20.04.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Kungliga Musikhögskolan, Valhallavägen 105, Stockholm

Obraz polskiej duszy w muzyce Romana Maciejewskiego – koncert w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie 🗺

W tym roku przypada 25. rocznica śmierci polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego (1910-1998). Koncert poświęcony jest jego twórczości. W programie, przygotowanym przez pianistę Marka Mazura, znajdują sią również utwory Karola Szymanowskiego (1882-1937) i Fryderyka Chopina (1810-1849). Tych troje polskich kompozytorów było najwybitniejszymi twórcami mazurków, a według Maciejewskiego właśnie mazurek jest gatunkiem, który stanowi obraz polskiej duszy.

Koncert odbywa się w sali Nathana Milsteina w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie i jest poprzedzony wprowadzeniem, podczas którego publiczność dowie się więcej o Romanie Maciejewskim, jego życiu i twórczości oraz utworach wybranych do programu (m. in. mazurku Chopina wykonywanym przez legendarną Jenny Lind).

WYKONAWCY:

Marzena Frankowska-Goliszek (sopran) 

Marek Mazur (fortepian) 

Krzysztof Szymkiewicz (fortepian) – gościnnie, dzięki wsparciu Miasta Leszna













PROGRAM

F. Chopin: 2 mazurki op. 17 nr 1, 4. M. Mazur (fortepian)

F. Chopin/J. Lind: Transkrypcja mazurka As-dur op. 24 nr 3 ”Mio pover cor”. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)

K. Szymanowski: „Pieśni kurpiowskie” op. 58 nr 1, 2, 3. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)

K. Szymanowski: 2 mazurki op. 50 nr 1, 2. M. Mazur (fortepian)

R. Maciejewski: Tryptyk. K. Szymkiewicz (fortepian)

R. Maciejewski: Mazurki nr 11, 13. M. Mazur (fortepian)

R. Maciejewski: IV Lamentatio z Missa pro defunctis. M. Mazur (fortepian), M. Frankowska-Goliszek (śpiew)





W latach 1945-1959 Roman Maciejewski skomponował dzieło swego życia, ”Missa pro defunctis”, requiem dedykowane ofiarom wojen. Artyści wykonają modlitwę IV Lamentatio z tego wybitnego dzieła. W latach 1939-1951 Maciejewski mieszkał i tworzył w Szwecji, skomponował w tym okresie m.in. muzykę do trzech spektakli Ingmara Bergmana. W Szwecji spędził też ostatnie lata życia, od roku 1977 do śmierci, 30 kwietnia 1998. Kompozytor zmarł w Göteborgu, a pochowany jest w Lesznie.

Koncert został zorganizowany przez Królewską Akademią Muzyczną w Sztokholmie (Kungliga Musikhögskolan) i Instytut Polski w Sztokholmie (Polska institutet i Stockholm) przy wsparciu Miasta Leszna.






Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Kungliga Musikhögskolan, Valhallavägen 105, Stockholm Map

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia