14.11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia Wesleykyrkan, Linnégatan 27, Malmö

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w Malmö. 🗺

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.

Program wydarzenia składa się z tekstów tegorocznych patronów honorowych oraz „Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza (1798-1855) do muzyki Stanisława Moniuszki (1819-1872), utworów fortepianowych Fryderyka Chopina (1810-1849), Zygmunta Noskowskiego (1846-1909), Juliusza Zarębskiego (1854-1885), Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) i Karola Szymanowskiego (1882-1937). Program obejmuje również wiersze poetów powstania warszawskiego (Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy i Edward Eugeniusz Chudzyński) skomponowane do muzyki Wojciecha Glucha (1948- ) w wykonaniu Tomasza Siegrista (śpiew) i Marcina Dominika Glucha (fortepian)! Podczas wydarzenia zostaną premierowo odczytane fragmenty słynnego wiersza C. K. Norwida „Fortepian Szopena” w szwedzkim przekładzie Jana Henrika Swahna. Serdecznie zapraszamy!

Wesleykyrkan
Linnégatan 27, Malmö
Wstęp wolny!


Na scenie:

Elżbieta Szwejkowska-Olsson (recytacja) Nathalie Czarnecki (recytacja), Tomasz Siegrist (śpiew) i Marcin Dominik Gluch (fortepian).

Organizatorzy:

Instytut Polski w Sztokholmie, Polka International – Polish Women’s Association International, Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki w Szwecji we współpracy z Wesleykyrkan w Malmö i przy wsparciu Konsulatu RP w Sztokholmie.

Scheduled Literatura Muzyka Wydarzenia
Wesleykyrkan, Linnégatan 27, Malmö Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia