3.04.2022 Muzyka, Wydarzenia Stallet, Stallgatan 7, Stockholm

Kapela Maliszów w Stallet w Sztokholmie 🗺

3 kwietnia 2022 o godz. 18.00 w Stallet w Sztokholmie wystąpi Kapela Maliszów – jeden z bardzo cenionych i wielokrotnie nagradzanych polskich zespołów grających muzykę folkową. To ich pierwszy koncert w Szwecji.

Kapela Maliszów pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez Jana Malisza i jego dzieci; Zuzannę i Kacpra. Kapela inspiruje się głównie tradycyjną muzyką ludów zamieszkujących Karpaty, wykonuje własne kompozycje oraz interpretacje melodii tradycyjnych. Muzyka ta grana jest tradycyjnie – na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, ale z pewną dozą dowolności, radości i improwizacji, dialogując ze współczesnością i zahaczając o różne style. Sami mówią o sobie: „Nie gramy muzyki tradycyjnej, ale jesteśmy tradycją”.

Najnowsza płyta „Wiejski Dżez z Męciny Małej” prezentuje „jazz wyobrażony”. W ich muzyce słychać tęsknotę za nową wartością, którą muzycy odnajdują w niecodziennej harmonizacji melodii i wręcz radykalnej improwizacji przy równoczesnym głębokim zanurzeniu się w tradycji wiejskich muzykantów.

Kacper Malisz – skrzypce 
Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben basowy
Marcin Drabik – śpiew, basy, akordeon, nyckelharpa (harfa klawiszowa) i inne

Koncert jest zorganizowany przez Stallet w Sztokholmie przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Stallet, Stallgatan 7, Stockholm Map

Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana

Serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz filmu Romana Polańskiego “Nóż w wodzie” (1962), ze zdjęciami znakomitego polskiego operatora Jerzego Lipmana! Wydarzenie odbywa się w związku z 60. rocznicą premiery filmu oraz 100. rocznicą urodzin Jerzego Lipmana.
07 12.2022 Kino, Wydarzenia

Koncert Świąteczny UE 2022 w Sztokholmie 🌟

Odliczanie dni do Świąt rozpoczęte! Pierwszy śnieg już spadł, ozdoby świąteczne widać niemal na każdym rogu, a świąteczne piosenki nuci chcąc nie chcą powoli każdy z nas. Pragniemy więc serdecznie zaprosić do spędzenia z nami tego pięknego czasu przedświątecznego 12 grudnia o godz 18 w kościele Adolfa Fredrika w Sztokholmie, gdzie w tym roku odbędzie się trzecia edycja koncertu świątecznego UE.
12 12.2022 Muzyka, Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia