28.01.2023 - 16.04.2023 Design, Sztuki wizualne, Wydarzenia Göteborgs Konsthall, Götaplatsen 7, Göteborg

SUNO MANGIE DZIALAS /JAG HAR EN DRÖM (MAM MARZENIE) – wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas w Göteborgs Konsthall 🗺

SUNO MANGIE DZIALAS / JAG HAR EN DRÖM czyli ”Mam marzenie” to tytuł indywidualnej wystawy polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas w Göteborgs Konsthall (Miejska Galeria Sztuki w Göteborgu), którą można oglądać od 28 stycznia do 16 kwietnia 2023. Wystawa odbywa się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Urodzona w 1978 roku polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas, jest absolwentką wydziału rzeźby krakowskiej ASP. Mieszka i pracuje w Czarnej Górze. Artystka jest pomysłodawczynią międzynarodowych plenerów o nazwie Jaw Dikh! („Chodź, zobacz!”), które odbywały się w Czarnej Górze w latach 2012–2016 z udziałem głównie artystów romskich. Od 2017 roku Mirga-Tas współtworzy The European Roma Institute for Arts and Culture (Eriac) w Berlinie. Artystka jest laureatką Paszportów „Polityki” 2020 „za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.” W 2022 roku Małgorzata Mirga-Tas zdobyła uznanie i międzynarodowy rozgłos reprezentując Polskę na 59. Biennale sztuki współczesnej w Wenecji prezentując tam wystawę zatytułowaną „Przeczarowując świat”  / „Re-enchanting the World”.

Tekstylne prace i obrazy, z których składa się wystawa ”Suno Mangie Dzialas / Jag har en dröm” przeciwstawiają się krzywdzącym stereotypom na temat Romów i tworzą osobisty portret codziennego życia Romów ukazanego z perspektywy feministycznej i mniejszościowej. Barwne wizualne historie artystki łączą w sobie odniesienia z historii sztuki, osobiste spostrzeżenia i romski aktywizm z symbolami, które przepełniają romską tożsamość, historię i wspólnotę dumą i siłą. Wielkoformatowe kolaże tekstylne wykonane są z kawałków ubrań, jakie artystka otrzymała od swoich bliskich i przyjaciół, albo kupionych w sklepikach z używaną odzieżą w okolicach rodzinnej miejscowości u podnóża polskich Tatr. Prace przedstawiają scenki z życia codziennego matki, rodzeństwa, kuzynostwa i przyjaciół artystki ukazane z ogromną czułością i bogactwem detali. Centralnym motywem twórczości Mirgi-Tas jest życie codzienne kobiet, zarówno silnych kobiecych wzorców jak i romskich aktywistek, w celu zwrócenia uwagi na ich ważną rolę w życiu prywatnym i publicznym.

Centralną część wystawy stanowi seria nowych tekstylnych prac przedstawiających impresje zaczerpnięte z doświadczeń Szwedzkich Romów. Wśród nich są scenki rodzajowe oraz portrety silnych szwedzko-romskich kobiet, takich jak Singoalla Millon, Diana Nyman i Rosa Taikon, które walczyły o prawa Romów w Szwecji. W ten sposób powstaje dialog, który przekracza narodowe granice i jednoczy naród, który podzielony na wiele społeczności przez wieki prowadził nomadyczny tryb życia w Europie.

Suno Mangie Dzialas oznacza w języku romani „Mam marzenie” i nawiązuje do słynnej przemowy Martina Luthera Kinga z 1963 roku. Tytuł jest wymownym komentarzem do marzeń i oczekiwań mieszczących się w codziennym wydaniu miłości, przyjaźni i ważnych międzyludzkich relacji. Ale również nawiązuje do politycznych zmagań i marzeń o równouprawnionym społeczeństwie wyzwolonym od struktur ucisku i od dyskryminacji.

Zobacz zwiastun do wystawy SUNO MANGIE DZIALAS /JAG HAR EN DRÖM (MAM MARZENIE) https://vimeo.com/793374832

Wystawa odbywa się we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled ical Google outlook Design >Sztuki wizualne >Wydarzenia
Göteborgs Konsthall, Götaplatsen 7, Göteborg Map

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia