27.09.2022 Język, Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!

W ramach Europejskiego Dnia Języków w Sztokholmie współpracuje wiele instytucji europejskich z siedzibą w Sztokholmie. Wspólnie organizujemy kafejkę językową oraz konkurs poświęcony nauce języków obcych.

Kafejka Językowa

W ramach tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków ponownie odbędzie się kafejka językowa dla szkół podstawowych i średnich w formie fizycznego spotkania w Europahuset w Sztokholmie, we wtorek 27 września, w godzinach 9-15.

W ramach kafejki uczniowie mają możliwość odwiedzenia stoisk takich języków jak m.in. hiszpański, estoński, czeski, francuski, niemiecki, polski czy esperanto.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji po szwedzku znajduje się na stronie Komisji Europejskiej

Konkurs 2022. Wygraj wycieczkę językową: Stwórz reklamę swojego ulubionego języka!

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (uczestnictwo indywidualne). Pierwsza nagroda to wycieczka językowa!

Zadanie

Nagraj krótki filmik w formacie „TikTok” (tzn. około 1 minuty), w którym w prosty i zabawny sposób reklamujesz swój ulubiony język. Reklama musi być nagrana w promowanym języku. 

W filmie przedstaw swoje przemyślenia dlaczego ktoś miałby rozpocząć naukę właśnie tego konkretnego języka. Posługuj się własnymi słowami i własnym materiałem. Uczestnik (i jego opiekun) jest odpowiedzialny za zapewnienie, że nie zostały użyte żadne materiały, w tym muzyka, chronione prawami autorskimi.

Film musi być nagrany w języku, który reklamujesz, ale prosimy o wprowadzenie szwedzkich napisów do filmu lub przesłanie tłumaczenia na szwedzki jako osobny plik. Ważne jest również, aby osoby, które występują w filmie (jeśli takowe się pojawiają) wyraziły zgodę na udział w nagraniu i potwierdziły, że nie uczestniczą w konkursie.

Prace konkursowe muszą wpłynąć do nas do czwartku 15 września 2022.Regulamin konkursu i więcej informacji na temat Europejskiego Dnia Języka można znaleźć tutaj.

Zapraszamy do udziału!

Scheduled ical Google outlook Język >Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.
25 09.2022 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

PRACE BARBARY KOZŁOWSKIEJ NA WYSPIE ORNÖ 🗓

Wystawa pt. "Deras lyckligaste dagar var de mörka och vidsträckta dagarna med regn" („Ich najszczęśliwsze dni były ciemnymi, przepastnymi dniami z deszczem”) w galerii MÖRBY GÅRD KONST na Ornö, wyspie Archipelagu Sztokholmskiego, prezentuje między innymi fotografie polskiej artystki Barbary Kozłowskiej (1940-2008) - przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Wystawa trwa od 6 do 28 sierpnia 2022, od piątku do niedzieli w godzinach 12-18.
06 08.2022 28 08.2022 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia