1.06.2022 - 15.07.2022 Wystawy

Rzeźby kinetyczne Piotra Bożyka

Profesor Piotr Bożyk urodził się w 1944 w Chrzanowie w rodzinie artystów. Studiował na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od czasu studiów do dzisiaj zajmuje się tworzeniem interaktywnych rzeźb kinetycznych.

Dzieła Piotra Bożyka to jednocześnie maszyny i rzeźby. Niby nie ma tajemnicy – dopiero, gdy pojawi się ruch, widzimy intencje artysty i czujemy głęboki sens jego pracy. Czy kiedykolwiek mechanizm próbował stać się wierszem, esejem, traktatem filozoficznym? Stawiał ważkie pytania, opisywał emocje i uczucia? Takie właśnie kinetyki wymyśla i buduje Piotr Bożyk,  i w tym sensie tworzy nowy język sztuki.

Czy maszyna może pokazać takie ludzkie doznania jak pożądanie, dreszcze, daremność, ulotność chwili, niepewność? Rzeźby Piotr Bożyka mogą. Czy maszyna prowokuje do refleksji nad czasem, losowymi zdarzeniami, nad teorią chaosu? Czy może dotykać metafizyki? Rzeźby Piotra Bożyka potrafią. Jego kinetyki, paradoksalnie, zaprzeczają mechanistycznej teorii świata. Zbudowane z drewna, ciepłego materiału, budzone do ruchu na przykład popchnięciem wahadła, są przyjazne i interaktywne. W zależności od siły, z jaką je uruchamiamy, następuje szybkość zmian (w pewnych granicach nieprzewidywalna). Mimo poważnych refleksji, które uruchamiają, budzą jednak uśmiech, dzieciom sprawiają radość, a to jest najważniejszy test na szczerość….    

Wystawa potrwa do 15 lipca 2022 r.

Na wystawie znajdują się również fotografie rzeźb kinetycznych autorstwa Dominiki Starz, która przygotowała również wizualizacje graficzne do tej wystawy.

Filmik o wystawie: https://www.facebook.com/PolskyInstitutBratislava/videos/715063936379212

1.06 / 17:00 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27

from to
Scheduled ical Google outlook Wystawy

Mamo, ja nie chcę wojny! 🗓

Wystawa prezentuje niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny – historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną tocząca się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.
30 09.2023 Wystawy

Biała Noc 2023 | Ondrej Revický: Pustka

Biała Noc jesienią tradycyjnie przekształca ulice Bratysławy w magiczny nocny spacer ze sztuką współczesną, światłem i iluminacjami.
29 09.2023 01 10.2023 Wystawy

Wystawa polskiej ilustracji książkowej dla dzieci 🗓

Biennale Ilustracji w Bratysławie to największa konkursowa wystawa oryginalnych ilustracji literatury dziecięcej i młodzieżowej i jedna z największych tego typu na świecie.
28 09.2023 04 12.2023 Wystawy