17.11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o swoim życiu i pracy na dalekiej Północy”. Rozmowa z Justyną Nyką, Joanną Pietrzyk i Kamilą Slocinską .

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?

Nasze gościnie rozmawiać będą na bliskie im tematy: o ulubionych książkach (koniecznie ilustrowanych!), zainteresowaniach, swoich projektach (już zrealizowanych i tych wymarzonych), o ilustrowaniu i innych zajęciach, o inspiracjach i negocjacjach, czyli o blaskach i cieniach rynków. Wysłuchamy opowieści o kulisach pracy ilustratora: o technikach, narzędziach i materiałach – słowem o wszystkim, czego chcieliby Państwo dowiedzieć się o procesie twórczym oraz o życiu na dalekiej (dla nas) północy. 

Język: polski (szwedzkie tłumaczenie będzie dostępne już w grudniu!)

Nagranie ze spotkania jest już dostępne na profilu Facebook Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.


Uczestniczki:

JOANNA „ASIA” PIETRZYK jest pochodzącą z Polski, uznaną artystką, mieszkającą i tworzącą od lat w Sztokholmie. Jej prace były publikowane m.in. przez Taschen, Elle France, The Boston Globe, The Wall Street Journal, The Washington Post, Wired and Time. Jest członkinią agencji MAD Illustrators, reprezentującej utalentowanych ilustratorów z całej Europy. MAD illustrators jest pierwszą w Polsce agencją wyspecjalizowaną w ART brandingu. Dla prac Joanny charakterystyczne są żywe i geometryczne formy. „Asia kocha kropki, oczy, czerwone paznokcie i muzykę lat 80; gdyby nie rysowała, to cały czas najchętniej spędzałaby w kuchni”.

Więcej o Asi: http://www.asiapietrzyk.com/

JUSTYNA NYKA (ur. 1963) jest polsko-norweską ilustratorką i artystką wizualną wywodzącą się z Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu oraz Norweskiej Szkoły Rzemiosła i Projektowania w Oslo. Obecnie mieszka i tworzy w Nesodden koło Oslo. Surrealizm i ekspresja graficzna, z wykorzystaniem kolażu to cechy charakterystyczne dla twórczości artystki. Justyna kilkakrotnie została laureatką norweskiej nagrody Najpiękniejsze Książki Roku (Årets vakreste Bøker), a w 2000 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury za ilustracje do książki „Rune Tuverud” („Kim będziesz?”). Pracuje również jako tłumacz. 

Więcej o Justynie: https://www.nyka.no/ 

KAMILA SLOCINSKA (ur. 1981) – duńsko – polska artystka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła Danish Design School i Glasgow School of Art. Od swojego debiutu w albumie „Paradise” w 2011 roku zilustrowała ponad dwadzieścia książek (w tym kilka własnego autorstwa) oraz cyfrowych narracji, napisanych przez jednych z najbardziej uznanych autorów w Danii. Jej ilustracje, poza Danią znaleźć można w książkach obrazkowych w Niemczech, Szwecji, Norwegii i Chinach. Kamila była nominowana do Nagrody Ministerstwa Kultury dla najlepszego ilustratora za książkę „Tomat” (2019) i została laureatką takich nagród jak: Bologna Ragazzi (2016) za najlepszą powieść cyfrową „Wuwu & Co.”, Nordic Game Awards (2015) za najlepszą grę dla dzieci „Wuwu & Co.”, Spilprisen (2015) za najlepszą grę w języku duńskim „Wuwu & Co.”, Communication Arts Award of Excellence (2013) za ilustracje do książki „Køteren”. Ponadto, jej książka „Hunden der ikke troede på OP” została wybrana do katalogu White Raven (2012).

Więcej o Kamili: http://www.slocinska.com/ 

Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia