15.10.2021 Kino, Wydarzenia

Podcast o Krzysztofie Kieślowskim

15 października ukaże się nowy odcinek podcastu Kieślowski 2.0, poświęcony polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, który w tym roku skończyłby 80 lat.


Anglojęzyczny odcinek, który powstał we współpracy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, przedstawia wywiad z niezwykle kompetentnym szwedzkim ekspertem Kieślowskiego, pisarzem, psychoanalitykem i filozofem Peterem Janssonem. Jansson opowiada o szwedzkiej recepcji serii filmów Dekalog, jednym z ulubionych filmów Kieślowskiego – Wózek dziecięcy Bo Widerberga i recenzji Kieślowskiego dotyczącej Milczenia Ingmara Bergmana oraz wiele więcej.

Peter Jansson jest obecnie w trakcie pisania ważne pracy o Krzysztofie Kieślowskim.

Podcast Kieślowski2.0 powstał za sprawą polskiej filmoznawczyni, krytyczki filmowej i organizatorki festiwali filmowych Diany Dąbrowskiej przy wsparciu stypendium polskiego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Diana jest również organizatorką Festiwalu Kieślowskiego w Sokołowisku – Hommage a Kieślowski.

Podcastu można posłuchać zarówno na profilu Facebook „Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego”, jak i na kanale Youtube „Filmoznawczyni Diana Dąbrowska”.

Scheduled Kino >Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!
28 09.2023 01 10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Szwedzki przekład książki 'Czułość’ Piotra Fiedlera 🗓

W 2023 roku wydawnictwo Prosak Förlag wydało szwedzki przekład książki 'Czułość' autorstwa polskiego pisarza Piotra Fiedlera. Książka opowiada o burzliwym życiu Franciszka Czułego w Warszawie, i jest współczesnym komentarzem życia w stolicy.
14 02.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia