6.10.2021 Aktualności, Galeria, Historia, Wydarzenia

Paszporty Życia – spotkanie dedykowane polskim dyplomatom z Grupy Ładosia

Ambasada RP w Sztokholmie wspólnie z Instytutem Polskim w Sztokholmie zorganizowała 6 października 2021 w siedzibie Ambasady RP w Sztokholmie specjalne spotkanie z Uri F. Straußem, który został uratowany przez Grupę Ładosia dzięki akcji „Paszporty Paragwaju”.

Akcja ta została zorganizowana przez polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Celem wydarzenia było przedstawienie wysiłków grupy polskich dyplomatów w Szwajcarii pod przewodnictwem Aleksandra Ładosia oraz organizacji żydowskich, które przeprowadziły dużą akcję, polegającą na przekazaniu Żydom sfabrykowanych paszportów latynoamerykańskich w celu uratowania ich przed Holokaustem.


Podczas panelu dyskusyjnego odbyła się prezentacja historii Grupy Ładosia oraz badań prowadzonych przez Instytut Pileckiego w ramach projektu „Paszporty Życia”, a także prezentacja książki „Lista Ładosia”, której egzemplarz w języku angielskim otrzymali uczestnicy spotkania. Po dyskusji panelowej, w której obok Uri Straussa wzięli udział dyr. Jarosław Nowak i Jędrzej Uszyński z MSZ DDPK, odbyła się projekcja filmu „Paszporty Paragwaju”, który można obejrzeć również tutaj:


Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Pileckiego w Warszawie oraz Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie.

Scheduled Aktualności Galeria Historia Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia

Prezentacja mebli Anny Andrzejewicz na Targach Meblowych

Na początku lutego polska projektantka Anna Andrzejewicz z Atelier Andr wzięła udział w prestiżowej sekcji Greenhouse na targach Stockholm Furniture Fair!
06 02.2024 10 02.2024 Design, Galeria, Wydarzenia