14.09.2022 Literatura

Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie organizuje od 2012 roku Prezydent RP.

Na ten rok Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda wybrali Ballady i romanse Adama Mickiewicza, wydane w 1822 roku w Wilnie. Zbiór ten uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej, a w szczególności za początek polskiego romantyzmu. Z tego powodu rok 2022 został ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu z okazji 200. rocznicy wydania tego zbioru.

Podczas tegorocznej, 11. edycji Narodowego Czytania, ballady A. Mickiewicza będą czytać studenci i studentki polonistyki z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Uzupełnieniem recytacji będą ballady Fryderyka Chopina, które na fortepianie zagra Lukáš Píš, absolwent Konserwatorium w Bratysławie i Uniwersytetu w Grazu. F. Chopin inspirował się bowiem twórczością A. Mickiewicza, ale nigdy nie podał konkretnych tytułów ballad.

Z Narodowego Czytania w Instytucie Polskim powstanie nagranie wideo, które później będzie dostępne na naszej stronie na Facebooku.

Scheduled ical Google outlook Literatura

Imaginarium – sztuka polskich kobiet 🗓

Wyobraźnia – czyli to, co łączy artystów, stała się punktem wyjścia do zorganizowania w Instytucie wyjątkowego wieczoru malarsko – poetycko – muzycznego.
23 03.2023 Literatura, Muzyka, Wystawy

Polska biblioteka blisko Was: Aleksander Fredro 🗓

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry zapraszamy na spotkanie z cyklu Polska biblioteka blisko Was, podczas którego studenci i osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z twórczością komediową i poetycką tego polskiego dramaturga i pisarza poprzez fragmenty wybranych utworów, niektóre nawet w formie audiowizualnej.
07 03.2023 Literatura

Premiera „Rozmów z Niną“ 🗓

Książka przedstawia rozmowy matki (autorki książki) z córką Ninką, która cierpi na epilepsję i autyzm i właściwie nie potrafi mówić.
06 10.2022 Literatura