29.10.2020 Aktualności

Sztuka w sieci

Arcydzieła polskiego malarstwa, rzeźby i grafiki, starożytne malowidła ścienne z Faras odkryte przez polskich archeologów, sztuka średniowieczna i współczesna – wszystko to można zobaczyć nie wychodząc z domu w nowym portalu Muzeum Narodowego w Warszawie, który został uruchomiony w połowie października 2020 r.

Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie https://cyfrowe.mnw.art.pl/en/home prezentuje aż 60 tys. obiektów muzealnych spośród ponad 800 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum. – Dzięki zdigitalizowaniu kolekcji każdy ma dostęp na komputerze lub telefonie do niezwykłych dzieł sztuki, również tych, które na co dzień są przechowywane w magazynach z powodu ograniczonej powierzchni ekspozycyjnej czy z powodu wrażliwości materiału – mówi Karolina Tabak, Kierownik Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dzięki nowemu portalowi Cyfrowe MNW każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, może wybrać się na wirtualne zwiedzanie polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie. Serwis jest spersonalizowany. Użytkownik może przeglądać zbiory na osi czasu lub wybierać konkretne arcydzieła, a historię własnych poszukiwań zapisać na swoim profilu w portalu. – Obiekty szczególnie warte uwagi znajdują się w sekcji arcydzieła (https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/arcydziela) – mówi Karolina Tabak. – Zapraszamy też do ścieżek tematycznych (https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/sciezki-tematyczne) – interaktywnych prezentacji na temat zbiorów Muzeum, różnych zjawisk w szeroko pojętej kulturze np. Faras – skarby pustyni, Zbrodnia i śmierć, Dziecko, W pracowni artysty – dodaje. W Cyfrowym MNW można obejrzeć w zbliżeniu na przykład obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki (https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/509927)  a klikając na specjalne znaczniki poznać przedstawione na nim postaci.

Miłośnicy sztuki mogą pobrać zdjęcie obiektu, który szczególnie im się spodoba. Na portalu fotografiom dzieł sztuki towarzyszą informacje na temat warunków ich wykorzystania, w tym praw autorskich. Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej (gdy od śmierci twórcy minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, również komercyjnie. Reprodukcje zamieszczone na portalu Cyfrowe MNW mogą posłużyć do wykonania własnych gadżetów.

– Nowe Cyfrowe MNW to też zupełnie nowa jakość fotografii. Jednym z elementów projektu była budowa nowoczesnego pawilonu fotograficznego. Sprzęt najnowszej generacji pozwala na wykonywanie zdjęć dzieł sztuki na najwyższym poziomie – podkreśla Karolina Tabak. W proces digitalizacji zbiorów MNW zaangażowanych było nawet kilkadziesiąt osób. Obiekty wymagały przygotowania konserwatorskiego, były transportowane do pracowni fotograficznej, a te większe fotografowane w hollu głównym Muzeum czy w specjalnym namiocie przed Królikarnią. – Podczas pracy nad przygotowaniem cyfrowej wersji zbiorów MNW wiele obiektów odkrywaliśmy niejako na nowo i mogliśmy zachwycać się pięknem tych, których do tej pory nie znaliśmy, bo były ukryte w magazynach – opowiada Karolina Tabak. 

Cyfrowe MNW ułatwi zaplanowanie wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie w przyszłości. Pozwala bowiem sprawdzić, czy dany obiekt znajduje się w danym momencie na ekspozycji oraz gdzie dokładnie można go znaleźć.  Portal dostępny jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Nowe Cyfrowe MNW powstało w ramach projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. Projekt dofinansowywany jest również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Scheduled ical Google outlook Aktualności

„Wstęga nadziei” w Bratysławie 🗓

W sobotę 16 września 2023 r. z wizytą w Bratysławie przebywała kilkunastoosobowa delegacja śląskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, która zwiedziła wystawę „Papier – włókno – tkanina”.
20 09.2023 Aktualności

Dziedzictwo za granicą. Baza poloników 🗓

Instytut Polonika zainaugurował w marcu 2023 roku działalność portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników" - nowoczesnego narzędzia służącego do szybkiego i skutecznego uzyskania informacji dotyczących polskiej spuścizny kulturowej poza granicami Polski.
04 09.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | WRZESIEŃ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na wrzesień 2023 r. w języku słowackim.
30 08.2023 Aktualności