23.11.2022 Muzyka

Karol Szymanowski: Król Roger | PREMIERA

W Państwowym Teatrze w Koszycach odbędzie się premiera opery Król Roger, arcydzieła polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego, którego 140. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

K. Szymanowski napisał libretto we współpracy ze swoim kuzynem Jarosławem Iwaszkiewiczem, który później został znanym polskim pisarzem. Szymanowski, po kilku wizytach we Włoszech i na Sycylii, był zafascynowany ich kulturą i historią. Bachantki Eurypidesa, Fajdros i Sympozjon Platona, a także dzieła Friedricha Nietzschego stały się również duchową inspiracją dla króla Rogera. Fabuła opery to historia władcy Rogera jako przedstawiciela systemu społecznego, świata racjonalności, który zostaje zakłócony przez tajemniczego Pasterza. Wraz z pojawieniem się współczesnego proroka zachwianiu ulega nie tylko dotychczasowy porządek społeczny, ale także rozpoczyna się osobista przemiana Rogera.

Karol Szymanowski stworzył w operze charakterystyczny język muzyczny, który czerpie z różnych stylów kompozytorskich i muzycznych. W charakterystyce przeciwstawnych światów odnajdujemy wpływy muzyki współczesnej początku XX wieku, egzotyczne motywy orientalne, ale słyszymy też góralskie śpiewy z Tatr.

W roli głównej wystąpi Michał Partyka, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych, solista Opery Paryskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie.

Druga premiera opery odbędzie się 25.11 o godz. 19:00.

23.11 / 19:00 Koszyce, Teatr Państwowy, Budynek Historyczny, ul. Hlavná 58

www.sdke.sk

Scheduled ical Google outlook Muzyka

Sharpe festival 2024 🗓

Pod koniec kwietnia odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu muzycznego Sharpe, który jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali showcase'owych na Słowacji.
25 04.2024 27 04.2024 Muzyka

Unleashed Cooperation 🗓

Polski kwintet jazzowy Unleashed Cooperation odwiedzi w kwietniu Słowację. Nazwa zespołu odzwierciedla fascynację różnorodnością wielu stylów muzycznych, którymi zajmują się muzycy.
20 04.2024 27 04.2024 Muzyka

Wolność i ucisk – śmierć i odkupienie

Państwowa Filharmonia w Koszycach zaprezentuje koncert poświęcony smutnej 80. rocznicy deportacji żydowskich kobiet z Koszyc oraz pamięci zamordowanych ofiar.
11 04.2024 Muzyka