23.03.2024 - 25.05.2024 Aktualności, Design, Historia, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia Södertälje konsthall, Lunagallerian, Storgatan 15

Polskie ślady. Wystawa zbiorowa w galerii sztuki Södertälje konsthall 🗺

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Polska spår (Polskie ślady) 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall! W czasie otwarcia zagra zespół Ukrainian-Polish Orchestra a polscy artyści Józef Gałązka i Natan Kryszk zaprezentują performance zainspirowany twórczością Władysława Hasiora. Ponadto, wszyscy obecni będą mieli okazję wziąć udział w procesji do instalacji Władysława Hasiora Solspann (Słoneczny rydwan). Wystawa jest przypomnieniem żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku i jest częścią serii wydarzeń prezentujących historię wystawienniczą galerii.

Na wystawie prezentowane są prace: Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Józefa Gałązki, Teresy Gogulskiej-Seger, Władysława Hasiora, Jana Håfströma, Anny Kellerth, Natana Kryszka, Évy Mag i Torstena Renqvista.

Jako hołd i przypomnienie żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku, wystawa Polska spår (Polskie ślady) prezentuje historię tej wieloletniej współpracy. Na ekspozycji znajdują się także prace artystów działających w Szwecji, którzy czerpali inspirację zarówno ogólnie z historii sztuki i kultury Polski, jak i w szczególności z prac wystawianych artystów. Zarówno Jan Håfström, jak i nieżyjący już Torsten Renqvist interesowali się sztuką Hasiora. Natomiast, Anna Kellerth i Éva Mag fascynują się monumentalnymi rzeźbami Abakanowicz. Ponadto, żeby pokazać ciągłość wymiany artystycznej między pokoleniami, pokazane zostały prace polskiego duetu artystycznego: Józefa Gałązki i Natana Kryszka, które powstały w dialogu z twórczością Hasiora.

Od momentu otwarcia galerii sztuki Södertälje konsthall w 1968 roku, jej działalność charakteryzowało zainteresowanie sztuką z całego świata. Już w ramach pierwszych projektów zaprezentowano prace artystów z tak różnych krajów jak Egipt, Kuba czy Polska. Wśród polskich artystów, którzy wystawiali się w galerii są tak znane nazwiska jak Władysław Hasior (1928 – 1999) oraz Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017). Sztuka Hasiora wzbudza duże zainteresowanie wśród międzynarodowej publiczności, zachwyca niecodziennymi połączeniami starych zabawek, przedmiotów religijnych z rzeczami codziennego użytku. Abakanowicz, z kolei, zrewolucjonizowała sztukę poprzez pracę z rzeźbą i kompozycją tekstylną w dużym formacie. Inni artyści z Polski, których prace pokazano w galerii to Marek Piasecki (1935 – 2011), Stanisław Wiśniewski (1936 – 2016), Jerzy Bereś (1930 – 2012), Zofia Brodkiewicz-Spławińska (urodzona w 1941 r.) i Teresa Gogulska-Seger (urodzona w 1931 r.). Mimo iż wielu z nich zrobiło karierę w innych dziedzinach niż sztuka, ich współpraca z galerią wzbogaciła jej program artystycznych tamtych lat i pozwoliła na prezentację unikatowych instalacji, performance, rzeźb czy prac tekstylnych i malarskich, które następnie stały się znakiem rozpoznawczym galerii. Dzieła ujęte na wystawie ukazują bogactwo materiałów organicznych, takich jak drewno, glina, kamień czy sizal i ich potencjał do stworzenia wyjątkowych doświadczeń dla ludzkich zmysłów, co jest szczególnie aktualne w czasach kryzysu ekologicznego.

Źródło: galeria sztuki Södertälje konsthall (baner: Magdalena Abakanowicz, Abakan. zbiory Södertälje konsthall)

Więcej informacji znajdziesz na stronie galerii Södertälje konsthall (po szwedzku).

We współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled Aktualności Design Historia Kino Sztuki wizualne Wydarzenia
Södertälje konsthall, Lunagallerian, Storgatan 15 Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia