20.09.2022 - 21.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Lukáš Oravec Quartet feat. Kálmán Oláh & Maciej Sikała w Szwecji

20 września w słynnym klubie Katalin and all that Jazz w Uppsali oraz na prestiżowej scenie Stallet w Sztokholmie odbyły się wspaniałe koncerty Lukáša Oravca, jednego z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, wraz z grupą wyśmienitych muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Publiczność dopisała, w Sztokholmie trzeba było stworzyć listy oczekujących na wolne bilety.

Wystąpili: Lukáš Oravec (trąbka), Maciej Sikała (saksofon), Kálmán Oláh (fortepian), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (perkusja).

Polskę reprezentował Maciej Sikała, saksofonista tenorowy i sopranowy oraz kompozytor. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykłada na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (kierunek: jazz) i Muzyka Estradowa oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierunek: saksofon jazzowy). Współpracował m.in. z Maurizio Rollim, Davidem Kikoskim, Billym Hartem, Billym Harperem, Wayne’em Dockerym, Anną Marią Jopek, Piotrem Wojtasikiem, Kubą Stankiewiczem, Jose Torresem, Krzysztofem Herdzinem, Leszkiem Kułakowskim i Dominikiem Wanią. Grał z takimi zespołami jak: Miłość, the Piotr Wojtasik Quintet, the Piotr Rodowicz Quartet, the Leszek Możdżer Quintet i Sextet oraz Vintage Band. Noncertował i nagrywał z Lesterem Bowie, Kennym Wheelerem, Dolphem Vastelano i Milesem Griffinem. Maciej Sikała jest zdobywcą wielku nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2001 roku znalazł się w gronie nominowanych do nagrody „Fryderyk 2001” w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Zajmował 1. miejsce w ankiecie czytelników miesięcznika Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995–2001 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku. Maciej Sikała ma na koncie ponad 60 płyt, w tym 6 autorskich.

Koncerty zostały zorganizowane przez Ambasadę Słowacji, Ambasadę Czech, Ambasadę Węgier, Ambasadę Polski, Centrum Czeskie i Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Katalin and all that Jazz oraz Stallet.


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Obchody 50-lecia instalacji Władysława Hasiora „Solspann”

Na przełomie września oraz października 2022 odbyły się obchody 50-lecia instalacji polskiego artysty Władysława Hasiora "Solspann" (Słoneczny Rydwan) w Södertälje, Sztokholm. Projekt był wynikiem współpracy galerii sztuki Södertälje konsthall, regionu Södertälje kommun, organizacji ABF Södertälje-Nykvarn, organizacji Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
29 09.2022 23 10.2022 Galeria

Fotoreportaż: Dzień Języków 2022 🗓

27 września świętowaliśmy Europejski Dzień Języków (EDL) poprzez organizację kafejki językowej w Europahuset w Sztokholmie.
27 09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Wieczór poezji „Pokój światowej poezji” w

We współpracy z EUNIC Stockholm, Instytut Polski zorganizował wieczór poezji „Pokój światowej poezji” (Rum för världspoesi) 21 września 2022 w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie.
21 09.2022 Galeria