Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Pileckiego w Warszawie oraz Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie.

Scheduled Aktualności >Galeria >Historia >Wydarzenia

Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz 12:00 - 12:25 tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska weźmie udział w rozmowie „Rola tłumacza jako mediatora kulturowego”, wraz z tłumaczami Joachimem Forsgrenem oraz Cecilią Hansson.
01 04.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria