10.03.2022 Kino, Wydarzenia Vega Scene, Oslo

„Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego w Vega Scene w Oslo 🗺

Obejrzyj piękny, egzystencjalny dramat w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek” („Blind Chance”) o zbiegach okoliczności, które dyktują naszym życiem. Przed pokazem 10 marca odbędzie się wykład szwedzkiego eksperta Kieślowskiego – Petera Janssona.

Film polskiego mistrza europejskiego kina, Krzysztofa Kieślowskiego, opowiadający o wpływie przypadku na nasze życie, to jedno z jego najlepszych dzieł. W filmie spotykamy Witka, młodego mężczyznę, który po śmierci swojego ojca postanawia wziąć urlop dziekański w trakcie studiów medycznych i wyjechać do Warszawy, by zdecydować, co chce robić ze swoim życiem. Pakuje walizkę i kupuje bilet, lecz spóźnia się na pociąg, który już opuszcza stację. Od tego momentu w filmie rozgrywają się trzy różne scenariusze.


„Przypadek” to więcej niż zabawa narracją pomiędzy ludzkimi losami. Kieślowski stworzył skondensowany i intensywnie egzystencjalny dramat o wolności, przymusie, wspólnocie i samotności.

Kieślowski nagrał „Przypadek” w 1981, lecz post-produkcja została wstrzymana aż do 1987, kiedy to film ukazał się w ocenzurowanej wersji. W końcu możemy jednak zobaczyć utwór w oryginale, gdzie brakuje jedynie jednego ze scenariuszy.


„Przypadek” zostanie pokazany w siedmiu norweskich miastach od 10 marca do końca miesiąca.

Przed pokazem 10 marca w kinie Vega Scene w Oslo odbędzie się wykład o twórczości Krzysztofa Kieślowskiego prowadzony przez znanego eksperta filmowego, Petera Janssona. Peter jest pisarzem, psychoanalitykiem oraz filozofem. Pracuje obecnie nad trylogią książek o Kieślowskim. Wykład zacznie się o godzinie 20:00 i będzie trwał około 45 minut.


„Przypadek”
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski
Czas: 116 minut
Produkcja: 1981, Polska

Film w polskiej wersji językowej z angielskimi napisami.

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.


Pokaz filmowy organizowany jest we współpracy z Cinemateket Norge, Vega Scene oraz Ambasadą RP w Oslo.

Scheduled Kino >Wydarzenia
Vega Scene, Oslo Map

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia