1.05.2023 Muzyka, Wydarzenia Konserthuset, Grünewaldsalen

„Pieśni z nieba” – koncert dla Ukrainy 🗺

1 maja o godz. 19.00 w Sztokholmskiej Filharmonii Konserthuset, w Grünewaldsalen, Akademia NOSPR oraz Akademia Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” wykonają na kolejnym wspólnym koncercie muzykę dwóch polskich kompozytorów: Henryka Góreckiego i Andrzeja Panufnika w połączeniu ze słynną IV Symfonią Gustava Mahlera w wersji kameralnej i utworem szwedki Andrei Tarrodi opartym na ukraińskich i szwedzkich melodiach ludowych. Wstęp wolny.

Młodzi muzycy Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” spotykają się po raz trzeci w ciągu niecałego roku w ramach projektu Instytucje przyszłości 2023 dofinansowanego ze środków programu „Kultura Inspirująca” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem jest to charytatywny koncert na rzecz Ukrainy pod dyrekcją polskiego dyrygenta – Vincenta Kozlovsky’ego, podczas którego usłyszymy także polskiego pianistę Tymoteusza Biesa, szwedzko-ukraińską pianistkę Natalię Pasiecznik oraz polsko-ukraińską sopranistkę Olgę Pasiecznik. Koncert jest częścią Europejskiego Festiwalu „Ukraińska Wiosna”, organizowanego przez sieć Europejskich Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC), której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Komisją Europejską. Tematem przewodnim tegorocznej prezydencji Szwecji w UE jest zjednoczony front Europy na rzecz Ukrainy.

Współpraca Konserthuset Stockholm i NOSPR odbywa się po raz kolejny przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. Całoroczny projekt obejmie także szereg innych działań artystycznych obydwu Instytucji. Zadanie „Instytucje przyszłości 2023” dofinansowano  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.

Film na temat dotychczasowej współpracy.

Program

Andrea Tarrodi „Songs of the sky”

Henryk Mikołaj Górecki „Kleines Requiem für eine Polka” op. 66

Andrzej Panufnik „Quintetto Accademico”

przerwa

Gustav Mahler IV Symfonia G-dur na sopran solo i orkiestrę kameralną/ opr. Klaus Simon

Dyrygent

Vincent Kozlovsky

Wykonawcy

Tymoteusz Bies – fortepian

Natalia Pasiecznik – fortepian

Olga Pasiecznik – sopran

Muzycy z Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy”.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia
Konserthuset, Grünewaldsalen Map

ISABELLA – monolog Evy Mattsson o Katarzynie

Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, powraca do Strängnäs, tym razem z monologiem o Katarzynie Jagiellonce, księżniczce Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowana na Wawelu Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Eva Mattsson wciela się w Katarzynę, aby opowiedzieć o roli matki i królowej.
27 09.2023 Aktualności, Historia, Teatr, Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!
28 09.2023 01 10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia