3.04.2022 Muzyka, Wydarzenia Stallet, Stallgatan 7, Stockholm

Kapela Maliszów w Stallet w Sztokholmie 🗺

3 kwietnia 2022 o godz. 18.00 w Stallet w Sztokholmie wystąpi Kapela Maliszów – jeden z bardzo cenionych i wielokrotnie nagradzanych polskich zespołów grających muzykę folkową. To ich pierwszy koncert w Szwecji.

Kapela Maliszów pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez Jana Malisza i jego dzieci; Zuzannę i Kacpra. Kapela inspiruje się głównie tradycyjną muzyką ludów zamieszkujących Karpaty, wykonuje własne kompozycje oraz interpretacje melodii tradycyjnych. Muzyka ta grana jest tradycyjnie – na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, ale z pewną dozą dowolności, radości i improwizacji, dialogując ze współczesnością i zahaczając o różne style. Sami mówią o sobie: „Nie gramy muzyki tradycyjnej, ale jesteśmy tradycją”.

Najnowsza płyta „Wiejski Dżez z Męciny Małej” prezentuje „jazz wyobrażony”. W ich muzyce słychać tęsknotę za nową wartością, którą muzycy odnajdują w niecodziennej harmonizacji melodii i wręcz radykalnej improwizacji przy równoczesnym głębokim zanurzeniu się w tradycji wiejskich muzykantów.

Kacper Malisz – skrzypce 
Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben basowy
Marcin Drabik – śpiew, basy, akordeon, nyckelharpa (harfa klawiszowa) i inne

Koncert jest zorganizowany przez Stallet w Sztokholmie przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Stallet, Stallgatan 7, Stockholm Map

Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz 12:00 - 12:25 tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska weźmie udział w rozmowie „Rola tłumacza jako mediatora kulturowego”, wraz z tłumaczami Joachimem Forsgrenem oraz Cecilią Hansson.
01 04.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia