1.05.2023 Muzyka, Wydarzenia Konserthuset, Grünewaldsalen

„Pieśni z nieba” – koncert dla Ukrainy 🗺

1 maja o godz. 19.00 w Sztokholmskiej Filharmonii Konserthuset, w Grünewaldsalen, Akademia NOSPR oraz Akademia Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” wykonają na kolejnym wspólnym koncercie muzykę dwóch polskich kompozytorów: Henryka Góreckiego i Andrzeja Panufnika w połączeniu ze słynną IV Symfonią Gustava Mahlera w wersji kameralnej i utworem szwedki Andrei Tarrodi opartym na ukraińskich i szwedzkich melodiach ludowych. Wstęp wolny.

Młodzi muzycy Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” spotykają się po raz trzeci w ciągu niecałego roku w ramach projektu Instytucje przyszłości 2023 dofinansowanego ze środków programu „Kultura Inspirująca” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem jest to charytatywny koncert na rzecz Ukrainy pod dyrekcją polskiego dyrygenta – Vincenta Kozlovsky’ego, podczas którego usłyszymy także polskiego pianistę Tymoteusza Biesa, szwedzko-ukraińską pianistkę Natalię Pasiecznik oraz polsko-ukraińską sopranistkę Olgę Pasiecznik. Koncert jest częścią Europejskiego Festiwalu „Ukraińska Wiosna”, organizowanego przez sieć Europejskich Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC), której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Komisją Europejską. Tematem przewodnim tegorocznej prezydencji Szwecji w UE jest zjednoczony front Europy na rzecz Ukrainy.

Współpraca Konserthuset Stockholm i NOSPR odbywa się po raz kolejny przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. Całoroczny projekt obejmie także szereg innych działań artystycznych obydwu Instytucji. Zadanie „Instytucje przyszłości 2023” dofinansowano  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.

Film na temat dotychczasowej współpracy.









Program

Andrea Tarrodi „Songs of the sky”

Henryk Mikołaj Górecki „Kleines Requiem für eine Polka” op. 66

Andrzej Panufnik „Quintetto Accademico”

przerwa

Gustav Mahler IV Symfonia G-dur na sopran solo i orkiestrę kameralną/ opr. Klaus Simon

Dyrygent

Vincent Kozlovsky

Wykonawcy

Tymoteusz Bies – fortepian

Natalia Pasiecznik – fortepian

Olga Pasiecznik – sopran





Muzycy z Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy”.

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Konserthuset, Grünewaldsalen Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia