2.10.2022 Galeria

Fotoreportaż: {oh!} Orkiestra Historyczna! na festiwalu Early Music Festival w Sztokholmie

2 października o godz. 16.00 odbył się fenomenalny koncert polskiej {oh!} Orkiestry Historycznej na festiwalu Early Music Festival Sweden na prestiżowej scenie Musikaliska Kvarteret w Sztokholmie. Orkiestra została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki. W ciągu dziesięciu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce.

Program pod tytułem „Barokowy Smak Orientu” został przyjęty ogromnie entuzjastycznie przez sztokholmską publiczność. Zawierał utwory następujących kompozytorów: Henry Purcell, François Couperin, Michel Corrette, Marain Marais, Michel Corrette / Jean-Philippe Rameau oraz Andreas Anton Schmelzer (sonata „Die Türkenschlacht bei Wien 1683”).

Występ został wsparty przez Instytut Polski w Sztokholmie.

Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria