17.11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o swoim życiu i pracy na dalekiej Północy”. Rozmowa z Justyną Nyką, Joanną Pietrzyk i Kamilą Slocinską .

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?

Nasze gościnie rozmawiać będą na bliskie im tematy: o ulubionych książkach (koniecznie ilustrowanych!), zainteresowaniach, swoich projektach (już zrealizowanych i tych wymarzonych), o ilustrowaniu i innych zajęciach, o inspiracjach i negocjacjach, czyli o blaskach i cieniach rynków. Wysłuchamy opowieści o kulisach pracy ilustratora: o technikach, narzędziach i materiałach – słowem o wszystkim, czego chcieliby Państwo dowiedzieć się o procesie twórczym oraz o życiu na dalekiej (dla nas) północy. 

Język: polski (szwedzkie tłumaczenie będzie dostępne już w grudniu!)

Nagranie ze spotkania jest już dostępne na profilu Facebook Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.


Uczestniczki:

JOANNA „ASIA” PIETRZYK jest pochodzącą z Polski, uznaną artystką, mieszkającą i tworzącą od lat w Sztokholmie. Jej prace były publikowane m.in. przez Taschen, Elle France, The Boston Globe, The Wall Street Journal, The Washington Post, Wired and Time. Jest członkinią agencji MAD Illustrators, reprezentującej utalentowanych ilustratorów z całej Europy. MAD illustrators jest pierwszą w Polsce agencją wyspecjalizowaną w ART brandingu. Dla prac Joanny charakterystyczne są żywe i geometryczne formy. „Asia kocha kropki, oczy, czerwone paznokcie i muzykę lat 80; gdyby nie rysowała, to cały czas najchętniej spędzałaby w kuchni”.

Więcej o Asi: http://www.asiapietrzyk.com/

JUSTYNA NYKA (ur. 1963) jest polsko-norweską ilustratorką i artystką wizualną wywodzącą się z Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu oraz Norweskiej Szkoły Rzemiosła i Projektowania w Oslo. Obecnie mieszka i tworzy w Nesodden koło Oslo. Surrealizm i ekspresja graficzna, z wykorzystaniem kolażu to cechy charakterystyczne dla twórczości artystki. Justyna kilkakrotnie została laureatką norweskiej nagrody Najpiękniejsze Książki Roku (Årets vakreste Bøker), a w 2000 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury za ilustracje do książki „Rune Tuverud” („Kim będziesz?”). Pracuje również jako tłumacz. 

Więcej o Justynie: https://www.nyka.no/ 

KAMILA SLOCINSKA (ur. 1981) – duńsko – polska artystka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła Danish Design School i Glasgow School of Art. Od swojego debiutu w albumie „Paradise” w 2011 roku zilustrowała ponad dwadzieścia książek (w tym kilka własnego autorstwa) oraz cyfrowych narracji, napisanych przez jednych z najbardziej uznanych autorów w Danii. Jej ilustracje, poza Danią znaleźć można w książkach obrazkowych w Niemczech, Szwecji, Norwegii i Chinach. Kamila była nominowana do Nagrody Ministerstwa Kultury dla najlepszego ilustratora za książkę „Tomat” (2019) i została laureatką takich nagród jak: Bologna Ragazzi (2016) za najlepszą powieść cyfrową „Wuwu & Co.”, Nordic Game Awards (2015) za najlepszą grę dla dzieci „Wuwu & Co.”, Spilprisen (2015) za najlepszą grę w języku duńskim „Wuwu & Co.”, Communication Arts Award of Excellence (2013) za ilustracje do książki „Køteren”. Ponadto, jej książka „Hunden der ikke troede på OP” została wybrana do katalogu White Raven (2012).

Więcej o Kamili: http://www.slocinska.com/ 

Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Wystawa Iwony Zając “Return” w Centrum Kultury

Centrum Kultury Ronneby Konsthall poznało Iwonę Zając w ramach trzyletniego projektu artystycznego “Art Line”, w którym wzięli udział artyści z 5 krajów nadbałtyckich. To właśnie tam “urzekły nas jej murale, historie oraz szacunek dla stoczniowców i gdańszczan.” - podkreślają pracownicy Centrum Ronneby Konsthall.
22 01.2022 13 03.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa: Composers of the Visegrad Group 🗓

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej interaktywnej wystawy plenerowej "Composers of the Visegrad Group" z udziałem światowej sławy cenionych kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgier, Słowacji, Czech i Polski.
23 12.2021 21 01.2022 Muzyka, Wydarzenia

Poezja i dobro – wystawa Cypriana Kamila

Zapraszamy do obejrzenia wystawy informacyjnej „Poezja i dobro” z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w dniach 16 grudnia 2021 - 24 stycznia 2022.
16 12.2021 24 01.2022 Literatura, Wydarzenia