13.03.2022 Muzyka, Wydarzenia Olympiateatern, Västmannagatan 56, Stockholm

”PIANO SUITE CURIE” – muzyka do życia Marii Skłodowskiej-Curie 🗺

Zapraszamy na koncert Camilli Ringquist w sztokholmskim teatrze Olympia.

13 marca w Olympiateatern w Sztokholmie odbędzie się koncert Camilli Ringquist (fortepian), która wystąpi wraz z Emeli Jeremias (wiolonczela) i Karin Hellqvist (skrzypce). Publiczność usłyszy muzykę z płyty ”Piano Suite Curie”, która zawiera kompozycje Camilli Rinquist zafascynowanej postacią Marii Skłodowskiej-Curie. Utwory zainspirowane są wydarzeniami z życia polskiej noblistki.

Bilety: https://www.olympiateatern.se/piano-suite-curie/


Płyta ”Piano Suite Curie” ukazała się w czerwcu 2020 r. nakładem wytwórni TinyTiger, która została założona przez Camillę Ringquist dokładnie 20 lat temu.

Pasja Camilli Ringquist poparta jest wieloletnimi badaniami nad życiem Skłodowskiej. Muzyka z jej płyty stała się tłem do audiobooka ”CURIE”, który został wydany przez Storytel i Nextory w zeszłym roku. Oficjalna prezentacja projektu odbyła się w Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie. Ponadto, podczas zeszłorocznego tygodnia noblowskiego Camilla Rinquist została zaproszona przez Królewską Akademię Muzyczną w Sztokholmie do poprowadzenia koncertu ku czci dwukrotnej noblistki.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – polska fizyczka, chemiczka i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie fizyki w 1903 r.). Pierwszą i jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla (w 1911 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii) i jedyną, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Była także pierwszą kobietą, która wykładała na Sorbonie, a jej odkrycia dotyczące radioaktywności stały się przełomowe i położyły podwaliny pod radioterapię stosowaną dzisiaj w leczeniu raka.


Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Olympiateatern, Västmannagatan 56, Stockholm Map

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia