13.03.2022 Muzyka, Wydarzenia Olympiateatern, Västmannagatan 56, Stockholm

”PIANO SUITE CURIE” – muzyka do życia Marii Skłodowskiej-Curie 🗺

Zapraszamy na koncert Camilli Ringquist w sztokholmskim teatrze Olympia.

13 marca w Olympiateatern w Sztokholmie odbędzie się koncert Camilli Ringquist (fortepian), która wystąpi wraz z Emeli Jeremias (wiolonczela) i Karin Hellqvist (skrzypce). Publiczność usłyszy muzykę z płyty ”Piano Suite Curie”, która zawiera kompozycje Camilli Rinquist zafascynowanej postacią Marii Skłodowskiej-Curie. Utwory zainspirowane są wydarzeniami z życia polskiej noblistki.

Bilety: https://www.olympiateatern.se/piano-suite-curie/


Płyta ”Piano Suite Curie” ukazała się w czerwcu 2020 r. nakładem wytwórni TinyTiger, która została założona przez Camillę Ringquist dokładnie 20 lat temu.

Pasja Camilli Ringquist poparta jest wieloletnimi badaniami nad życiem Skłodowskiej. Muzyka z jej płyty stała się tłem do audiobooka ”CURIE”, który został wydany przez Storytel i Nextory w zeszłym roku. Oficjalna prezentacja projektu odbyła się w Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie. Ponadto, podczas zeszłorocznego tygodnia noblowskiego Camilla Rinquist została zaproszona przez Królewską Akademię Muzyczną w Sztokholmie do poprowadzenia koncertu ku czci dwukrotnej noblistki.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – polska fizyczka, chemiczka i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie fizyki w 1903 r.). Pierwszą i jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla (w 1911 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii) i jedyną, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Była także pierwszą kobietą, która wykładała na Sorbonie, a jej odkrycia dotyczące radioaktywności stały się przełomowe i położyły podwaliny pod radioterapię stosowaną dzisiaj w leczeniu raka.


Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Olympiateatern, Västmannagatan 56, Stockholm Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia