24.01.2024 - 25.08.2024 Aktualności, Historia, Wydarzenia Kulturen i Lund – Tegnérsplatsen 6, Lund

Wystawa Women’s Concentration Camp Experience 🗺

Zapraszamy na wernisaż polskiej wystawy Kobiece Doświadczenie Obozu Koncentracyjnego 24 stycznia o godz. 15 w Kulturen w miejscowości Lund. Wystawa opowiada o doświadczeniach kobiet w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. 25 i 26 stycznia w Lund odbędzie się konferencja „Kobiety i dziewczęta w hitlerowskich obozach koncentracyjnych: głosy z powojennych archiwów”.

Rolą naszego przedsięwzięcia jest umożliwienie, szczególnie młodemu pokoleniu, wyobrażenia i zrozumienia, czym było doświadczenie obozu koncentracyjnego dla kobiet. Ten niedostatecznie uobecniony w kulturze temat domaga się wszechstronnego i szerokiego zaprezentowania. 

Aby ułatwić „wyobrażenie i zrozumienie” wykorzystaliśmy kilka obszarów oddziaływania, łączących się w ekspozycję artystyczną i panel edukacyjny. Część pierwszą tworzy wystawa archiwalnych rysunków wykonanych przez polskie artystki, więźniarki lagrów (występują opatrzone komentarzem w  postaci fragmentów obozowych wspomnień) oraz ekspozycja złożona ze współczesnych artystycznych form postpamięci tego doświadczenia (prace malarskie, rzeźby, instalacje), zaś materiał poglądowy o charakterze edukacyjnym (warsztaty) pomaga uporządkować powstałe spostrzeżenia i wrażenia oraz przybliżyć szerzej nieznane aspekty kobiecych lagrowych losów. 

dr hab. Barbara Czarnecka

Wystawę zaprojektowała dr hab. Barbara Czarnecka z Uniwersytetu w Białymstoku, autorka dwóch książek naukowych na temat doświadczeń kobiet w obozach koncentracyjnych.

Wernisaż odbędzie się 24 stycznia w lokalu Auditoriet o godzinie 15:00: Akane Kusakabe zagra na fortepianie, dyrektor muzeum Gustav Olsson przywita gości, a o wystawie opowiada dr hab. Barbara Czarnecka. Udział wernisażu jest wliczony w cenę wstępu na wystawę i nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja.

Więcej o wystawie przeczytasz tutaj (po szwedzku)

Wystawa była wcześniej prezentowana w Archiwum Państwowym w Białymstoku oraz w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa została zaadaptowana do siedziby Kulturen i jest prezentowana w powiązaniu z autorską wystawą instytucji „Przetrwać – głosy z Ravensbrück”. Projekt jest efektem współpracy Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Lund oraz EUROPAST, Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Kulturen.

Na zdjęciu profesor Barbara Czarnecka montuje wystawę w jednym z miejsc, w którym była wcześniej pokazywana. Fot. Ewa Ślusarczyk.


W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27.01) odbędzie się konferencja „Kobiety i dziewczęta w nazistowskich obozach koncentracyjnych: głosy z archiwów powojennych” w dniach 25-26 stycznia, w której wezmą udział również polscy wykładowcy. Więcej o programie można znaleźć na stronie Uniwersytetu w Lund.






from to
Scheduled Aktualności Historia Wydarzenia
Kulturen i Lund – Tegnérsplatsen 6, Lund Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia