5.12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Hallwylska museet, Hamngatan 4, Stockholm

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE – OPOWIEŚĆ O MATCE). Camilla Ringquist i Svante Henryson w muzeum Hallwylska 🗺

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – polska fizyczka, chemiczka i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie fizyki w 1903 r.). Pierwszą i jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla (w 1911 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii) i jedyną, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Była także pierwszą kobietą, która wykładała na Sorbonie, a jej odkrycia dotyczące radioaktywności stały się przełomowe i położyły podwaliny pod radioterapię stosowaną dzisiaj w leczeniu raka.

Camilla Ringquist od wielu lat interesuje się życiem Skłodowskiej-Curie. W czerwcu 2020 r. ukazała się jej płyta ”Piano Suite Curie” z muzyką skomponowaną do ważnych wydarzeń w życiu polskiej Noblistki. Muzyka z płyty stała się tłem do audiobooka ”CURIE”, który został wydany przez Storytel i Nextory w 2021 roku. Oficjalna prezentacja projektu odbyła się w Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie. Podczas Tygodnia Noblowskiego 2021, Camilla Rinquist została zaproszona przez Królewską Akademię Muzyczną w Sztokholmie do poprowadzenia koncertu ku czci Skłodowskiej-Curie.

”Curie – berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”) jest opowiedziane z perspektywy córki, Ève Curie, jedynej artystki w słynnej rodzinie naukowców. „Jestem jedyną osobą w rodzinie, która nie otrzymała Nobla”, mawiała Ève Curie. Była pianistką, pisarką i dziennikarką. W spektaklu wykorzystano jej zapiski z pamiętnika i listy. Wraz z muzyką Camilli Ringquist przybliżą widzom historię rodziny Curie.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Występują:

CAMILLA RINGQUIST – autorka scenariusza, narrator, kompozytor

SVANTE HENRYSON – wiolonczelista

Ograniczona ilość miejsc. W cenę wchodzi kieliszek wina.                                                                                          

Spektakl trwa ok.  2 godziny 20 minut, wraz z przerwą.

Bilety: https://nortic.se/ticket/event/50914

Więcej informacji o artystce: www.camillaringquist.com

Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Hallwylska museet, Hamngatan 4, Stockholm Map

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia

Atelier Andr w sekcji Greenhouse targów Stockholm

Till den uppmärksammade sektionen Greenhouse på årets mässan Stockholm Furniture Fair utvaldes studion Atelier Andr som ägs av den polska formgivaren Anna Andrzejewicz.
06 02.2024 10 02.2024 Aktualności, Design, Wydarzenia

Festival V4 Film Days w kinie Zita

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu V4 Film Days, który odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2024 w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie. W tym roku Instytut Polski pokaże film „Magdalena” Filipa Gieldona (2021) 22 lutego o godz. 18. Nie przegap!
21 02.2024 24 02.2024 Kino, Wydarzenia