4.11.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Pokaz filmu o Czesławie Słani na NorrPhil 2022

Jesienne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Czesława Słani – Slaniasamfundet – odbędzie się 4 listopada w godzinach 10.00-15.00 podczas wystawy znaczków i pocztówek NorrPhil 2022 w Täby.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, zgłoszenia przyjmowane są na adres: sekreteraren@slaniasamfundet.com

W programie spotkania m.in.:

– wykład rytownika Zlatko Jakuša.

– pokaz filmu ”Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski i Teresa Pawlak o słynnym rytowniku”. Czesław Słania – uważany za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzista w swoim fachu. Słania urodził się 22 października 1921 w Czeladzi, ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a po studiach podjął pracę w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie i tam tworzył swoje pierwsze znaczki. W 1956 roku wyemigrował do Szwecji, a w 1959 roku został zatrudniony przez Pocztą Szwedzką. W 1972 roku został uhonorowany przez króla Szwecji tytułem Nadwornego Grawera. Instytut Polski wyprodukował film z wywiadem z dwójką przyjaciół „Cześka” i miłośników jego twórczości, którzy dzielą się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani. Film i montaż: P. Kania NordFOTO dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie

– prezentacja współpracy z Instytutem Polskim

Godziny otwarcia wystawy NorrPhil 2022 (wstęp wolny), adres: Tibble Gymnasium, Attundavägen 1, Täby:

piątek 4 listopada 10:00 – 18:00 – uroczystość otwarcia wystawy: 11:00

sobota 5 listopada 10:00 – 17:00

niedziela 6 listopada 10:00 – 15:00

Więcej o wystawie NorrPhil

Więcej o Towarzystwie Slaniasamfundet

Scheduled Historia Kino Wydarzenia

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia