28.01.2023 - 16.04.2023 Design, Sztuki wizualne, Wydarzenia Göteborgs Konsthall, Götaplatsen 7, Göteborg

SUNO MANGIE DZIALAS /JAG HAR EN DRÖM (MAM MARZENIE) – wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas w Göteborgs Konsthall 🗺

SUNO MANGIE DZIALAS / JAG HAR EN DRÖM czyli ”Mam marzenie” to tytuł indywidualnej wystawy polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas w Göteborgs Konsthall (Miejska Galeria Sztuki w Göteborgu), którą można oglądać od 28 stycznia do 16 kwietnia 2023. Wystawa odbywa się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Urodzona w 1978 roku polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas, jest absolwentką wydziału rzeźby krakowskiej ASP. Mieszka i pracuje w Czarnej Górze. Artystka jest pomysłodawczynią międzynarodowych plenerów o nazwie Jaw Dikh! („Chodź, zobacz!”), które odbywały się w Czarnej Górze w latach 2012–2016 z udziałem głównie artystów romskich. Od 2017 roku Mirga-Tas współtworzy The European Roma Institute for Arts and Culture (Eriac) w Berlinie. Artystka jest laureatką Paszportów „Polityki” 2020 „za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.” W 2022 roku Małgorzata Mirga-Tas zdobyła uznanie i międzynarodowy rozgłos reprezentując Polskę na 59. Biennale sztuki współczesnej w Wenecji prezentując tam wystawę zatytułowaną „Przeczarowując świat”  / „Re-enchanting the World”.

Tekstylne prace i obrazy, z których składa się wystawa ”Suno Mangie Dzialas / Jag har en dröm” przeciwstawiają się krzywdzącym stereotypom na temat Romów i tworzą osobisty portret codziennego życia Romów ukazanego z perspektywy feministycznej i mniejszościowej. Barwne wizualne historie artystki łączą w sobie odniesienia z historii sztuki, osobiste spostrzeżenia i romski aktywizm z symbolami, które przepełniają romską tożsamość, historię i wspólnotę dumą i siłą. Wielkoformatowe kolaże tekstylne wykonane są z kawałków ubrań, jakie artystka otrzymała od swoich bliskich i przyjaciół, albo kupionych w sklepikach z używaną odzieżą w okolicach rodzinnej miejscowości u podnóża polskich Tatr. Prace przedstawiają scenki z życia codziennego matki, rodzeństwa, kuzynostwa i przyjaciół artystki ukazane z ogromną czułością i bogactwem detali. Centralnym motywem twórczości Mirgi-Tas jest życie codzienne kobiet, zarówno silnych kobiecych wzorców jak i romskich aktywistek, w celu zwrócenia uwagi na ich ważną rolę w życiu prywatnym i publicznym.

Centralną część wystawy stanowi seria nowych tekstylnych prac przedstawiających impresje zaczerpnięte z doświadczeń Szwedzkich Romów. Wśród nich są scenki rodzajowe oraz portrety silnych szwedzko-romskich kobiet, takich jak Singoalla Millon, Diana Nyman i Rosa Taikon, które walczyły o prawa Romów w Szwecji. W ten sposób powstaje dialog, który przekracza narodowe granice i jednoczy naród, który podzielony na wiele społeczności przez wieki prowadził nomadyczny tryb życia w Europie.

Suno Mangie Dzialas oznacza w języku romani „Mam marzenie” i nawiązuje do słynnej przemowy Martina Luthera Kinga z 1963 roku. Tytuł jest wymownym komentarzem do marzeń i oczekiwań mieszczących się w codziennym wydaniu miłości, przyjaźni i ważnych międzyludzkich relacji. Ale również nawiązuje do politycznych zmagań i marzeń o równouprawnionym społeczeństwie wyzwolonym od struktur ucisku i od dyskryminacji.

Zobacz zwiastun do wystawy SUNO MANGIE DZIALAS /JAG HAR EN DRÖM (MAM MARZENIE) https://vimeo.com/793374832

Wystawa odbywa się we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled Design Sztuki wizualne Wydarzenia
Göteborgs Konsthall, Götaplatsen 7, Göteborg Map

Polskie ślady. Wystawa zbiorowa w galerii sztuki

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Polska spår (Polskie ślady) 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall! W czasie otwarcia zagra zespół Ukrainian-Polish Orchestra a polscy artyści Józef Gałązka i Natan Kryszk zaprezentują performance zainspirowany twórczością Władysława Hasiora. Ponadto, wszyscy obecni będą mieli okazję wziąć udział w procesji do instalacji Władysława Hasiora Solspann (Słoneczny rydwan). Wystawa jest przypomnieniem żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku i jest częścią serii wydarzeń prezentujących historię wystawienniczą galerii.
23 03.2024 25 05.2024 Aktualności, Design, Historia, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia

Atelier Andr w sekcji Greenhouse targów Stockholm

Till den uppmärksammade sektionen Greenhouse på årets mässan Stockholm Furniture Fair utvaldes studion Atelier Andr som ägs av den polska formgivaren Anna Andrzejewicz.
06 02.2024 10 02.2024 Aktualności, Design, Wydarzenia