6.10.2021 Aktualności, Galeria, Historia, Wydarzenia

Paszporty Życia – spotkanie dedykowane polskim dyplomatom z Grupy Ładosia

Ambasada RP w Sztokholmie wspólnie z Instytutem Polskim w Sztokholmie zorganizowała 6 października 2021 w siedzibie Ambasady RP w Sztokholmie specjalne spotkanie z Uri F. Straußem, który został uratowany przez Grupę Ładosia dzięki akcji „Paszporty Paragwaju”.

Akcja ta została zorganizowana przez polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Celem wydarzenia było przedstawienie wysiłków grupy polskich dyplomatów w Szwajcarii pod przewodnictwem Aleksandra Ładosia oraz organizacji żydowskich, które przeprowadziły dużą akcję, polegającą na przekazaniu Żydom sfabrykowanych paszportów latynoamerykańskich w celu uratowania ich przed Holokaustem.


Podczas panelu dyskusyjnego odbyła się prezentacja historii Grupy Ładosia oraz badań prowadzonych przez Instytut Pileckiego w ramach projektu „Paszporty Życia”, a także prezentacja książki „Lista Ładosia”, której egzemplarz w języku angielskim otrzymali uczestnicy spotkania. Po dyskusji panelowej, w której obok Uri Straussa wzięli udział dyr. Jarosław Nowak i Jędrzej Uszyński z MSZ DDPK, odbyła się projekcja filmu „Paszporty Paragwaju”, który można obejrzeć również tutaj:


Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Pileckiego w Warszawie oraz Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie.

Scheduled Aktualności >Galeria >Historia >Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana

Serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz filmu Romana Polańskiego “Nóż w wodzie” (1962), ze zdjęciami znakomitego polskiego operatora Jerzego Lipmana! Wydarzenie odbywa się w związku z 60. rocznicą premiery filmu oraz 100. rocznicą urodzin Jerzego Lipmana.
07 12.2022 Kino, Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia