20.09.2022 - 21.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Lukáš Oravec Quartet feat. Kálmán Oláh & Maciej Sikała w Szwecji

20 września w słynnym klubie Katalin and all that Jazz w Uppsali oraz na prestiżowej scenie Stallet w Sztokholmie odbyły się wspaniałe koncerty Lukáša Oravca, jednego z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, wraz z grupą wyśmienitych muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Publiczność dopisała, w Sztokholmie trzeba było stworzyć listy oczekujących na wolne bilety.

Wystąpili: Lukáš Oravec (trąbka), Maciej Sikała (saksofon), Kálmán Oláh (fortepian), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (perkusja).

Polskę reprezentował Maciej Sikała, saksofonista tenorowy i sopranowy oraz kompozytor. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykłada na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (kierunek: jazz) i Muzyka Estradowa oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierunek: saksofon jazzowy). Współpracował m.in. z Maurizio Rollim, Davidem Kikoskim, Billym Hartem, Billym Harperem, Wayne’em Dockerym, Anną Marią Jopek, Piotrem Wojtasikiem, Kubą Stankiewiczem, Jose Torresem, Krzysztofem Herdzinem, Leszkiem Kułakowskim i Dominikiem Wanią. Grał z takimi zespołami jak: Miłość, the Piotr Wojtasik Quintet, the Piotr Rodowicz Quartet, the Leszek Możdżer Quintet i Sextet oraz Vintage Band. Noncertował i nagrywał z Lesterem Bowie, Kennym Wheelerem, Dolphem Vastelano i Milesem Griffinem. Maciej Sikała jest zdobywcą wielku nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2001 roku znalazł się w gronie nominowanych do nagrody „Fryderyk 2001” w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Zajmował 1. miejsce w ankiecie czytelników miesięcznika Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995–2001 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku. Maciej Sikała ma na koncie ponad 60 płyt, w tym 6 autorskich.

Koncerty zostały zorganizowane przez Ambasadę Słowacji, Ambasadę Czech, Ambasadę Węgier, Ambasadę Polski, Centrum Czeskie i Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Katalin and all that Jazz oraz Stallet.


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria