20.04.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Kungliga Musikhögskolan, Valhallavägen 105, Stockholm

Obraz polskiej duszy w muzyce Romana Maciejewskiego – koncert w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie 🗺

W tym roku przypada 25. rocznica śmierci polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego (1910-1998). Koncert poświęcony jest jego twórczości. W programie, przygotowanym przez pianistę Marka Mazura, znajdują sią również utwory Karola Szymanowskiego (1882-1937) i Fryderyka Chopina (1810-1849). Tych troje polskich kompozytorów było najwybitniejszymi twórcami mazurków, a według Maciejewskiego właśnie mazurek jest gatunkiem, który stanowi obraz polskiej duszy.

Koncert odbywa się w sali Nathana Milsteina w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie i jest poprzedzony wprowadzeniem, podczas którego publiczność dowie się więcej o Romanie Maciejewskim, jego życiu i twórczości oraz utworach wybranych do programu (m. in. mazurku Chopina wykonywanym przez legendarną Jenny Lind).

WYKONAWCY:

Marzena Frankowska-Goliszek (sopran) 

Marek Mazur (fortepian) 

Krzysztof Szymkiewicz (fortepian) – gościnnie, dzięki wsparciu Miasta Leszna













PROGRAM

F. Chopin: 2 mazurki op. 17 nr 1, 4. M. Mazur (fortepian)

F. Chopin/J. Lind: Transkrypcja mazurka As-dur op. 24 nr 3 ”Mio pover cor”. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)

K. Szymanowski: „Pieśni kurpiowskie” op. 58 nr 1, 2, 3. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)

K. Szymanowski: 2 mazurki op. 50 nr 1, 2. M. Mazur (fortepian)

R. Maciejewski: Tryptyk. K. Szymkiewicz (fortepian)

R. Maciejewski: Mazurki nr 11, 13. M. Mazur (fortepian)

R. Maciejewski: IV Lamentatio z Missa pro defunctis. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)





W latach 1945-1959 Roman Maciejewski skomponował dzieło swego życia, ”Missa pro defunctis”, requiem dedykowane ofiarom wojen. Artyści wykonają modlitwę IV Lamentatio z tego wybitnego dzieła. W latach 1939-1951 Maciejewski mieszkał i tworzył w Szwecji, skomponował w tym okresie m.in. muzykę do trzech spektakli Ingmara Bergmana. W Szwecji spędził też ostatnie lata życia, od roku 1977 do śmierci, 30 kwietnia 1998. Kompozytor zmarł w Göteborgu, a pochowany jest w Lesznie.

Koncert został zorganizowany przez Królewską Akademią Muzyczną w Sztokholmie (Kungliga Musikhögskolan) i Instytut Polski w Sztokholmie (Polska institutet i Stockholm) przy wsparciu Miasta Leszna.






Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Kungliga Musikhögskolan, Valhallavägen 105, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia