27.02.2023 Aktualności

Warszawa – European Best Destinations 2023

Tegorocznym zwycięzcą głosowania w prestiżowym konkursie „European Best Destinations 2023” została stolica Polski, która w zaciętej rywalizacji otrzymała 142 000 głosów ze 130 krajów z całego świata.

To największa jak dotąd liczba oddanych głosów w historii konkursu. Po Warszawie na drugim miejscu znalazły się Ateny z 91 000 głosów. W pierwszej piątce znalazły się także Maribor, Wiedeń i Cittadella. Polska ma już za sobą jedną podobną wygraną w 2018 roku, kiedy to w głosowaniu zwyciężył Wrocław. A może by tak zaplanować wycieczkę lub całe wakacje w najlepszej europejskiej destynacji w 2023 roku? Albo odwiedzić festiwale, które w najbliższym czasie odbędą się w Warszawie?

Festiwal Nowe Epifanie 2023
22.02 – 2.04
, noweepifanie.pl
Nowe Epifanie to interdyscyplinarny festiwal organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Jego głównym celem jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii, czyli objawień piękna, oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką sakralną w duchu Listu Jana Pawła II do artystów. Na program festiwalu składają się wydarzenia teatralne, muzyczne i kulinarne. Uzupełniają go dyskusje i warsztaty. Festiwal odbywa się w okresie Wielkiego Postu, z którego czerpie inspiracje artystyczne i duchowe. Tematem przewodnim czternastej edycji festiwalu jest otchłań. Festiwal zachęca więc do introspekcji, do spojrzenia w głąb człowieka i dostrzeżenia w sobie znaczeń, które nie są związane z wymuszonymi zmysłami.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
26.03. – 7.04, beethoven.org.pl
W ramach 27. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena odbędzie się 10 koncertów symfonicznych i 5 kameralnych z udziałem wybitnych solistów, dyrygentów i zespołów. Program koncertów oparty jest na temacie przewodnim tegorocznego festiwalu: Beethoven – między Wschodem a Zachodem, który zwraca uwagę na problem współistnienia kultury Wschodu i Zachodu w muzyce. Obok dzieł mistrza z Bonn, pojawią się także utwory Wolfganga A. Mozarta, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Gustava Mahlera, Heitora Villa-Lobosa, Maurice’a Ravela, George’a Gershwina, Benjamina Brittena, Witolda Lutosławskiego, Leonarda Bernsteina, Mieczysława Weinberga, Walentego Silvestrowa, Toshio Hosokawy i Faustasa Latėnasa. W programie festiwalu szczególny nacisk położono także na twórczość Krzysztofa Pendereckiego, którego 90. urodziny obchodzimy w tym roku.

Scheduled ical Google outlook Aktualności

„Wstęga nadziei” w Bratysławie 🗓

W sobotę 16 września 2023 r. z wizytą w Bratysławie przebywała kilkunastoosobowa delegacja śląskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, która zwiedziła wystawę „Papier – włókno – tkanina”.
20 09.2023 Aktualności

Dziedzictwo za granicą. Baza poloników 🗓

Instytut Polonika zainaugurował w marcu 2023 roku działalność portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników" - nowoczesnego narzędzia służącego do szybkiego i skutecznego uzyskania informacji dotyczących polskiej spuścizny kulturowej poza granicami Polski.
04 09.2023 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | WRZESIEŃ

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na wrzesień 2023 r. w języku słowackim.
30 08.2023 Aktualności