1.05.2023 Muzyka, Wydarzenia Konserthuset, Grünewaldsalen

„Pieśni z nieba” – koncert dla Ukrainy 🗺

1 maja o godz. 19.00 w Sztokholmskiej Filharmonii Konserthuset, w Grünewaldsalen, Akademia NOSPR oraz Akademia Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” wykonają na kolejnym wspólnym koncercie muzykę dwóch polskich kompozytorów: Henryka Góreckiego i Andrzeja Panufnika w połączeniu ze słynną IV Symfonią Gustava Mahlera w wersji kameralnej i utworem szwedki Andrei Tarrodi opartym na ukraińskich i szwedzkich melodiach ludowych. Wstęp wolny.

Młodzi muzycy Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” spotykają się po raz trzeci w ciągu niecałego roku w ramach projektu Instytucje przyszłości 2023 dofinansowanego ze środków programu „Kultura Inspirująca” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem jest to charytatywny koncert na rzecz Ukrainy pod dyrekcją polskiego dyrygenta – Vincenta Kozlovsky’ego, podczas którego usłyszymy także polskiego pianistę Tymoteusza Biesa, szwedzko-ukraińską pianistkę Natalię Pasiecznik oraz polsko-ukraińską sopranistkę Olgę Pasiecznik. Koncert jest częścią Europejskiego Festiwalu „Ukraińska Wiosna”, organizowanego przez sieć Europejskich Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC), której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Komisją Europejską. Tematem przewodnim tegorocznej prezydencji Szwecji w UE jest zjednoczony front Europy na rzecz Ukrainy.

Współpraca Konserthuset Stockholm i NOSPR odbywa się po raz kolejny przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. Całoroczny projekt obejmie także szereg innych działań artystycznych obydwu Instytucji. Zadanie „Instytucje przyszłości 2023” dofinansowano  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.

Film na temat dotychczasowej współpracy.









Program

Andrea Tarrodi „Songs of the sky”

Henryk Mikołaj Górecki „Kleines Requiem für eine Polka” op. 66

Andrzej Panufnik „Quintetto Accademico”

przerwa

Gustav Mahler IV Symfonia G-dur na sopran solo i orkiestrę kameralną/ opr. Klaus Simon

Dyrygent

Vincent Kozlovsky

Wykonawcy

Tymoteusz Bies – fortepian

Natalia Pasiecznik – fortepian

Olga Pasiecznik – sopran





Muzycy z Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy”.

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Konserthuset, Grünewaldsalen Map

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia