20.09.2022 - 21.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Lukáš Oravec Quartet feat. Kálmán Oláh & Maciej Sikała w Szwecji

20 września w słynnym klubie Katalin and all that Jazz w Uppsali oraz na prestiżowej scenie Stallet w Sztokholmie odbyły się wspaniałe koncerty Lukáša Oravca, jednego z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, wraz z grupą wyśmienitych muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Publiczność dopisała, w Sztokholmie trzeba było stworzyć listy oczekujących na wolne bilety.

Wystąpili: Lukáš Oravec (trąbka), Maciej Sikała (saksofon), Kálmán Oláh (fortepian), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (perkusja).

Polskę reprezentował Maciej Sikała, saksofonista tenorowy i sopranowy oraz kompozytor. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykłada na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (kierunek: jazz) i Muzyka Estradowa oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierunek: saksofon jazzowy). Współpracował m.in. z Maurizio Rollim, Davidem Kikoskim, Billym Hartem, Billym Harperem, Wayne’em Dockerym, Anną Marią Jopek, Piotrem Wojtasikiem, Kubą Stankiewiczem, Jose Torresem, Krzysztofem Herdzinem, Leszkiem Kułakowskim i Dominikiem Wanią. Grał z takimi zespołami jak: Miłość, the Piotr Wojtasik Quintet, the Piotr Rodowicz Quartet, the Leszek Możdżer Quintet i Sextet oraz Vintage Band. Noncertował i nagrywał z Lesterem Bowie, Kennym Wheelerem, Dolphem Vastelano i Milesem Griffinem. Maciej Sikała jest zdobywcą wielku nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2001 roku znalazł się w gronie nominowanych do nagrody „Fryderyk 2001” w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Zajmował 1. miejsce w ankiecie czytelników miesięcznika Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995–2001 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku. Maciej Sikała ma na koncie ponad 60 płyt, w tym 6 autorskich.

Koncerty zostały zorganizowane przez Ambasadę Słowacji, Ambasadę Czech, Ambasadę Węgier, Ambasadę Polski, Centrum Czeskie i Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Katalin and all that Jazz oraz Stallet.










from to
Scheduled Galeria

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prezentacja mebli Anny Andrzejewicz na Targach Meblowych

Na początku lutego polska projektantka Anna Andrzejewicz z Atelier Andr wzięła udział w prestiżowej sekcji Greenhouse na targach Stockholm Furniture Fair!
06 02.2024 10 02.2024 Design, Galeria, Wydarzenia

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia