5.12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Hallwylska museet, Hamngatan 4, Stockholm

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE – OPOWIEŚĆ O MATCE). Camilla Ringquist i Svante Henryson w muzeum Hallwylska 🗺

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – polska fizyczka, chemiczka i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie fizyki w 1903 r.). Pierwszą i jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla (w 1911 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii) i jedyną, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Była także pierwszą kobietą, która wykładała na Sorbonie, a jej odkrycia dotyczące radioaktywności stały się przełomowe i położyły podwaliny pod radioterapię stosowaną dzisiaj w leczeniu raka.

Camilla Ringquist od wielu lat interesuje się życiem Skłodowskiej-Curie. W czerwcu 2020 r. ukazała się jej płyta ”Piano Suite Curie” z muzyką skomponowaną do ważnych wydarzeń w życiu polskiej Noblistki. Muzyka z płyty stała się tłem do audiobooka ”CURIE”, który został wydany przez Storytel i Nextory w 2021 roku. Oficjalna prezentacja projektu odbyła się w Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie. Podczas Tygodnia Noblowskiego 2021, Camilla Rinquist została zaproszona przez Królewską Akademię Muzyczną w Sztokholmie do poprowadzenia koncertu ku czci Skłodowskiej-Curie.

”Curie – berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”) jest opowiedziane z perspektywy córki, Ève Curie, jedynej artystki w słynnej rodzinie naukowców. „Jestem jedyną osobą w rodzinie, która nie otrzymała Nobla”, mawiała Ève Curie. Była pianistką, pisarką i dziennikarką. W spektaklu wykorzystano jej zapiski z pamiętnika i listy. Wraz z muzyką Camilli Ringquist przybliżą widzom historię rodziny Curie.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Występują:

CAMILLA RINGQUIST – autorka scenariusza, narrator, kompozytor

SVANTE HENRYSON – wiolonczelista

Ograniczona ilość miejsc. W cenę wchodzi kieliszek wina.                                                                                          

Spektakl trwa ok.  2 godziny 20 minut, wraz z przerwą.

Bilety: https://nortic.se/ticket/event/50914

Więcej informacji o artystce: www.camillaringquist.com

Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Hallwylska museet, Hamngatan 4, Stockholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia