18.06.2022 Inne

Piknik rodzinny: „Czy to bajka, czy nie bajka“

Piknik rodzinny poświęcony jest Marii Konopnickiej, ustanowionej przez Sejm RP patronką roku 2022, więc podczas jego trwania uczestnicy będą mogli zapoznać się z jej twórczością i najważniejszymi faktami z życia.

Pomoże w tym wystawa przygotowana przez uczniów Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Bratysławie. Podczas specjalnej akademii z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca, przygotowanej przez najmłodszych uczniów, usłyszymy również fragmenty wierszy naszej słynnej pisarki.

Po akademii czeka uczestników ekscytujący moment – ogłoszenie wyników konkursu plastycznego i literackiego i wręczenie rewelacyjnych nagród ufundowanych przez Instytut Polski.

Następnie pora na główne atrakcje pikniku – warsztaty plastyczne dla klas I-III i warsztaty taneczne dla pozostałych uczestników pikniku. Jedne i drugie odbędą się pod okiem specjalistek w swoich dziedzinach, plastyczki Marty Miary oraz tancerki Andrei Szente.

Kogo zmęczą warsztaty, może uciec na chwilę do strefy chilloutu z książką, gdzie będą na niego czekały wygodne pufy i koce. Tam może zapoznać się z wierszami Marii Konopnickiej, bajkami i poezją ukraińską oraz innymi książkami ze szkolnej biblioteki.

Temat Ukrainy pojawi się też w postaci wystawy prezentującej plakaty narysowane przez uczniów w geście solidarności z naszym wschodnim sąsiadem oraz w postaci zbiórki pieniędzy, nad której przebiegiem będzie czuwała Fundacja Integra.

Od 10.00 do 13.00 na chętnych będzie też czekała z zestawem farb do twarzy pani Hana z Facepainting by Hana.

Kalorie pochłonięte podczas obiadu można będzie łatwo spalić podczas inspirowanych krasnoludkami zawodów sportowych. Po zawodach utalentowani sportowo uczniowie będą mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności przed szkolną publicznością.

Scheduled ical Google outlook Inne

Dzień Języka Polskiego 🗓

Popularna impreza Bliżej Polski w Bańskiej Bystrzycy jest kontynuacją cyklu mającego na celu promocję Polski, języka polskiego i studiów polonistycznych w Katedrze Języków Słowiańskich Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.
21 02.2024 Inne

Wieczór Ludwika Zamenhofa 🗓

Uroczysty wieczór, organizowany przez Esperanta societo Bratislava, odbędzie się z okazji 164. rocznicy urodzin Ludovita Lazara Zamenhofa, polskiego twórcy najsłynniejszego sztucznego języka - esperanto.
13 12.2023 Inne

Odkrywaj pogranicze z Programem Interreg Polska-Słowacja 🗓

Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Interreg V-A Polska-Słowacja zaprasza na wydarzenie związane z obchodami Dnia Współpracy Interreg, podczas którego odwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o wynikach Programu, tradycjach, kulturze i najważniejszych atrakcjach polsko-słowackiego pogranicza.
07 10.2023 Inne, Muzyka, Wystawy