26.09.2023 Aktualności, Język, Wydarzenia Europahuset, Sztokholm

Świętuj z nami Europejski Dzień Języków 2023! 🗺

Europejski Dzień Języków, po raz pierwszy obchodzony w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 r. z inicjatywy UE i Rady Europy, przypada każdego roku 26 września. Celem jest podkreślenie jak ważna, a jednocześnie zabawna, jest nauka języków obcych. W skład sieci Språkdagen i Sverige (Dzień Języków w Szwecji) wchodzi wiele instytutów i organizacji językowych, które wspólnie organizują co roku kafejkę językową w Sztokholmie oraz konkurs dla uczniów z całej Szwecji. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Kafejka językowa

W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy we wtorek 26 września kiedy to, jak co roku, będzie miała miejsce kafejka językowa w Europahuset w Sztokholmie, organizowana we współpracy z Komisją Europejską oraz instytucjami kulturalnymi i placówkami dyplomatycznymi z siedzibą w Sztokholmie. W ramach kafejki językowej uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w mini kursach językowych w ponad dwudziestu językach, takich jak ormiański, esperanto, francuski, niemiecki, włoski, ukraiński, islandzki, polski czy język migowy. Jest to dla uczestników świetna okazja do poznania nowych języków i wypróbowania swoich umiejętności lingwistycznych!

Kiedy: wtorek, 26 września, godz 9.00-15.00

Gdzie: Europahuset, piętro 2, Regeringsgatan 65, Sztokholm

Zapisy: Nauczyciele mogą rejestrować klasy poprzez wysłanie maila na adres edlcafe.registration@outlook.com. W wiadomości należy podać nazwę szkoły, imię i nazwisko nauczyciela oraz numer telefonu komórkowego, a także klasę i liczbę uczniów. UWAGA! Maksymalna liczba uczniów z danej szkoły to 60.

Zapraszamy klasy gimnazjalne (sv. högstadiet) i ponadgimnazjalne (sv. gymnasiet). Wizyta jednej grupy trwa około 45 minut. Ostatni dzień rejestracji: poniedziałek, 18 września 2023.

Kto pierwszy, ten lepszy! Serdecznie prosimy o jak najszybsze zawiadomienie w przypadku braku możliwości uczestnictwa w kafejce językowej, tak, aby szkoły z listy rezerwowej mogły zająć zwolnione miejsca.

Konkurs językowy 2023: Wygraj wycieczkę językową: Stwórz kreskówkę w swoim ulubionym języku!

Konkurs skierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rywalizują indywidualnie, tj. zostanie wybrany tylko jeden zwycięzca. Pierwszą nagrodą jest wyjazd językowy o wartości 20 000 SEK! Zapraszamy!

Zadanie: Stwórz prosty i zabawny komiks o tematyce podróży w czasie, w jednym z wymienionych poniżej języków europejskich. W swoim komiksie możesz używać wyłącznie własnych, oryginalnych tekstów i materiałów. Możesz wybrać ilość ramek, a także sposób podziału obrazków. Na kartce A4 powinno znajdować się od 3 do 8 obrazków ustawionych poziomo lub pionowo, tak, jak w załączonym na stronie Komisji Europejskiej przykładowym dokumencie. Możesz używać ramek tekstowych, podpisów, dymków i innych rodzajów znaków i obrazów. Ponadto, aby zwiększyć atrakcyjność komiksu możesz np. użyć języka mówionego, zmieniać czcionki, czy stosować zarówno drukowane, jak i pisane litery.

Do komiksu należy dołączyć tłumaczenie tekstu na język szwedzki na osobnej kartce.

Uczestnik (oraz opiekun) ponosi jest odpowiedzialny za dopilnowanie, aby żadne materiały chronione prawem autorskim nie zostały wykorzystane w ramach projektu. Jury zwraca szczególną uwagę na oryginalność i humorystyczność przesłanych prac, oraz na klarowną strukturę komiksu (tj. praca powinna zawierać wyraźny początek, rozwinięcie i zakończenie).

Regulamin konkursu

• Praca konkursowa musi być sporządzona w jednym z następujących języków: albański, ormiański, azerbejdżański, baskijski, bułgarski, bośniacki, duński, esperanto, estoński, fiński, francuski, fryzyjski, farerski, galicyjski, gruziński, grecki, irlandzki, islandzki, włoski, jidysz, kataloński/walencjański, chorwacki, walijski, łotewski, litewski, luksemburski, macedoński, maltański, czarnogórski, meänkieli, holenderski, norweski, polski, portugalski, romski, rumuński, rosyjski, lapoński, serbski, słowacki, słoweński, hiszpański, szwedzki język migowy, czeski, turecki, niemiecki, ukraiński i węgierski.

• Praca konkursowa musi być komiksem oryginalnie stworzonym przez uczestnika. Ze względu na prawa autorskie nie wolno wykorzystywać istniejących obrazów ani rysunków znalezionych w internecie.

• Uczestnik musi uczęszczać do gimnazjum lub liceum w Szwecji.

• Dozwolone jest tylko jedno zgłoszenie konkursowe na jednego uczestnika.

• Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności, jeśli konkurs zostanie odwołany, przełożony lub zmieniony w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń.

• Uczestnik musi sam stworzyć pracę konkursową. Treści nie mogą być obraźliwe lub sprzeczne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi wolności słowa lub prawami autorskimi. Za spełnienie tych warunków odpowiedzialny jest opiekun.

• Sieć Språkdagen i Sverige (Dzień Języków w Szwecji) zastrzega sobie prawo do swobodnego wykorzystywania, powielania, adaptacji, publikowania i rozpowszechniania nadesłanych prac konkursowych w ramach działań związanych z Europejskim Dniem Języków.

• W konkursie może wziąć udział kilku uczestników z tej samej klasy lub szkoły, ale uczestnicy rywalizują indywidualnie.

• Uczestnicy poniżej 18 roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna i wypełnić załączony na stronie Komisji Europejskiej formularz rejestracyjny.

• Nagroda jest imienna, tj. wycieczka językowa nie może być przekazana na rzecz innej osoby.

• Zwycięzca wybierany jest przez jury składającego się z przedstawicieli sieci Språkdagen i Sverige (Dzień Języków w Szwecji). Od decyzji jury nie przysługuje odwołanie.

Każdy biorący udział w konkursie wyraża zgodę na powyższy regulamin.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Pracę konkursową należy przesłać najpóźniej 15 września 2023 r. do godz. 18.00 na adres mailowy comm-rep-sto-rsvp@ec.europa.eu 

Uczestnik musi również wypełnić załączony na stronie Komisji Europejskiej formularz rejestracyjny i upewnić się, że został on podpisany przez opiekuna, zeskanowany i wysłany jako załącznik do wiadomości e-mail.

Ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień

Pierwszą nagrodą jest bon na wyjazd językowy o wartości 20 000 SEK, który obejmuje kurs językowy, zakwaterowanie z pełnym/częściowym wyżywieniem oraz przelot. Kieszonkowe oraz podróż do i z lotniska w Szwecji nie są wliczone. Wręczenie nagrody odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków 26 września 2023 w Europahuset w Sztokholmie.

Projekt jest wynikiem współpracy Reprezentacji Komisji Europejskiej w Szwecji oraz Instytutów kulturalnych i organizacji europejskich w Sztokholmie, w tym Instytutu Polskiego.

Scheduled Aktualności Język Wydarzenia
Europahuset, Sztokholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia