3.04.2022 Muzyka, Wydarzenia Stallet, Stallgatan 7, Stockholm

Kapela Maliszów w Stallet w Sztokholmie 🗺

3 kwietnia 2022 o godz. 18.00 w Stallet w Sztokholmie wystąpi Kapela Maliszów – jeden z bardzo cenionych i wielokrotnie nagradzanych polskich zespołów grających muzykę folkową. To ich pierwszy koncert w Szwecji.

Kapela Maliszów pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez Jana Malisza i jego dzieci; Zuzannę i Kacpra. Kapela inspiruje się głównie tradycyjną muzyką ludów zamieszkujących Karpaty, wykonuje własne kompozycje oraz interpretacje melodii tradycyjnych. Muzyka ta grana jest tradycyjnie – na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, ale z pewną dozą dowolności, radości i improwizacji, dialogując ze współczesnością i zahaczając o różne style. Sami mówią o sobie: „Nie gramy muzyki tradycyjnej, ale jesteśmy tradycją”.

Najnowsza płyta „Wiejski Dżez z Męciny Małej” prezentuje „jazz wyobrażony”. W ich muzyce słychać tęsknotę za nową wartością, którą muzycy odnajdują w niecodziennej harmonizacji melodii i wręcz radykalnej improwizacji przy równoczesnym głębokim zanurzeniu się w tradycji wiejskich muzykantów.

Kacper Malisz – skrzypce 
Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben basowy
Marcin Drabik – śpiew, basy, akordeon, nyckelharpa (harfa klawiszowa) i inne

Koncert jest zorganizowany przez Stallet w Sztokholmie przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Stallet, Stallgatan 7, Stockholm Map

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.
25 09.2022 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

PRACE BARBARY KOZŁOWSKIEJ NA WYSPIE ORNÖ 🗓

Wystawa pt. "Deras lyckligaste dagar var de mörka och vidsträckta dagarna med regn" („Ich najszczęśliwsze dni były ciemnymi, przepastnymi dniami z deszczem”) w galerii MÖRBY GÅRD KONST na Ornö, wyspie Archipelagu Sztokholmskiego, prezentuje między innymi fotografie polskiej artystki Barbary Kozłowskiej (1940-2008) - przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Wystawa trwa od 6 do 28 sierpnia 2022, od piątku do niedzieli w godzinach 12-18.
06 08.2022 28 08.2022 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia