17.11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o swoim życiu i pracy na dalekiej Północy”. Rozmowa z Justyną Nyką, Joanną Pietrzyk i Kamilą Slocinską .

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?

Nasze gościnie rozmawiać będą na bliskie im tematy: o ulubionych książkach (koniecznie ilustrowanych!), zainteresowaniach, swoich projektach (już zrealizowanych i tych wymarzonych), o ilustrowaniu i innych zajęciach, o inspiracjach i negocjacjach, czyli o blaskach i cieniach rynków. Wysłuchamy opowieści o kulisach pracy ilustratora: o technikach, narzędziach i materiałach – słowem o wszystkim, czego chcieliby Państwo dowiedzieć się o procesie twórczym oraz o życiu na dalekiej (dla nas) północy. 

Język: polski (szwedzkie tłumaczenie będzie dostępne już w grudniu!)

Nagranie ze spotkania jest już dostępne na profilu Facebook Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.


Uczestniczki:

JOANNA „ASIA” PIETRZYK jest pochodzącą z Polski, uznaną artystką, mieszkającą i tworzącą od lat w Sztokholmie. Jej prace były publikowane m.in. przez Taschen, Elle France, The Boston Globe, The Wall Street Journal, The Washington Post, Wired and Time. Jest członkinią agencji MAD Illustrators, reprezentującej utalentowanych ilustratorów z całej Europy. MAD illustrators jest pierwszą w Polsce agencją wyspecjalizowaną w ART brandingu. Dla prac Joanny charakterystyczne są żywe i geometryczne formy. „Asia kocha kropki, oczy, czerwone paznokcie i muzykę lat 80; gdyby nie rysowała, to cały czas najchętniej spędzałaby w kuchni”.

Więcej o Asi: http://www.asiapietrzyk.com/

JUSTYNA NYKA (ur. 1963) jest polsko-norweską ilustratorką i artystką wizualną wywodzącą się z Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu oraz Norweskiej Szkoły Rzemiosła i Projektowania w Oslo. Obecnie mieszka i tworzy w Nesodden koło Oslo. Surrealizm i ekspresja graficzna, z wykorzystaniem kolażu to cechy charakterystyczne dla twórczości artystki. Justyna kilkakrotnie została laureatką norweskiej nagrody Najpiękniejsze Książki Roku (Årets vakreste Bøker), a w 2000 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury za ilustracje do książki „Rune Tuverud” („Kim będziesz?”). Pracuje również jako tłumacz. 

Więcej o Justynie: https://www.nyka.no/ 

KAMILA SLOCINSKA (ur. 1981) – duńsko – polska artystka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła Danish Design School i Glasgow School of Art. Od swojego debiutu w albumie „Paradise” w 2011 roku zilustrowała ponad dwadzieścia książek (w tym kilka własnego autorstwa) oraz cyfrowych narracji, napisanych przez jednych z najbardziej uznanych autorów w Danii. Jej ilustracje, poza Danią znaleźć można w książkach obrazkowych w Niemczech, Szwecji, Norwegii i Chinach. Kamila była nominowana do Nagrody Ministerstwa Kultury dla najlepszego ilustratora za książkę „Tomat” (2019) i została laureatką takich nagród jak: Bologna Ragazzi (2016) za najlepszą powieść cyfrową „Wuwu & Co.”, Nordic Game Awards (2015) za najlepszą grę dla dzieci „Wuwu & Co.”, Spilprisen (2015) za najlepszą grę w języku duńskim „Wuwu & Co.”, Communication Arts Award of Excellence (2013) za ilustracje do książki „Køteren”. Ponadto, jej książka „Hunden der ikke troede på OP” została wybrana do katalogu White Raven (2012).

Więcej o Kamili: http://www.slocinska.com/ 

Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia