9.08.2020 Aktualności

JUBILEUSZ ROMANA BERGERA

Profesor Roman Berger, wybitny słowacki kompozytor polskiego pochodzenia, obchodzi dzisiaj jubileusz 90-lecia urodzin.

Choć urodził się w Cieszynie i tam spędził swoją młodość, z przyczyn politycznych jego najbliższa rodzina osiadła w Bratysławie, a on związał swoją twórczość i pracę ze Słowacją. Nie zapomniał jednak o polskich korzeniach: jego twórczość jest przepełniona nawiązanymi do polskiej muzyki, kultury. Jest uznawany zarówno za kompozytora słowackiego, jak i polskiego. Jest honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich, został wyróżniony Złotym Medalem Gloria Artis. Był wielokrotnym członkiem jury festiwalu Warszawska Jesień. Jego kompozycje zyskały liczne nagrody polskie, słowackie i międzynarodowe. Wysoko jest oceniana jego działalność publicystyczna w zakresie teorii i filozofii muzyki.

Szanowny Panie Profesorze,

Dziękujemy za Pańską twórczość. Proszę przyjąć nasze najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. rocznicy urodzin!

Instytut Polski w Bratysławie

https://hc.sk/o-slovenskej-hudbe/osobnost-detail/36-berger-roman

https://culture.pl/pl/tworca/roman-berger

Scheduled ical Google outlook Aktualności

Głosuj na Warszawę w finałowej stawce plebiscytu

Warszawa, jako jedyne miasto w Polsce, została nominowana do finału prestiżowego konkursu „European Best Destinations 2023”. Oznacza to, że stolica Polski znalazła się w gronie 20 najbardziej atrakcyjnych turystycznie europejskich miast i regionów.
25 01.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | STYCZEŃ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na styczeń i luty 2023 r. w języku słowackim.
12 01.2023 Aktualności

Rocznice i patroni 2023 roku 🗓

Sejm i Senat wybrały osobistości, które są patronami 2023 roku z okazji okrągłych rocznic ich urodzin lub śmierci. W ciągu 2023 roku upamiętnimy więc następujące osobistości:
09 01.2023 Aktualności