15.10.2021 Kino, Wydarzenia

Podcast o Krzysztofie Kieślowskim

15 października ukaże się nowy odcinek podcastu Kieślowski 2.0, poświęcony polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, który w tym roku skończyłby 80 lat.


Anglojęzyczny odcinek, który powstał we współpracy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, przedstawia wywiad z niezwykle kompetentnym szwedzkim ekspertem Kieślowskiego, pisarzem, psychoanalitykem i filozofem Peterem Janssonem. Jansson opowiada o szwedzkiej recepcji serii filmów Dekalog, jednym z ulubionych filmów Kieślowskiego – Wózek dziecięcy Bo Widerberga i recenzji Kieślowskiego dotyczącej Milczenia Ingmara Bergmana oraz wiele więcej.

Peter Jansson jest obecnie w trakcie pisania ważne pracy o Krzysztofie Kieślowskim.

Podcast Kieślowski2.0 powstał za sprawą polskiej filmoznawczyni, krytyczki filmowej i organizatorki festiwali filmowych Diany Dąbrowskiej przy wsparciu stypendium polskiego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Diana jest również organizatorką Festiwalu Kieślowskiego w Sokołowisku – Hommage a Kieślowski.

Podcastu można posłuchać zarówno na profilu Facebook „Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego”, jak i na kanale Youtube „Filmoznawczyni Diana Dąbrowska”.

Scheduled Kino Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia