14.09.2022 Literatura

Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie organizuje od 2012 roku Prezydent RP.

Na ten rok Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda wybrali Ballady i romanse Adama Mickiewicza, wydane w 1822 roku w Wilnie. Zbiór ten uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej, a w szczególności za początek polskiego romantyzmu. Z tego powodu rok 2022 został ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu z okazji 200. rocznicy wydania tego zbioru.

Podczas tegorocznej, 11. edycji Narodowego Czytania, ballady A. Mickiewicza będą czytać studenci i studentki polonistyki z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Uzupełnieniem recytacji będą ballady Fryderyka Chopina, które na fortepianie zagra Lukáš Píš, absolwent Konserwatorium w Bratysławie i Uniwersytetu w Grazu. F. Chopin inspirował się bowiem twórczością A. Mickiewicza, ale nigdy nie podał konkretnych tytułów ballad.

Z Narodowego Czytania w Instytucie Polskim powstanie nagranie wideo, które później będzie dostępne na naszej stronie na Facebooku.

Scheduled ical Google outlook Literatura

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod

W niedzielę 24 marca 2024 r. po raz siódmy obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija 80 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz wszystkich ukrywanych przez nią Żydów.
25 03.2024 Literatura

Bliżej Polski V 🗓

Bliżej Polski to kontynuacja cyklu, którego celem jest promocja Polski, języka polskiego oraz studiów polonistycznych na Katedrze Języków Słowiańskich Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.
05 03.2024 20 03.2024 Inne, Literatura

Paulina Siegień: Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu

Paulina Siegień je poľská novinárka, prekladateľka a rusistka, absolventka východných štúdií na Varšavskej univerzite.
09 11.2023 Literatura