20.09.2022 - 21.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Lukáš Oravec Quartet feat. Kálmán Oláh & Maciej Sikała w Szwecji

20 września w słynnym klubie Katalin and all that Jazz w Uppsali oraz na prestiżowej scenie Stallet w Sztokholmie odbyły się wspaniałe koncerty Lukáša Oravca, jednego z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, wraz z grupą wyśmienitych muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Publiczność dopisała, w Sztokholmie trzeba było stworzyć listy oczekujących na wolne bilety.

Wystąpili: Lukáš Oravec (trąbka), Maciej Sikała (saksofon), Kálmán Oláh (fortepian), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (perkusja).

Polskę reprezentował Maciej Sikała, saksofonista tenorowy i sopranowy oraz kompozytor. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykłada na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (kierunek: jazz) i Muzyka Estradowa oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierunek: saksofon jazzowy). Współpracował m.in. z Maurizio Rollim, Davidem Kikoskim, Billym Hartem, Billym Harperem, Wayne’em Dockerym, Anną Marią Jopek, Piotrem Wojtasikiem, Kubą Stankiewiczem, Jose Torresem, Krzysztofem Herdzinem, Leszkiem Kułakowskim i Dominikiem Wanią. Grał z takimi zespołami jak: Miłość, the Piotr Wojtasik Quintet, the Piotr Rodowicz Quartet, the Leszek Możdżer Quintet i Sextet oraz Vintage Band. Noncertował i nagrywał z Lesterem Bowie, Kennym Wheelerem, Dolphem Vastelano i Milesem Griffinem. Maciej Sikała jest zdobywcą wielku nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2001 roku znalazł się w gronie nominowanych do nagrody „Fryderyk 2001” w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Zajmował 1. miejsce w ankiecie czytelników miesięcznika Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995–2001 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku. Maciej Sikała ma na koncie ponad 60 płyt, w tym 6 autorskich.

Koncerty zostały zorganizowane przez Ambasadę Słowacji, Ambasadę Czech, Ambasadę Węgier, Ambasadę Polski, Centrum Czeskie i Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Katalin and all that Jazz oraz Stallet.


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria