18.03.2022 Kino, Wydarzenia Klarabiografen, Sergels Torg 7, Stockholm

„Maryjki” Darii Woszek na New European Film 🗺

18 marca o godz. 18:30 w Klarabiografen w Sztokholmie zaprezentowany zostanie pełnometrażowy debiut filmowy Darii Woszek „Maryjki”. Pokaz jest częścią wspaniałego wydarzenia filmowego – New European Film w Kulturhuset Stadsteatern.

New European Film to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest promocja debiutujących twórców filmowych z Europy. Co miesiąc w Klarabiografen (Kulturhuset, Sergels Torg 7, Sztokholm) prezentowany jest film z jednego z europejskich krajów wraz z uprzednio specjalnie nagranym wywiadem z reżyserem filmu. W tym roku można zobaczyć filmy między innymi z Finlandii, Niemiec, Rumunii, Hiszpanii i Polski.

W marcu zaprezentowany zostanie pierwszy, pełnometrażowy film Darii Woszek – MARYJKI (eng. „Marygoround”). Od czasu światowej premiery film został nominowany na takich festiwalach filmowych jak Fantasia International Film Festival czy Festival Internacional de Cine de Gijón oraz wygrał ponad 10 nagród w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsza aktorka oraz najlepszy film.


Film opowiada o Marii, małomiasteczkowej kobiecie. W swoim spokojnym życiu nie ma ona zbyt wielu zainteresowań poza paleniem papierosów i zbieraniem figur Maryjek. Cierpi na objawy menopauzy, więc udaje się do lekarza, który zaleca jej terapię hormonalną. Tuż przed ukończeniem 50 lat jej życie niespodziewanie zmienia się – jest to cudowne uczucie! Z nową energią i motywacją Maria zaczyna żyć bardziej ekstrawagancko.


Po pokazie zapraszamy na projekcję rozmowy pomiędzy reżyserką filmu Darią Woszek oraz Johannesem Mayerem z klubu filmowego w Kulturbiblioteket. Zostań do końca pokazu, by zobaczyć ten fascynujący wywiad!


Reżyseria: Daria Woszek
Scenariusz: Sylwester Piechura, Daria Woszek, Aleksandra Świerk
Czas: 80 min.
Produkcja: 2020, Polska
Film w języku polskim z angielskimi napisami.

Przeczytaj więcej o New European Film tutaj.

Kup bilety tutaj.


Pokaz filmu „Maryjki” w reżyserii Darii Woszek został zorganizowany przez klub filmowy w Kulturbiblioteket oraz Klarabiografen we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Kino >Wydarzenia
Klarabiografen, Sergels Torg 7, Stockholm Map

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia