6.10.2021 Aktualności, Galeria, Historia, Wydarzenia

Paszporty Życia – spotkanie dedykowane polskim dyplomatom z Grupy Ładosia

Ambasada RP w Sztokholmie wspólnie z Instytutem Polskim w Sztokholmie zorganizowała 6 października 2021 w siedzibie Ambasady RP w Sztokholmie specjalne spotkanie z Uri F. Straußem, który został uratowany przez Grupę Ładosia dzięki akcji „Paszporty Paragwaju”.

Akcja ta została zorganizowana przez polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Celem wydarzenia było przedstawienie wysiłków grupy polskich dyplomatów w Szwajcarii pod przewodnictwem Aleksandra Ładosia oraz organizacji żydowskich, które przeprowadziły dużą akcję, polegającą na przekazaniu Żydom sfabrykowanych paszportów latynoamerykańskich w celu uratowania ich przed Holokaustem.


Podczas panelu dyskusyjnego odbyła się prezentacja historii Grupy Ładosia oraz badań prowadzonych przez Instytut Pileckiego w ramach projektu „Paszporty Życia”, a także prezentacja książki „Lista Ładosia”, której egzemplarz w języku angielskim otrzymali uczestnicy spotkania. Po dyskusji panelowej, w której obok Uri Straussa wzięli udział dyr. Jarosław Nowak i Jędrzej Uszyński z MSZ DDPK, odbyła się projekcja filmu „Paszporty Paragwaju”, który można obejrzeć również tutaj:


Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Pileckiego w Warszawie oraz Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie.

Scheduled Aktualności Galeria Historia Wydarzenia

Kurator muzyczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,

25 października nastąpi inauguracja pierwszej części nowego budynku muzeum, zaprojektowanego przez nowojorskiego architekta Thomasa Phifera. Budynek zlokalizowany jest przy Placu Defilad, w ścisłym centrum miasta. W nowej siedzibie MSN znajdzie się zrekonstruowane Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (SEPR). W ramach przygotowań do nowego otwarcia SEPR producent programu publicznego i kurator muzyczny muzeum, Paweł Nowożycki, odwiedził EMS w Sztokholmie.
07 08.2024 09 08.2024 Aktualności, Galeria, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wizyta studyjna do Warszawy śladami Witolda Lutosławskiego

W marcu dwóch artystów: kompozytor i twórca filmowy Mansoor Hosseini oraz filmowiec i fotograf Nicklas Karpaty odwiedzili miejsca w Warszawie i spotkali się z osobami związanymi z jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Witoldem Lutosławskim. Wizyta została zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
03 03.2024 17 03.2024 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia