23.03.2024 - 25.05.2024 Aktualności, Design, Historia, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia Södertälje konsthall, Lunagallerian, Storgatan 15

Polskie ślady. Wystawa zbiorowa w galerii sztuki Södertälje konsthall 🗺

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Polska spår (Polskie ślady) 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall! W czasie otwarcia zagra zespół Ukrainian-Polish Orchestra a polscy artyści Józef Gałązka i Natan Kryszk zaprezentują performance zainspirowany twórczością Władysława Hasiora. Ponadto, wszyscy obecni będą mieli okazję wziąć udział w procesji do instalacji Władysława Hasiora Solspann (Słoneczny rydwan). Wystawa jest przypomnieniem żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku i jest częścią serii wydarzeń prezentujących historię wystawienniczą galerii.

Na wystawie prezentowane są prace: Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Józefa Gałązki, Teresy Gogulskiej-Seger, Władysława Hasiora, Jana Håfströma, Anny Kellerth, Natana Kryszka, Évy Mag i Torstena Renqvista.

Jako hołd i przypomnienie żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku, wystawa Polska spår (Polskie ślady) prezentuje historię tej wieloletniej współpracy. Na ekspozycji znajdują się także prace artystów działających w Szwecji, którzy czerpali inspirację zarówno ogólnie z historii sztuki i kultury Polski, jak i w szczególności z prac wystawianych artystów. Zarówno Jan Håfström, jak i nieżyjący już Torsten Renqvist interesowali się sztuką Hasiora. Natomiast, Anna Kellerth i Éva Mag fascynują się monumentalnymi rzeźbami Abakanowicz. Ponadto, żeby pokazać ciągłość wymiany artystycznej między pokoleniami, pokazane zostały prace polskiego duetu artystycznego: Józefa Gałązki i Natana Kryszka, które powstały w dialogu z twórczością Hasiora.

Od momentu otwarcia galerii sztuki Södertälje konsthall w 1968 roku, jej działalność charakteryzowało zainteresowanie sztuką z całego świata. Już w ramach pierwszych projektów zaprezentowano prace artystów z tak różnych krajów jak Egipt, Kuba czy Polska. Wśród polskich artystów, którzy wystawiali się w galerii są tak znane nazwiska jak Władysław Hasior (1928 – 1999) oraz Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017). Sztuka Hasiora wzbudza duże zainteresowanie wśród międzynarodowej publiczności, zachwyca niecodziennymi połączeniami starych zabawek, przedmiotów religijnych z rzeczami codziennego użytku. Abakanowicz, z kolei, zrewolucjonizowała sztukę poprzez pracę z rzeźbą i kompozycją tekstylną w dużym formacie. Inni artyści z Polski, których prace pokazano w galerii to Marek Piasecki (1935 – 2011), Stanisław Wiśniewski (1936 – 2016), Jerzy Bereś (1930 – 2012), Zofia Brodkiewicz-Spławińska (urodzona w 1941 r.) i Teresa Gogulska-Seger (urodzona w 1931 r.). Mimo iż wielu z nich zrobiło karierę w innych dziedzinach niż sztuka, ich współpraca z galerią wzbogaciła jej program artystycznych tamtych lat i pozwoliła na prezentację unikatowych instalacji, performance, rzeźb czy prac tekstylnych i malarskich, które następnie stały się znakiem rozpoznawczym galerii. Dzieła ujęte na wystawie ukazują bogactwo materiałów organicznych, takich jak drewno, glina, kamień czy sizal i ich potencjał do stworzenia wyjątkowych doświadczeń dla ludzkich zmysłów, co jest szczególnie aktualne w czasach kryzysu ekologicznego.

Źródło: galeria sztuki Södertälje konsthall (baner: Magdalena Abakanowicz, Abakan. zbiory Södertälje konsthall)

Więcej informacji znajdziesz na stronie galerii Södertälje konsthall (po szwedzku).

We współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled Aktualności Design Historia Kino Sztuki wizualne Wydarzenia
Södertälje konsthall, Lunagallerian, Storgatan 15 Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia