Od końca XIV do końca XVIII wieku na terenie dzisiejszej Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi istniała wyjątkowa republika, będąca niegdyś największym państwem europejskim, która zamiast ekspansji zbrojnej powstała w wyniku pokojowego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Mowa o Unii Polsko-Litewskiej (zwanej też Unią Lubelską lub Rzeczpospolitą Obojga Narodów). Choć Rzeczpospolita stopniowo ulegała presji otaczających ją monarchii absolutystycznych, z caratem moskiewskim na czele, przetrwała jej spuścizna w postaci etosu wolności obywatelskiej, demokratycznego uczestnictwa i różnorodności.
Wystawa została przygotowana przez Instytut Polski w Pradze we współpracy m.in. z Ambasadą Republiki Litewskiej w Pradze oraz biurem Swiatłany Cichanouskiej, wybranej na przywódcę Białorusi. Wystawa potrwa do końca sierpnia.
1.08-8.09 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27
Sztuka z naszych szeregów: Veni Vidi Amavi
Tegoroczna wystawa Klubu Polskiego pod tytułem „Veni Vidi Amavi - Przybyłam, zobaczyłam, pokochałam - to wystawa 22 zdjęć 22 Polek lub Słowaczek polskiego pochodzenia na tle 22 ich ulubionych miejsc na Słowacji.
07
12.2023
09
02.2024
Wystawy
Szopki krakowskie 🗓
Wystawa fotograficzna w Galerii Nieformalnej Instytutu Polskiego zaprezentuje unikatowe szopki krakowskie.
05
12.2023
14
01.2024
Wystawy
Iwona Germanek: Różowy nie istnieje | Miesiąc
Iwona Germanek to polska intermedialna artystka wizualna, która łączy klasyczną fotografię z technikami specjalnymi, wykorzystuje kolaż analogowy i cyfrowy, a w swoich pracach porusza tematy rodziny, zapominania, depresji, a także abstrakcji.
03
11.2023
30
11.2023
Wystawy