20.04.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Kungliga Musikhögskolan, Valhallavägen 105, Stockholm

Obraz polskiej duszy w muzyce Romana Maciejewskiego – koncert w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie 🗺

W tym roku przypada 25. rocznica śmierci polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego (1910-1998). Koncert poświęcony jest jego twórczości. W programie, przygotowanym przez pianistę Marka Mazura, znajdują sią również utwory Karola Szymanowskiego (1882-1937) i Fryderyka Chopina (1810-1849). Tych troje polskich kompozytorów było najwybitniejszymi twórcami mazurków, a według Maciejewskiego właśnie mazurek jest gatunkiem, który stanowi obraz polskiej duszy.

Koncert odbywa się w sali Nathana Milsteina w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie i jest poprzedzony wprowadzeniem, podczas którego publiczność dowie się więcej o Romanie Maciejewskim, jego życiu i twórczości oraz utworach wybranych do programu (m. in. mazurku Chopina wykonywanym przez legendarną Jenny Lind).

WYKONAWCY:

Marzena Frankowska-Goliszek (sopran) 

Marek Mazur (fortepian) 

Krzysztof Szymkiewicz (fortepian) – gościnnie, dzięki wsparciu Miasta Leszna













PROGRAM

F. Chopin: 2 mazurki op. 17 nr 1, 4. M. Mazur (fortepian)

F. Chopin/J. Lind: Transkrypcja mazurka As-dur op. 24 nr 3 ”Mio pover cor”. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)

K. Szymanowski: „Pieśni kurpiowskie” op. 58 nr 1, 2, 3. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)

K. Szymanowski: 2 mazurki op. 50 nr 1, 2. M. Mazur (fortepian)

R. Maciejewski: Tryptyk. K. Szymkiewicz (fortepian)

R. Maciejewski: Mazurki nr 11, 13. M. Mazur (fortepian)

R. Maciejewski: IV Lamentatio z Missa pro defunctis. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)





W latach 1945-1959 Roman Maciejewski skomponował dzieło swego życia, ”Missa pro defunctis”, requiem dedykowane ofiarom wojen. Artyści wykonają modlitwę IV Lamentatio z tego wybitnego dzieła. W latach 1939-1951 Maciejewski mieszkał i tworzył w Szwecji, skomponował w tym okresie m.in. muzykę do trzech spektakli Ingmara Bergmana. W Szwecji spędził też ostatnie lata życia, od roku 1977 do śmierci, 30 kwietnia 1998. Kompozytor zmarł w Göteborgu, a pochowany jest w Lesznie.

Koncert został zorganizowany przez Królewską Akademią Muzyczną w Sztokholmie (Kungliga Musikhögskolan) i Instytut Polski w Sztokholmie (Polska institutet i Stockholm) przy wsparciu Miasta Leszna.






Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Kungliga Musikhögskolan, Valhallavägen 105, Stockholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia