15.10.2021 Kino, Wydarzenia

Podcast o Krzysztofie Kieślowskim

15 października ukaże się nowy odcinek podcastu Kieślowski 2.0, poświęcony polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, który w tym roku skończyłby 80 lat.


Anglojęzyczny odcinek, który powstał we współpracy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, przedstawia wywiad z niezwykle kompetentnym szwedzkim ekspertem Kieślowskiego, pisarzem, psychoanalitykem i filozofem Peterem Janssonem. Jansson opowiada o szwedzkiej recepcji serii filmów Dekalog, jednym z ulubionych filmów Kieślowskiego – Wózek dziecięcy Bo Widerberga i recenzji Kieślowskiego dotyczącej Milczenia Ingmara Bergmana oraz wiele więcej.

Peter Jansson jest obecnie w trakcie pisania ważne pracy o Krzysztofie Kieślowskim.

Podcast Kieślowski2.0 powstał za sprawą polskiej filmoznawczyni, krytyczki filmowej i organizatorki festiwali filmowych Diany Dąbrowskiej przy wsparciu stypendium polskiego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Diana jest również organizatorką Festiwalu Kieślowskiego w Sokołowisku – Hommage a Kieślowski.

Podcastu można posłuchać zarówno na profilu Facebook „Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego”, jak i na kanale Youtube „Filmoznawczyni Diana Dąbrowska”.

Scheduled Kino >Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana

Serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz filmu Romana Polańskiego “Nóż w wodzie” (1962), ze zdjęciami znakomitego polskiego operatora Jerzego Lipmana! Wydarzenie odbywa się w związku z 60. rocznicą premiery filmu oraz 100. rocznicą urodzin Jerzego Lipmana.
07 12.2022 Kino, Wydarzenia

Koncert Świąteczny UE 2022 w Sztokholmie 🌟

Odliczanie dni do Świąt rozpoczęte! Pierwszy śnieg już spadł, ozdoby świąteczne widać niemal na każdym rogu, a świąteczne piosenki nuci chcąc nie chcą powoli każdy z nas. Pragniemy więc serdecznie zaprosić do spędzenia z nami tego pięknego czasu przedświątecznego 12 grudnia o godz 18 w kościele Adolfa Fredrika w Sztokholmie, gdzie w tym roku odbędzie się trzecia edycja koncertu świątecznego UE.
12 12.2022 Muzyka, Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia