27.09.2022 Język, Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!

W ramach Europejskiego Dnia Języków w Sztokholmie współpracuje wiele instytucji europejskich z siedzibą w Sztokholmie. Wspólnie organizujemy kafejkę językową oraz konkurs poświęcony nauce języków obcych.

Kafejka Językowa

W ramach tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków ponownie odbędzie się kafejka językowa dla szkół podstawowych i średnich w formie fizycznego spotkania w Europahuset w Sztokholmie, we wtorek 27 września, w godzinach 9-15.

W ramach kafejki uczniowie mają możliwość odwiedzenia stoisk takich języków jak m.in. hiszpański, estoński, czeski, francuski, niemiecki, polski czy esperanto.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji po szwedzku znajduje się na stronie Komisji Europejskiej

Konkurs 2022. Wygraj wycieczkę językową: Stwórz reklamę swojego ulubionego języka!

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (uczestnictwo indywidualne). Pierwsza nagroda to wycieczka językowa!

Zadanie

Nagraj krótki filmik w formacie „TikTok” (tzn. około 1 minuty), w którym w prosty i zabawny sposób reklamujesz swój ulubiony język. Reklama musi być nagrana w promowanym języku. 

W filmie przedstaw swoje przemyślenia dlaczego ktoś miałby rozpocząć naukę właśnie tego konkretnego języka. Posługuj się własnymi słowami i własnym materiałem. Uczestnik (i jego opiekun) jest odpowiedzialny za zapewnienie, że nie zostały użyte żadne materiały, w tym muzyka, chronione prawami autorskimi.

Film musi być nagrany w języku, który reklamujesz, ale prosimy o wprowadzenie szwedzkich napisów do filmu lub przesłanie tłumaczenia na szwedzki jako osobny plik. Ważne jest również, aby osoby, które występują w filmie (jeśli takowe się pojawiają) wyraziły zgodę na udział w nagraniu i potwierdziły, że nie uczestniczą w konkursie.

Prace konkursowe muszą wpłynąć do nas do czwartku 15 września 2022.Regulamin konkursu i więcej informacji na temat Europejskiego Dnia Języka można znaleźć tutaj.

Zapraszamy do udziału!

Scheduled Język >Wydarzenia

POLSKIE WYDARZENIA W CENTRUM KULTURY W HANDEN

We współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Centrum Kultury w Handen zaprasza między innymi na pokazy filmowe, wystawę oraz workshop plastyczny dla dzieci. Wydarzenia są darmowe, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc trzeba odebrać swój bilet w recepcji w Bibliotece w Handen.
29 09.2023 06 10.2023 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

ISABELLA – monolog Evy Mattsson o Katarzynie

Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, powraca do Strängnäs, tym razem z monologiem o Katarzynie Jagiellonce, księżniczce Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowana na Wawelu Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Eva Mattsson wciela się w Katarzynę, aby opowiedzieć o roli matki i królowej.
27 09.2023 Aktualności, Historia, Teatr, Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia