15.10.2021 Kino, Wydarzenia

Podcast o Krzysztofie Kieślowskim

15 października ukaże się nowy odcinek podcastu Kieślowski 2.0, poświęcony polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, który w tym roku skończyłby 80 lat.


Anglojęzyczny odcinek, który powstał we współpracy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, przedstawia wywiad z niezwykle kompetentnym szwedzkim ekspertem Kieślowskiego, pisarzem, psychoanalitykem i filozofem Peterem Janssonem. Jansson opowiada o szwedzkiej recepcji serii filmów Dekalog, jednym z ulubionych filmów Kieślowskiego – Wózek dziecięcy Bo Widerberga i recenzji Kieślowskiego dotyczącej Milczenia Ingmara Bergmana oraz wiele więcej.

Peter Jansson jest obecnie w trakcie pisania ważne pracy o Krzysztofie Kieślowskim.

Podcast Kieślowski2.0 powstał za sprawą polskiej filmoznawczyni, krytyczki filmowej i organizatorki festiwali filmowych Diany Dąbrowskiej przy wsparciu stypendium polskiego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Diana jest również organizatorką Festiwalu Kieślowskiego w Sokołowisku – Hommage a Kieślowski.

Podcastu można posłuchać zarówno na profilu Facebook „Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego”, jak i na kanale Youtube „Filmoznawczyni Diana Dąbrowska”.

Scheduled Kino >Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia