29.06.2021 Aktualności

30 rocznica V4: Mural w centrum Bratysławy

Barwny mural opowiadający o współpracy Polski, Słowacji, Czech i Węgier można oglądać na bratysławskiej starówce, przy ul. Gorkiego 3, nieopodal ścisłego centrum miasta i Placu Hviezdoslava.

Oficjalna uroczystość jego odsłonięcia odbyła się we wtorek 29 czerwca br. Wyjątkowy projekt artystyczny, upamiętniający 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej, został zrealizowany wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we wszystkich stolicach państw członkowskich na zakończenie polskiej prezydencji w V4.

W czterech stolicach namalowany został ten sam mural. Malatura to artystyczna, metaforyczna wizualizacja idei założycielskiej i wartości Grupy Wyszehradzkiej, a więc współpracy, przyjaźni, solidarności, wspierania wspólnych dążeń, wzajemnego szacunku, konstruktywnego dialogu. Odwołuje się do wspólnych tradycji i doświadczeń oraz kulturowego bogactwa i twórczego zaangażowania na rzecz przedsięwzięć wzmacniających pozycję Grupy.

Mural, autorstwa Magdy Miszczak – młodej ilustratorki, studentki wydziału projektowania graficznego ASP w Łodzi – został w Bratysławie zrealizowany przez Stowarzyszenie Street Art Communication, a mianowicie przez jego szefa Viktora Fehera dzięki uprzejmości spółki Finarte oraz Słowackiego Teatru Narodowego.

Oprócz jubileuszowego logotypu 30-lecia V4, autorstwa słowackiego grafika Mgr. art. Roberta Paršo, na muralu widnieje napis: „Mural powstał z okazji 30-tej rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej, z inicjatywy polskiej prezydencji w Grupie. Prezentowany jest w czterech stolicach państw tego ugrupowania: Bratysławie, Budapeszcie, Pradze i Warszawie.”

Scheduled ical Google outlook Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości 🗓

103 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
11 11.2021 Aktualności

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

„Drodzy Państwo, mamy święto. To święto Polski, ale i całego świata. Chopin jest wizytówką naszego kraju, jest marką międzynarodową i zarazem najdroższą polską marką” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego została zaplanowana na 2 października.
02 10.2021 23 10.2021 Aktualności

Research in Poland – nowa platforma promująca

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA uruchomiła nową platformę pt.: „Research in Poland”.
26 07.2021 Aktualności